Płyn do spryskiwaczy własnej roboty może być wielkim ułatwieniem, jeśli w okolicy nie masz gdzie go zakupić. To także dobry eksperyment! Taka substancja pomoże ci nie tylko w wyczyszczeniu szyb zimą, ale również w rozpuszczeniu lodu, który może na nich osiąść. Ważne jest jednak, aby wymiany dokonać przed nadejściem mrozów! Sprawdź, jak zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy, który będzie nie mniej skuteczny, niż ten zakupiony w sklepie, a może pomóc ci zaoszczędzić!

Płyn do spryskiwaczy własnej roboty – czy warto?

Płyn do spryskiwaczy własnej roboty może być dobrym rozwiązaniem, ale mimo wszystko nie zawsze jest polecany. Powinieneś stosować go tylko w nagłych przypadkach. Jeśli możesz sobie pozwolić na zakup profesjonalnie przygotowanego produktu, niemal zawsze będzie to lepszy wybór. Ich formuły są dokładnie dopracowane w taki sposób, by dbały o szybę i zapobiegały powstawaniu smug. To zapewni ci lepszy komfort jazdy i sprawi, że korzystanie z pojazdu będzie po prostu wygodniejsze. 

Jeśli nie zużyjesz od razu całości, będziesz mógł wygodnie przechować go w suchym miejscu, co może być trudne w przypadku produktu domowej roboty. Oczywiście pamiętaj, że w czasie zakupów musisz zwrócić uwagę na jakość produktu! Czasem jednak nie masz wyboru. Dlatego powinieneś wiedzieć, jak zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy.

Zimowy płyn do spryskiwaczy – więcej niż jedno działanie

Nim dowiesz się, jak samemu zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy, powinieneś sobie uświadomić, że ma on więcej niż jedno zastosowanie. Możesz go oczywiście wlać do pojemniczka i używać jak każdego innego płynu. Może on jednak być także pomocą przy dużych mrozach! 

W składzie takiego produktu znajduje się alkohol, który ma niższą temperaturę zamarzania niż woda. To właśnie dlatego może znajdować się w aucie w trakcie mrozów. To sprawia też, że może rozpuścić lód znajdujący się na szybach czy w zamkach. Przepis na zimowy płyn do spryskiwaczy to też przepis na domowy odmrażacz, który np. pomoże ci dostać się do auta w razie potrzeby.

Jak zrobić płyn do spryskiwaczy zimowy – przepis

Zrobienie płynu do zimowych spryskiwaczy nie jest trudne, ale musisz mieć pod ręką kilka składników. Dwa z nich niemal na pewno znajdują się w twoim domu. Pierwszym z nich jest woda, która stanowi do niego bazę, a więc również największą część. 

Drugim produktem jest płyn do mycia naczyń. Ten zwykle znajduje się w domach, nawet tych, w których korzysta się ze zmywarki. Jeśli go nie posiadasz, kupisz go niemal w każdym sklepie. To koszt zaledwie kilku złotych. 

Ostatnią rzeczą, którą musisz mieć, jest alkohol izopropylowy 70%. To on sprawi, że produkt nie będzie zamarzał. Dodać możesz również trochę zawiesiny octowej, która jeszcze bardziej obniży temperaturę zamarzania płynu.

Jak zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy krok po kroku

Gdy już wszystko przygotujesz, możesz zacząć mieszanie! 

Wlej do pojemnika około 4 litrów wody, a następnie wymieszaj ją z jedną łyżką kuchenną płynu do naczyń. Nie przesadź z ilością! Płyn nie może wytwarzać zbyt mocnej piany. 

Następnie do mieszanki dodaj szklankę alkoholu, a także niewielką ilość octu. Wszystko dokładnie wymieszaj. I gotowe! 

Zrobienie płynu nie zajmie ci wiele czasu. Pamiętaj jednak, aby korzystać z chłodnej wody oraz jak najszybciej zakryć płyn np. poprzez przelanie go do butelki. To bardzo ważne! Alkohol dość szybko paruje! Skoro już wiesz, jak zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy, to powinieneś też wiedzieć, że zostawienie otwartego naczynia na noc sprawi, że płyn straci większość swoich właściwości!

Płyny do spryskiwaczy drożeją co roku

Coraz więcej kierowców zastanawia się, jak zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy, ponieważ te po prostu drożeją. Za ok. 5 l zapłacisz co najmniej 15 zł, a te koszty tylko rosną. Płyn domowej roboty to dobry pomysł, jeśli masz więcej niż jeden pojazd i korzystasz z nich bardzo intensywnie. 

Nie zapominaj jednak, że domowej roboty płyn nie przechodzi żadnych testów. Jeśli chcesz dbać o swój pojazd i jego stan, po prostu staraj się unikać takich rozwiązań. To bez wątpienia sprawi, że twoje auto będzie dłużej sprawne.

Archiwum: grudzień 2021