Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

jak zostać kierowcą tira
jak zostać kierowcą tira

Dokumenty

Jak zostać kierowcą tira? Sprawdź, jak zrobić prawo jazdy na ciężarówkę!

Jak zostać kierowcą tira? Wiele osób o to pyta, bo zarobki za kółkiem ciężarówki są niemałe. Pracodawcy poszukują kierowców chętnych do pracy. Jeśli masz ochotę, by wyruszać regularnie w dalekie kursy, najpierw musisz zdobyć prawo jazdy na tira. Jak?

Prawo jazdy na ciężarówkę jest łatwo dostępne. Jeśli masz już prawo jazdy kat. B, będziesz mógł zapisać się na kurs kat. C i CE. Jakie są dokładne wymagania dla kierowców, którzy chcą zostać kierowcą tira? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co jest Ci potrzebne!

Kierowca ciężarówki – wymagania, które trzeba spełnić, aby przystąpić do szkolenia

Jak zostać kierowcą tira? Aby zapisać się na kurs szkoleniowy, musisz mieć ukończone 21 lat oraz posiadać dokument kat B. Jeżeli spełniasz te warunki, szkolenie możesz zacząć 3 miesiące wcześniej. Warto się również zainteresować, co będzie ci potrzebne, aby zapisać się do szkoły. Wymagana jest profil kandydata na kierowcę (PKK). Jest to zestaw danych, na podstawie których możliwa jest identyfikacja osoby. To nowoczesne rozwiązanie zastąpiło papierowe dokumenty. Na podstawie profilu PKK można odczytać:

 • dane osobowe;
 • przebyte badania lekarskie;
 • ukończone kursy i ich przebieg.

Prawo jazdy na tira – wiek to nie wszystko, czyli o badaniach

Warto również już wcześniej zainteresować się obowiązkowymi badaniami dla kierowców. Co powinieneś zrobić, żeby uzyskać niezbędny komplet badań? Najpierw umów się na wizytę z psychologiem. Wystawi on orzeczenie o zdolności do pracy przy pojazdach ciężarowych. Uwaga! Ważne, żeby psycholog wystawił jednocześnie orzeczenie do PKK i do kursu zawodowego. Zaoszczędzisz dzięki temu czas i pieniądze. Zaplanuj również wizytę u lekarza, który sprawdzi stan zdrowia i zleci przeprowadzenie serii podstawowych badań. Podobnie jak w przypadku badań psychologicznych trzeba poprosić o wystawienie dwóch orzeczeń – do PKK i do kwalifikacji. Z otrzymanymi orzeczeniami należy udać się do Urzędu i poprosić o wydanie PKK. Kiedy otrzymasz ten dokument możesz zapisać się na kurs prawa jazdy.

Jak wygląda kurs kat. C oraz CE?

Szkolenie na kierowcę tira dzieli się na dwie główne części – kurs prawa jazdy i szkolenie zawodowe. Do kursu na prawo jazdy kat. C i CE również można podejść na dwa sposoby – robiąc każdą kategorię osobno lub obie łącznie. Najszybszą i najtańszą opcją jest podejście do kursu łączonego. Obejmuje on nieco mniej godzin niż w przypadku dwóch kursów robionych oddzielnie, dzięki czemu jego cena z reguły jest niższa. Kurs łączony składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Zgodnie z programem przewiduje się:

 • Wykłady dla kategorii C – 20 godzin lekcyjnych (po 45 minut),
 • 20 godzin zegarowych praktyki na samochodach ciężarowych dla kategorii C,
 • 25 godzin zegarowych praktyki na samochodach ciężarowych z przyczepą dla kategorii C+E.

W trakcie teorii omawiane są zasady ruchu drogowego z perspektywy kierowcy obsługującego pojazd z wagą powyżej 3,5 tony. Przez 45 godzin zajęć praktycznych będziesz się uczył prowadzenia pojazdów ciężarowych. Sprawdź szczegóły kursów na prawo jazdy ce.

Kwalifikacja – po co jest i do czego służy?

Podczas kursu prawa jazdy na tira obowiązkiem jest kurs kwalifikacyjny. Dzięki niemu kierowca uzyska Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, które jest potwierdzeniem posiadania zawodowych uprawnień. Kwalifikacja to rodzaj przygotowania młodych kierowców do wymagającej pracy. W trakcie szkolenia kursanci będą się dowiadywać wszystkiego o nowej pracy:

 • Poznają zasady mocowania ładunków;
 • Poznają budowę i zasady eksploatacji pojazdów;
 • zapoznają się z przepisami regulującymi przewóz drogowy;
 • zapoznają przepisy z obszaru czasu pracy kierowców;
 • nauczą się obsługiwać tachografy;
 • poznają techniki jazdy warunkach specjalnych;
 • poznają technikę ecodrivingu.  

Taki kurs w zależności od wieku kierowcy i posiadanych uprawnień trwa od 140 do 280 godzin lekcyjnych.

Uprawnienia na tira – zajęcia i egzaminy

W obecnych czasach wykłady teoretyczne odbywają się online. Niektóre szkoły proponują jednak zajęcia hybrydowe, z których część odbywa się stacjonarnie, a część – przez Internet. Warto brać udział w zajęciach praktycznych, szczególnie tych, które wprost odnoszą się do pracy kierowcy zawodowego. Będą to tematy związane np. z czasem pracy kierowców, mocowaniem ładunków czy obsługą tachografów. Dużą część kursów stanowią zajęcia praktyczne z pojazdami. W trakcie kursów prawa jazdy odbywają się jazdy na ciężarówce – solówce oraz na tandemach z przyczepą. Z kolei w trakcie kwalifikacji część szkół oferuje jazdy na ciągniku siodłowym z naczepą, czyli potocznie TIRze.

Po przejściu wszystkich zaplanowanych zajęć i ukończeniu kursu przychodzi pora na egzaminy. Część z nich odbywa się w ośrodkach szkolenia, a część Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Dla usystematyzowania informacji poniżej wypunktowaliśmy wszystkie egzaminy jakie czekają kandydata na kierowcę TIRa:

 1. Teoretyczny egzamin wewnętrzny z przepisów ruchu drogowego – w ośrodku.
 2. Teoretyczny egzamin państwowy z przepisów ruchu drogowego dla kat. C – w WORD.
 3. Praktyczny egzamin państwowy z kat. C – w WORD
 4. Teoretyczny egzamin wewnętrzny z kursu kwalifikacyjnego – w ośrodku.
 5. Teoretyczny egzamin państwowy z kursu kwalifikacyjnego – w ośrodku (wkrótce w WORD).
 6. Praktyczny egzamin państwowy na kategorię CE – w WORD.

Zobacz jak w praktyce wygląda – kurs kwalifikacji wstępnej.

Egzamin państwowy na kat. C oraz CE – jak wygląda?

Najpierw musisz zdać egzamin teoretyczny, który sprawdzi twoją wiedzę. 

Zdaje się go jedynie do kategorii C. Następnie czekają egzaminy praktyczne na kategorię C, a po jej zaliczeniu na kat. CE prawa jazdy.

Część teoretyczna egzaminu składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie kat. C. Każde pytanie zawiera tylko jedną prawidłową odpowiedź. Pytania mają przypisaną wagę i to od niej zależy ile dostaniemy punktów za poprawną odpowiedź. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi można uzyskać od 1 do 3 pkt. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosi 74 z czego 68 wymagane jest do zaliczenia egzaminu. Na ukończenie egzaminu przewidziano 25 min.

Części praktyczne egzaminu państwowego na prawo jazdy mają wykazać, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy, potrafi stosować przepisy w ruchu drogowym oraz zna podstawy budowy, eksploatacji i mechaniki pojazdu. Elementy, które są ujęte w ramach egzaminacyjnych wymienione są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019.

Prawo jazdy na tira – egzamin zawodowy

Do egzaminu zawodowego przystępują wszyscy kursanci, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny i zaliczyli egzamin wewnętrzny. O dziwo, egzamin zawodowy nie obejmuje elementów praktycznych, a jedynie teoretyczne. Składa się z 30 pytań jednokrotnego wyboru – 20 z części ogólnej i 10 z części specjalistycznej szkolenia. Zaliczenie egzaminu następuje kiedy udzieli się 16/20 poprawnych odpowiedzi na pytania z części podstawowej oraz 5/10 poprawnych odpowiedzi z części specjalistycznej. Co w przypadku niepowodzenia? Wystarczy opłacić egzamin poprawkowy i zgłosić się na nowy termin.

Prawo jazdy na tira – cena

Ile kosztuje prawo jazdy na tira? Aby wyrobić nowy rodzaj dokumentu, musisz zainwestować. Nie jest to mały wydatek, jednak warto zapoznać się z dostępnymi ofertami szkół, ponieważ taka kategoria otwiera nam nowe źródła dochodów. Różnice w cenie w różnych regionach Polski różnią się nawet o kilka tysięcy złotych.

Jak zostać kierowcą tira – porady i dodatkowe informacje

Wiesz już, jak zostać kierowcą tira. Znasz już ceny. A jaki kurs opłaca się najbardziej? Prawdopodobnie ten, który oferuje najwięcej. Ceny szkoleń w ostatnich latach szybują w górę. Jednak za podwyżkami nie idą zmiany w jakości szkolenia. Ośrodki szkolenia podnoszą ceny, żeby wyjść na prostą, natomiast kandydat na kierowcę nie otrzymuje nic w zamian. Dlatego warto zastanowić się za co dokładnie się płaci. Racjonalne podejście do inwestycji w szkolenie podpowiada, że za ceną powinny iść możliwości, czyli warsztaty praktyczne, nowy sprzęt, dostępność instruktorów, podejście do klienta, elastyczne harmonogramy zajęć, itp.

Zawód kierowcy tira to ciężka praca, która obarczona jest bardzo dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Słabo wyszkolony kierowca nie tylko będzie nieefektywny w pracy, będzie dostawał mandaty, będzie wykorzystywany przez pracodawcę, ale również będzie stanowił zagrożenie na drodze.

Warto również podnosić swoje kompetencje, ułatwi to znalezienie dobrej pracy w ciekawej firmy. Wśród najchętniej wyrabianych dodatkowych uprawnień są tzw. ADRy, czyli uprawnienia do przewozu materiałów niebezpiecznych. Oprócz tego kierowcy robią szkolenia takie jak: nalewaki NO TDT, czy HDS. Należy pamiętać, że uprawnienia kierowcy nie są dane raz na zawsze. Kierowca zawodowy ma obowiązek przechodzić szkolenia aktualizujące wiedzę co 5 lat.

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Samochody

Zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje najdroższy samochód świata? Dziś poznasz dziesięć spośród najdroższych samochodów, które można kupić. Może pozwolić sobie na nie zaledwie garstka...

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Wiadomości

F1. Aston Martin zatrudnił Erica Blandina, głównego aerodynamika Mercedesa. Brytyjczyk pracuje w teamie z Brackley od maja 2011 r., a od września 2017 r....

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Samochody

Każdy samochód napędzany silnikiem spalinowym oraz posiadający ręczną skrzynię biegów wyposażony jest w sprzęgło. Odpowiada ono za przeniesienie mocy oraz momentu obrotowego powstającego w...

Wiadomości

Robert Kubica pozostanie trzecim kierowcą teamu Alfa Romeo. Wszystko to dzięki przedłużeniu umowy Orlenu ze stajnią z Hinwil. Tym samym polski koncern paliwowy nadal...

Samochody

Krajowy rynek używanych samochodów był i nadal jest przesiąknięty ofertami od nieuczciwych sprzedawców. Zatajanie historii wypadkowej, niepewny stan techniczny czy „kręcone” przebiegi to norma,...

Wiadomości

23 listopada na trasie S8 uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości. Łącznie na 14-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej zainstalowano 30 kamer. Poczynania kierowców będą weryfikowane w dwóch...

Ciekawostki

Karty pamięci SD oraz microSD to bardzo praktyczne nośniki danych, które na co dzień stosowane są przez nas na pokładzie wielu urządzeń - szczególnie...

Wiadomości

Polkowice. Policja wciąż szuka sprawcy wypadku, do którego doszło wczoraj 22 listopada po godzinie 12 na drodze wojewódzkiej nr 331. Przypomnijmy, że kierowca Audi...

Zobacz także

Wiadomości

W czwartek 18 listopada doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Zwierzyniec (woj. lubelskie). Bus zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z ciężarówką...

Wiadomości

23 listopada na trasie S8 uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości. Łącznie na 14-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej zainstalowano 30 kamer. Poczynania kierowców będą weryfikowane w dwóch...

Wiadomości

Polkowice. Policja wciąż szuka sprawcy wypadku, do którego doszło wczoraj 22 listopada po godzinie 12 na drodze wojewódzkiej nr 331. Przypomnijmy, że kierowca Audi...

Dokumenty

Bardzo wiele osób w Polsce kupuje używane samochody pochodzące z Niemiec. Nie ma w tym niczego dziwnego, nasi zachodni sąsiedzi sprzedają dobrej jakości auta...

Wiadomości

Na 7 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności został skazany Krystian O., sprawca wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Do zdarzenia doszło w październiku...

Wiadomości

Grand Prix Kataru debiutuje w tym roku w kalendarzu F1. Nowa lokalizacja niewątpliwie wprowadzi dużo emocji wśród kibiców oraz nerwowości wśród pretendentów do tytułu....

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Gdańsk. Hybrydowy radiowóz wzbogacił flotę pojazdów tamtejszej drogówki. Skoda Octavia czwartej generacji dysponuje ponad 200 KM mocy. Samochód może poruszać się zarówno w trybie...