Zakładanie łańcuchów na koła nie zawsze jest potrzebne. Jednak są momenty, kiedy te są po prostu niezbędne i zapewniają bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Dzięki nim zmniejszysz ryzyko wpadnięcia w poślizg, co przecież może zakończyć się naprawdę źle! Jeśli chcesz zapobiegać takim sytuacjom, musisz koniecznie wcześniej dowiedzieć się, jak założyć łańcuchy na koła. Zrobisz to bez problemu również samodzielnie, ale jeśli nie czujesz się w tym pewnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o pomoc swojego mechanika. Bądź bezpieczny na drodze i załóż dodatkowe zabezpieczenia!

Montaż łańcuchów śniegowych – po co i kiedy?

Nie wszędzie montaż łańcuchów śniegowych jest koniecznie potrzebny. Jeśli mieszkasz w mieście, w którym oblodzone drogi to rzadkość, będzie to często zbędny dodatek, który tylko utrudni ci poruszanie się. Jednak jeśli mieszkasz na wsi albo w górach, gdzie lód utrudnia wjeżdżanie po stromym stoku, mogą okazać się konieczne. 

Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak założyć łańcuchy na koła, jeśli np. wybierasz się na narty. Ten dodatek ma zapewnić pojazdowi lepszą przyczepność do drogi. Co za tym idzie – minimalizuje ryzyko wpadnięcia w poślizg jeszcze bardziej niż opony zimowe. Przenoszą one moment obrotowy na nawierzchnię drogi, znacznie ułatwiając kierowanie pojazdem.

Kiedy należy założyć łańcuchy na koła? Zasady poruszania się

Łańcuchy na koła powinny być założone zawsze w sytuacji, gdy wymagają tego warunki pogodowe. W niektórych krajach są wręcz wymagane przez prawo. Ważne jest jednak to, że gdy już je założysz, auto będzie mogło poruszać się maksymalnie z prędkością 50 km/h. Wyższa jest nie tylko nielegalna, ale również po prostu niebezpieczna. 

Gdy już dowiesz się, jak założyć łańcuchy na koła, będziesz mógł jednak bez problemu pokonywać strome podjazdy, a niższa prędkość sama w sobie wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich pasażerów

Pamiętaj, aby niezależnie od tego, czy posiadasz takie zabezpieczenia, czy nie, dostosowywać prędkość jazdy do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. 

Jak się zakłada łańcuchy na koła – zakup

Łańcuchy na koła to koszt ok. 80–300 zł. Wiele zależy od tego, jaki model wybierzesz. Łańcuchy należy dobrać, dopasowując je do rozmiarów kół. To najłatwiejszy sposób, który minimalizuje ryzyko błędu. 

Zakładanie łańcuchów na koła – gdzie je założyć?

To, jak założyć łańcuchy na koła, jest zależnie między innymi od tego, jaki napęd ma twój pojazd. Tylko w ten sposób będziesz w pełni bezpieczny w trakcie jazdy! Inaczej całe przedsięwzięcie może po prostu skończyć się źle. 

Łańcuchy załóż na te koła, na których masz napęd. Nigdy nie montuj ich na pojedynczym kole. To sprawi, że auto nie będzie poruszało się równomiernie, co również może doprowadzić do naprawdę niebezpiecznych sytuacji! 

Jak założyć łańcuchy na koła auta osobowego?

Właśnie je kupiłeś i zastanawiasz się, jak założyć łańcuchy na koła auta osobowego? To na szczęście nie jest wcale aż tak trudne. Zacznij od sprawdzenia, czy łańcuchy są całe i nie zaplątały się. To umożliwi ci realizację kolejnych etapów. Następnie ułóż je tak, aby środek linii był po wewnętrznej stronie twojego koła. Ważne jest też to, aby te były ustawione nieco na zewnątrz. 

Następnie połącz zaczepy i przesuń na wewnętrzną część opony. Łańcuch napinający przesuń przez bloczki i koniecznie go naciągnij. Końcówkę łańcucha połącz z ogniwem, a potem przejedź kilkanaście metrów, aby sprawdzić, czy wszystko jest poprawnie założone. Jak widzisz – wiedza, jak założyć łańcuchy na koła, wcale nie jest bardzo trudna do opanowania!

Zakładanie łańcuchów na koła ciężarówki – stosuj się do instrukcji

Nie tylko samochody osobowe potrzebują zabezpieczeń. Na szczęście zakładanie łańcuchów na koła ciężarówki nie różni się zbytnio od montażu zabezpieczenia w mniejszych pojazdach. 

Na początek będziesz musiał nieco podnieść pojazd za pomocą lewarka. Zawsze w pierwszej kolejności stosuj się również do instrukcji producenta pojazdu czy łańcuchów. Nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem ich nawet w sieci. Zadbaj o to, by wszystkie elementy były dopasowane do twojego konkretnego modelu kół. 

Jak założyć łańcuchy na koła? To wcale nie jest trudne!

Nie odkładaj założenia łańcuchów na koła na kolejny dzień. Zrób to od razu, gdy pogoda nie sprzyja. Pamiętaj, że zgodnie z prawem masz obowiązek poruszać się w ten sposób po śniegu. Dlatego jako kierowca musisz być przygotowany na taką ewentualność, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz. Nawet miasta mogą zostać zasypane!

Archiwum: grudzień 2021