Auto to zwykle duży wydatek i niewiele mniejsza odpowiedzialność. Jak kupić samochód tak, aby być z niego zadowolonym? W końcu to często zakup na kilka kolejnych lat, a sam proces wyboru potrafi być dość czasochłonny. Jak kupić dobry samochód, który nie będzie wymagał wysokich, regularnych wydatków i nie będzie się często psuł? Wybór odpowiedniego modelu to podstawa. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie!

Jak kupić samochód? Określ swój budżet

Gdy mniej więcej wiesz, jaki pojazd chcesz kupić, musisz określić swój budżet. Im będzie wyższy, tym łatwiej kupisz pojazd spełniający wszystkie twoje oczekiwania. Jednak tak naprawdę nie musisz dysponować bardzo dużą kwotą. 

Nawet, jeśli masz w portfelu 5000 zł, będziesz w stanie kupić działające auto, które posłuży ci np. w dojazdach do pracy. Jednak – coś za coś. Będzie to prawdopodobnie nieduży pojazd, który gorzej poradzi sobie w trasie. Ustal, ile maksymalnie możesz wydać, a to pomoże ci w określeniu, jak kupić samochód.

Jak kupować auto – nowe czy używane?

Odpowiedź na pytanie, jak kupować auto, jest zależna od tego, czy zależy ci na nowym, czy używanym pojeździe. Ten pierwszy prawdopodobnie w ciągu pierwszych 3 lat użytkowania straci ok. 40% swojej wartości. Jednak, jeśli dysponujesz dużym budżetem, będziesz mógł wybrać dokładnie taki model, jaki ci się marzy. Wystarczy zapoznać się ze specyfikacjami oraz recenzjami, a następnie wybrać ten samochód, który najbardziej ci odpowiada. Zakup od dealera nie stanowi problemu! Nieco trudniej odpowiedzieć na pytanie, jak kupić samochód używany.

Jak kupić dobry samochód dla siebie – twoje potrzeby są ważne!

Nie zapominaj, że przebieg czy sprawność pojazdu to cechy równie ważne, co wielkość oraz spalanie. Twoje auto musi być dopasowane do twoich potrzeb. Jeśli chcesz dojeżdżać nim do pracy w zatłoczonym mieście, to zakup potężnego samochodu terenowego mija się z celem. Pomyśl też o swoich dzieciach bądź zwierzętach, jeśli je posiadasz. Skórzane wnętrze auta łatwiej będzie wyczyścić, ale np. może szybko się zniszczyć w kontakcie z pazurami czworonoga.

Jak kupić samochód idealny? Zacznij od wypisania cech, które musi posiadać!

Jak kupić samochód – zakup to początek wydatków

Nie skupiaj się tylko na tym, jak kupić samochód. Pamiętaj, że to dopiero początek wydatków. Nawet sprawny pojazd będzie wymagał początkowo wizyty w serwisie, dlatego odłóż ok. 10% wartości auta na ewentualne naprawy. Ponadto, nie zapominaj o ubezpieczeniu OC czy kosztach rejestracji. Przydać ci się mogą również gadżety do samochodu, które ułatwią podróżowanie. 

Tak naprawdę twój budżet przeznaczony na zakup pojazdu powinien być nieco wyższy niż cena podana przez sprzedawcę. W innym przypadku może okazać się, że nawet jeśli uda ci się kupić auto w odpowiedniej kwocie, i tak nie będziesz mógł nim bezpiecznie jeździć.

Kupno auta krok po kroku – instrukcja

Kupno auta krok po kroku będzie wiązało się z koniecznością wyboru miejsca jego pochodzenia. Gdy kupujesz używany samochód, masz dwie podstawowe możliwości:

  • zakup samochodu w komisie;
  • nabycie pojazdu od osoby prywatnej. 

Obydwa te rozwiązania mają swoje wady i zalety. W komisie znajdziesz wiele aut naraz, dlatego będziesz mógł szybciej wybrać swoje wymarzone. Może jednak okazać się, że zostaniesz oszukany bądź też, że pojazd został niepoprawnie lub niskim kosztem naprawiony. Z kolei zakup od osoby prywatnej może być bardziej czasochłonny.

Jak kupować samochód – weź ze sobą pomocnika!

Jeśli nie znasz się na samochodach, weź ze sobą kogoś, kto będzie ci pomagał. Może to być twój znajomy mechanik czy osoba, której zapłacisz za tę usługę. Nie udało ci się nikogo znaleźć? Weź innego, doświadczonego kierowcę – co dwie głowy, to nie jedna. Razem łatwiej będzie zauważyć próbę oszustwa. 

Jak kupować samochód samemu? Gdy nie masz odpowiedniej wiedzy, lepiej po prostu tego nie rób. Możliwość konsultacji z kimś zaraz po zobaczeniu pojazdu jest naprawdę nieoceniona. Ewentualnie możesz zdecydować się na wizytę u zaprzyjaźnionego mechanika jeszcze przed zakupem.

Poradnik kupującego samochód – o co pytać?

Jak kupić auto, nie znając jego historii? Nie należy się na to decydować. Dlatego nie zapomnij, aby dokładnie przepytać osobę, od której chcesz kupić pojazd. Zadawaj pytania dotyczące przeszłości samochodu, sposobu jego wykorzystywania czy wypadków, w których brał udział.

Pamiętaj, że jeśli auto było już użytkowanie w Polsce, historię jego napraw możesz bez problemu sprawdzić. Wystarczy, że sprzedający przekaże ci potrzebne do tego dane. To, jak kupić samochód, jest więc dość skomplikowane!

Jak kupić auto? Zwróć uwagę na przebieg

Przebieg samochodu, który planujesz kupić, powinien być adekwatny do jego wieku. Jeśli jest zaniżony, istnieje możliwość, że licznik został nielegalnie zresetowany. Liczba przejechanych przez pojazd kilometrów powinna być dostępna we wcześniej wspomnianym rejestrze, o ile auto było już użytkowane w Polsce. 

Jeśli masz na oku importowany model, zwróć uwagę na to, czy jego wnętrze jest zużyte adekwatnie do przebiegu. Jeśli np. ten jest niewielki, a wnętrze zniszczone, to być może ktoś próbuje cię oszukać. Czasem wysoki przebieg jest pewniejszy niż niski. Dlatego przy tym, jak kupić samochód, nie powinien mieć on aż tak dużego znaczenia.

Jeśli kupujesz auto po raz pierwszy, to przede wszystkim nie spiesz się. Powoli zbadaj rynek. Sprawdź, jakie są przeciętne ceny i zapoznaj się dokładnie z dostępnymi w twoim budżecie modelami. Zasięgnij porady doświadczonych kierowców. W ten sposób będziesz mógł kupić samochód, który będzie cię cieszył przez kolejne lata i który będziesz prowadził z czystą przyjemnością.

Archiwum: październik 2021