Polskie prawo pozwala kierowcom na transport rowerów samochodem na kilka sposobów:

  • rower w bagażniku samochodu;
  • rower na samochodzie;
  • przewóz na haku lub w przyczepce.

Jak przewieźć rower w bagażniku?

Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na transport rowerów, który sprawdzi się w większych autach. Jak przewieźć rower samochodem w przypadku, gdy jesteśmy właścicielami mniejszego pojazdu? Koniecznie musisz mieć z tyłu sporo miejsca, aby przetransportować bezpiecznie cały sprzęt. Aby to zrobić, trzeba będzie zrezygnować z dużych bagaży lub ograniczyć liczbę pasażerów. Rowery w bagażniku muszą mieć sporo miejsca, bo w innym przypadku mogą przysłaniać widoczność.

Jak przygotować rowery i bagażnik?

Przewożenie roweru w środku samochodu jest jedną z wygodniejszych opcji. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych sprzęt na dachu pojazdu wytwarza większy opór w trakcie jazdy oraz może zaburzyć równowagę auta. W tym przypadku trzeba rowery ułożyć tak, aby leżały w bezpiecznej pozycji i były przypięte pasami. Musisz również zadbać o tapicerkę, którą należy wcześniej zabezpieczyć kocami, aby uniknąć zabrudzeń i uszkodzeń. Gdy rower nie zmieści się do bagażnika, trzeba będzie zdemontować koła pojazdu i wsadzić je osobno do samochodu. Włóż je tak, aby nie przeszkadzały kierowcy podczas jazdy.

Rower w bagażniku samochodu – przepisy

Rower w bagażniku traktowany jest jako bagaż i jest to całkowicie legalny przewóz. Zaletą takiego jest brak konieczności zakupu dodatkowych stelaży i mocowań dla rowerów. Ochronisz też jednoślady przed kradzieżą. To dobre rozwiązanie, bo nawet w razie błędu kierowcy i wypadku bagaż będzie względnie bezpieczny. Niesprzyjająca pogoda nie popsuje twoich planów przewiezienia rowerów samochodem. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przy wycieczce we dwoje, bez większych bagaży.

Jak przewozić rowery na dachu?

Rower na dachu

Jest to kolejna łatwa opcja przewozu jednośladów. Jak przewieźć rower samochodem na dachu? Wystarczy kupić belki dachowe i uchwyty, po jednym dla każdego sprzętu. Przy zakupie wyposażenia dachowego warto zwrócić uwagę na jakość oraz rozmiar sprzętu i dowiedzieć się, czy posiada odpowiednie certyfikaty. To ważne, bo jeśli akcesoria stabilizujące nie będą zbyt dobre, rowery nie utrzymają się na dachu przy większej prędkości. A to może  doprowadzić nawet do poważnego wypadku na drodze. Symbol CE to podstawowa norma unijna i sprawdzaj, czy wyposażenie ją spełnia.

Bezpieczeństwo w przewożeniu roweru 

Jak przewieźć rower samochodem w bezpieczny sposób? Należy pamiętać, że rower musi być przymocowany do bagażnika kołami oraz ramą. Jako kierowca musisz zachować czujność przy wjazdach pod tunel oraz rezygnować z parkingów podziemnych. Taki sposób przewozu nie wpływa na przestrzeń wewnątrz pojazdu oraz nie ogranicza widoczności. 

Jak przewozić rower w bagażniku?

Umieszczenie rowerów w bagażniku dachowym to jedna z wygodniejszych opcji, którą wybiera wiele osób. Przy tej metodzie musisz odpowiednio zamontować uchwyty, aby podczas jazdy nie zahaczały o karoserię i nie niszczyły samochodu. Jedyną wadą tego sposobu może być późniejsze uciążliwe montowanie sprzętu na dachu oraz jego ściąganie. Wymaga to niemałej siły i niekiedy pomocy drugiej osoby.

Przewóz rowerów na dachu samochodu – przepisy

Jak przewieźć rower samochodem, nie martwiąc się o widoczność? Przewóz jednośladów na dachu zapewnia dobrą widoczność podczas jazdy, jednak przy wyborze tej opcji trzeba pamiętać o innych zagrożeniach. Warto zainwestować w porządny sprzęt, który stabilnie utrzyma rowery nawet przy zmiennej pogodzie. Pamiętaj, by kontrolować mocowanie przy każdym postoju. Nie przekraczaj dozwolonych prędkości, ponieważ rowery na dachu wytwarzają większy opór powietrza. W razie wypadku sprzęt powinien zostać przymocowany do bagażnika, Nie możesz wówczas przekroczyć prędkości 50 km/h.

Jak przewozić rowery na haku?

Transport rowerów samochodem może być kosztowny. Jest to jedna z najdroższych opcji przewozowych, która może kosztować nawet do 5 tys. zł. Najdroższy, ale i najpopularniejszy sposób  wymaga montażu haka. Jego wielkość dostosujesz do rowerów oraz modelu samochodu. 

Jak przewieźć rower samochodem na haku? Kilka zalet rozwiązania

Sposób ten jest najwygodniejszy, ponieważ rowery nie zwiększają oporu powietrza. Dzięki temu samochód nie zużywa więcej paliwa niż zwykle. Wysokość pojazdu również pozostaje taka sama, więc bezproblemowo możesz wjeżdżać na podziemne parkingi oraz w tunele. Bagaż zamontowany na tylną klapę zwiększa za to długość samochodu, o czym jako kierowca musisz ciągle pamiętać.

Montaż bagażnika – podstawowe informacje

Przy montażu takiego bagażnika możesz wyjątkowo pozyskać trzecią tablicę rejestracyjną. Jak już wspomnieliśmy, te mocowania na rower do samochodu sprawią, że auto zużywa standardową ilość paliwa, a to plus względem mocowania dachowego. Ściąganie pojazdów i ponowne ich zakładanie również staje się o wiele łatwiejsze. Wadą takiego systemu może być problem z czujnikiem parkowania. Kierowca wtedy musi zwracać szczególną uwagę na wystające z auta elementy.

Montaż bagażnika – na co zwrócić uwagę?

Przy takim montażu ważne są:

  • dodatkowej tablicy rejestracyjnej;
  • piance ochronnej;
  • zatrzaskach dla każdego roweru.

Przy tym montażu musisz zwrócić uwagę, aby rowery w bagażniku nie zasłaniały tablic rejestracyjnych, bo inaczej grozi ci mandat. Aby tego uniknąć, wystarczy wyrobić nową tablicę, której koszt to około 60 zł.
Pianka, która tłumi wibracje podczas jazdy, też jest niezbędna. Rowery nie będą uderzać o karoserię i ochronisz samochód. Aby wzmocnić bezpieczeństwo na drodze, dobrze jest też zaopatrzyć się w zatrzaski dla każdego roweru oddzielnie. Dzięki temu będziesz miał pewność, że przymocowane ciężary nie odepną się podczas jazdy.

Do jakiego samochodu wejdzie rower?

Jak zmieścić rower w samochodzie, aby nie przeszkadzał on podczas jazdy? Do samochodów mniejszych jednoślady niestety się nie zmieszczą, bo zaburzałyby widoczność i komfort jazdy. Rowery zmieszczą się za to bez problemu do pojazdów większych, takich jak:

Duże samochody (np. van) zmieszczą jednoślady wraz z kufrem ochronnym, i nadal będzie miejsce dla sporej grupy pasażerów.

Rowery w samochodzie to nie problem

Jak przewieźć rower samochodem, nie mając przystosowanego auta? Jednoślady można przewieźć praktycznie w każdym pojeździe przy złożonych siedzeniach. Musisz tylko pamiętać wtedy o ograniczeniach w bagażu i liczbie pasażerów. W standardowym samochodzie bagaże też muszą być przypięte pasami.

Oto kilka najlepszych samochodowych propozycji

Sharan

  • Samochód Sharan – to pojazd, który pomieści nie tylko rowery i bagaż, lecz także całą rodzinę (nawet 7 osób). Złożone siedzenia tworzą dodatkową przestrzeń. Samochód ma duże szyby, więc jest przestronny i zapewnia dobrą widoczność. Został stworzony do podróżowania, dlatego wykończenia materiałów wewnątrz nie są najwyższej jakości. Przy jeździe w 5 osób bagażnik ma pojemność aż 852 litry. Przy 7 osobach są to 267 litry. Jeżeli chodzi o udogodnienia, to w środku znajdziemy 3-strefową klimatyzację. Silnik za pozytywnie zaskakuje pod względem zużycia paliwa.

Kombi

  • Kombijak przewieźć rower samochodem, jeśli masz zwykłe auto? Kombi to doskonały wybór zarówno do codziennej jazdy, jak i podróżowania. Jedną z bardziej przystępnych opcji na rynku będzie Volkswagen Passat lub Ford Mondeo. Zwróć uwagę również na nieco droższe opcje jak Audi A6 i Mercedesa klasy E. W tych samochodach na pewno liczy się wygoda. 

Van

  • Van – masz tu niezależne fotele i dużo przestrzeni. Vany to dobre auta do dalekich podróży. Taki samochód bez problemu pomieści bagaże, rowery oraz pasażerów. Mniejsze vany przypominają samochód kombi, jednak wciąż mają trochę więcej miejsca. Swoją wysokością różnią się jednak od zwykłych osobówek, co może być małym utrudnieniem. Pamiętaj, że vany nie są stworzone do szybszej jazdy. Nacisk położony jest w nich na bezpieczeństwo i komfort podróży.

Wiesz już, jak przewieźć rower samochodem i znasz różne metody. Niezależnie od rodzaju mocowania dbaj o bezpieczeństwo na drodze i przestrzegaj przepisów. Powinieneś przestrzegać zasad producentów bagażników oraz dbać o odpowiedni styl jazdy. Zamocowanie dobierz odpowiednio do swojego rodzaju samochodu, bo dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo podróżujących.

Archiwum: czerwiec 2021