Dlaczego tak ważne jest poprawne ustawienie wideorejestratora?

Montaż rejestratora jazdy nie jest skomplikowany, natomiast poprawne ustawienie kamery stwarza już więcej problemów. Jak ustawić rejestrator samochodowy, żeby nagrywał poprawnie przebytą trasę? Każda kamera posiada różne parametry i funkcje, dlatego ważne jest, by poświęcić czas i zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. 

W pierwszej kolejności należy skonfigurować urządzenie, aby spełniało swoje funkcje. Ustawienie odpowiedniej godziny i daty oraz wybór języka to jedne z podstawowych parametrów. Następny krok to kalibracja obrazu i ustawienia nagrań w pętli oraz wybór długości nagrywania. Poprawne skonfigurowanie kamery samochodowej umożliwia nagrywanie w najlepszej rozdzielczości oraz możliwość odtwarzania nagranego filmu. 

W razie kolizji czy też innych zdarzeń losowych na drodze można takie nagranie przedstawić jako dowód. Montaż wideorejestratora w odpowiednim miejscu w samochodzie wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy, a także na jakość nagrań. 

Niestety część kierowców montuje urządzenie w złym miejscu, co powoduje nagrywanie np. deski rozdzielczej. Umieszczenie kamery na środku przedniej szyby znajduje się w polu widzenia kierowcy i zasłania mu widok. Umiejscowienie w tym miejscu wideorejestratora utrudnia zmiany w konfiguracji, ponieważ kierowca musi się pochylać w stronę kamery. 

Z kolei montaż rejestratora na desce rozdzielczej to nie najlepszy wybór, gdyż nie będzie on nagrywać bezpośrednio drogi, a część obrazu będzie zajmować deska rozdzielcza i niebo. Obsługa kamery zamontowanej na desce rozdzielczej również zmusza kierowcę do pochylania się w jego stronę. 

Kolejnym miejscem, gdzie kierowcy źle montują wideorejestrator, jest lewy róg szyby. Intuicyjnie kierowcy wybierają to miejsce, gdyż uważają, że kamera zarejestruje taki obraz jak ich oko. Większość kamer samochodowych ma zakres nagrywania obrazu do 170 stopni. Ustawienie jej w rogu szyby ogranicza więc jej funkcjonalność. 

Nieodpowiednie umieszczenie kamery stanowi zagrożenie, ponieważ kierowca nieświadomie może skupić się na ekranie kamery zamiast na drodze, a także może ograniczać jego widoczność. Wiadomo, że bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu jest najważniejsze, dlatego nie należy montować kamer samochodowych w miejscach, które zostały już wyżej wymienione. 

Dobrze skalibrowany wideorejestrator będzie nagrywał przebytą trasę w najlepszej rozdzielczości. Nagrany film w dobrej rozdzielczości pozwoli na odczytanie numerów rejestracyjnych innego pojazdu, który np. spowodował stłuczkę i uciekł z miejsca zdarzenia. Takie urządzenia, które stawiają na obraz najwyższej jakości ma na przykład w swojej ofercie firma Nextbase.

Gdzie zamontować kamerę samochodową?

Umieszczenie rejestratora zależy głównie od jego rodzaju. Wyróżnia się trzy rodzaje: kamera samochodowa do montażu na przedniej szybie, wbudowane w lusterku wstecznym bądź w ramce w tablicy rejestracyjnej. 

Kamera wbudowana w lusterko wsteczne jest instalowana najczęściej na stałe. Montaż jest bardzo skomplikowany, ale urządzenie jest bardzo dyskretne i nie zabiera wiele miejsca. Nie zasłania pola widzenia kierowcy, a także jest prawie niezauważalna z zewnątrz. 

Wideorejestrator wbudowany w ramce tablicy rejestracyjnej najczęściej wykorzystywany jest jako kamera cofania, jeżeli w pojeździe jest możliwość zainstalowania ekranu LCD. Kamera w ramce tablicy rejestracyjnej przesyła obraz do ekranu LCD. 

Dla niektórych kierowców parkowanie tyłem stwarza wiele problemów. Kamera cofania ułatwia parkowanie i uniknięcie stłuczki na zatłoczonym parkingu czy też potrącenie dziecka, ponieważ wideorejestrator w ramce tablicy rejestracyjnej ma większe pole widzenia niż kierowca w lusterkach. Kamera taka włącza się zaraz po ustawieniu biegu wstecznego.

Tak jak w przypadku kamery wbudowanej w lusterko wsteczne kamera montowana na przedniej szybie w okolicy lusterka wstecznego nie zasłania kierowcy pola widzenia i nie stwarza niebezpieczeństwa na drodze. Urządzenie zainstalowane w tym miejscu ma najlepsze warunki do wykorzystania swoich parametrów. 

Kamera nie będzie rejestrować deski rozdzielczej czy bocznych słupków w aucie, natomiast zarejestruje drogę, która jest bezpośrednio przed samochodem. Należy pamiętać, że najlepsze ustawienie kamery to 60% ziemi, i 40% nieba. Kamera powinna obejmować tak zwany górny sygnalizator świetlny. 

Kable zasilające wideorejestrator powinny być przeprowadzone tak, aby nie zasłaniały widoku kierowcy oraz nie przebiegały w pobliżu zainstalowanych poduszek powietrznych. Kamery posiadają bardzo długi kabel zasilający, który można poprowadzić pod tapicerką do gniazda zasilania. Najczęściej gniazdem zasilania jest gniazdo zapalniczki samochodowej. 

Aby poprawnie zamontować kamerę, należy szybę i przyssawkę umyć płynem zawierającym alkohol i przytrzymać przez jakieś 10 sekund. Dla lepszego efektu mocowania można użyć suszarki. 

Co powinna obejmować kamerka swoim obiektywem?

Jak już wcześniej wspomniano, najlepsze ustawienie kamery samochodowej to 30-40% nieba i 60-70% ziemi. Takie ustawienie urządzenia zapewnia optymalizację między szczegółami a ekspozycją, minimalizując problemy z automatyczną korektą zbyt jasnego obrazu zaburzonego przez promienie słońca. 

Warto również pamiętać by kamera zamontowana na przedniej szybie bądź w lusterku wstecznym obejmowała również górną sygnalizację świetlną. Ustawienie w ten sposób kamery zapewni nam poczucie bezpieczeństwa w razie kolizji na skrzyżowaniu, ponieważ na nagraniu będzie widoczny sygnalizator świetlny. 

Nagranie takie może posłużyć jako dowód dla kierowcy, że ruszył na zielonym świetle. Kamera powinna obejmować także tablice rejestracyjne samochodów. Jednak w tym przypadku odczyt takich tablic nigdy nie będzie 100% widoczny, dlatego należy ustawić wartość ekspozycji w taki sposób, by umożliwić przeczytanie tablicy rejestracyjnej. 

Na odczyt tablic ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, np. kąt padania światła, zachmurzenie, czystość przedniej szyby i obiektywu kamery, deszcz. Nawet najlepsza kamera może nie złapać pełnych informacji z tablicy rejestracyjnej, jeśli warunki będą niekorzystne.

Im szerszy będzie kąt widzenia obiektywu kamery samochodowej, tym większy kadr zostanie objęty. Dobre kamery samochodowe powinny posiadać obiektyw z kątem widzenia wynoszący 140 stopni. 

Kamery cofania mają szerokokątny obiektyw z kątem widzenia od 120 stopni i powinna posiadać dużą światłoczułość po zmroku. Kamera cofania obejmuje to czego kierowca nie jest w stanie zauważyć lub ocenić prawidłowej odległości od danego obiektu, np. zaparkowany samochód, wysoki krawężnik. 

Ustawienia w kamerce samochodowej

Oprócz podstawowych funkcji w kamerze samochodowej takich jak wybór daty i godziny, języka czy zapętlania nagrywania warto zwrócić uwagę na bardziej zaawansowane funkcje. Jeden z ważniejszych parametrów, które powinien posiadać wideorejestrator to G-Sensor. 

Jest to czujnik wstrząsu, który podczas wypadku lub poważniejszej kolizji zapisze nagranie, a także automatycznie zablokuje plik przed skasowaniem. To ważne, szczególnie gdy ustawione jest nagrywanie w pętli. Funkcja GPS w wideorejestratorze zapisuje i wskazuje trasę oraz kontroluje prędkość. To jedna z najpopularniejszych funkcji w kamerze samochodowej. 

Wspomniane wcześniej nagrywanie w pętli ułatwia korzystanie z kamery, ponieważ kierowca nie musi pamiętać o usuwaniu nagrań, ponieważ funkcja ta po zapełnieniu całej pamięci nadpisuje najstarsze pliki nowymi nagraniami. 

Sprzęt powinien zacząć ładowanie zaraz po podłączeniu zasilania. Tę funkcję spełnia autostart. Kierowca nie musi pamiętać o włączaniu czy też wyłączaniu urządzenia. 

Ważnym parametrem w kamerze samochodowej jest obsługiwane przez nią karty pamięci. Najczęściej kamery wbudowany mają czytnik kart pamięci MicroSD. Im większa pojemność pamięci karty, tym więcej można zapisać nagrań o wysokiej jakości. 

Wi-Fi i Bluetooth pozwalają oglądać obraz na żywo na smartfonie, przesyłać nagrania oraz zdjęcia na komputer. Kamera powinna posiadać czujnik podczerwieni, który umożliwia nagrywanie nocne, a jednocześnie będzie odporna na światła innych pojazdów i latarni. Niektóre kamery posiadają funkcję nagrywania dźwięku. 

Czujnik ruchu to funkcja, która zaczyna nagrywanie filmu dopiero po wykryciu ruchu w obrazie rejestrowanym przez kamerę, np. przejeżdżający samochód, poruszające się liście na drzewie. Kamery posiadające taką funkcję posiadają automatycznie tzw. tryb parkingowy. Tryb dzieli się na trzy rodzaje. 

Pierwszą z nich jest funkcja detekcji ruchu (czujnik ruchu) wyżej opisany. Drugi rodzaj trybu parkingowego to tryb pasywny z detekcją wstrząsu. Polega on na zasadzie wykrywania wstrząsu, po których kamerka automatycznie się włączy i zacznie nagrywanie. Tryb ten można aktywować samodzielnie, gdy po wyłączeniu kamery zaczyna on reagować na G-Sensor.  

Ostatni rodzaj to tryb aktywny z automatyczną detekcją postoju. W tym trybie kamera sama automatycznie rozpoznaje, że auto zatrzymało się na postoju. System ten bezbłędnie przełącza się w razie wykrywania ruchu podczas poruszania się lub zatrzymania samochodu. Kamera w tym trybie musi być podłączona cały czas do zasilania, ponieważ stale rejestruje obraz.

Podsumowanie

Kamery samochodowe mają wiele zastosowań. Przede wszystkim umożliwiają rejestrowanie niebezpiecznych oraz nietypowych zdarzeń na drodze. Nagranie z kamery pozwala na szybsze ustalenie winowajcy podczas stłuczki na parkingu. 

Kamery samochodowe odstraszają potencjalnych złodziei, ponieważ obraz z kamery można oglądać na żywo na smartfonie. W niniejszym artykule został opisany prawidłowy montaż oraz ustawienia kamery, a także zaawansowane funkcje ułatwiające użytkowanie wideorejestratora. Kamerę samochodową należy wybrać według swoich oczekiwań i funkcji, które ma spełniać.  

Archiwum: sierpień 2021