5 modeli samochodów elektrycznych wybieranych przez Polaków w 2021 roku

Na to, jakie modele samochodów elektrycznych wybierają najczęściej Polacy, wpływa przede wszystkim limit kwotowy związany z dopłatami w ramach programu Mój Elektryk. Aby móc z niego skorzystać, wartość auta zakupionego w salonie nie może bowiem obecnie przekraczać 225 000 złotych. W związku z tym zestawienie popularnych modeli nie do końca pokrywa się z rankingami samochodów elektrycznych, jakie prezentuje, chociażby firma Optimal Energy, w których nie liczy się tylko cena, a także zasięg oraz funkcjonalność danego auta. Choć niektóre z poniżej wymienionych modeli samochodów elektrycznych zajmują również w tego typu zestawieniach wysokie pozycje. 

Przechodząc jednak do konkretów pierwszym cieszącym się największą popularnością w 2021 roku wśród Polaków samochodem elektrycznym był Nissan Leaf, który od lat jest jednym z liderów w tego typu zestawieniach. Obecnie Nissan Leaf dostępny jest w dwóch wersjach, które różnią się między sobą między innymi oferowanym zasięgiem. Pomimo to wciąż jego cena pozostaje atrakcyjna, za nowy model tego auta trzeba zapłacić bowiem niewiele ponad 120 000 złotych. 

Fani BMW, także stawiają na zeroemisyjność, na co wskazuje popularność modelu i3 tego bawarskiego koncernu samochodowego, który dostępny jest w sprzedaży już ponad 8 lat, przechodząc w tym czasie drobne modyfikacje, dzięki którym cechuje się on obecnie większym zasięgiem. Jego cena w salonach oscyluje natomiast w granicach około 170 000 złotych. 

Wśród najchętniej kupowanych przez Polaków samochodów elektrycznych w 2021 roku znalazł się także Renault Zoe. Ten zwinny, miejski elektryk o całkiem przyzwoitym zasięgu z pewnością skusił wielu kierowców swoją atrakcyjną ceną, która wynosi około 125 000 złotych. 

Omawiając najpopularniejsze modele samochodów elektrycznych, które najczęściej wyjeżdżały na polskie drogi z salonów w 2021 nie można także pominąć czeskiej Skody Citigo-e IV, która zadebiutowała w 2020 roku i w krótkim czasie stał się bestsellerem marki, do tego stopnia, że zamówienia na niego przewyższyły możliwości produkcyjne samego koncernu samochodowego. Kluczem do sukcesu Skody Citigo-e IV, jest przede wszystkim jej niska cena utrzymującą się poniżej 100 000 złotych. 

Zestawienie najczęściej kupowanych przez Polaków elektryków w 2021 roku zamyka natomiast już kultowa marka w przypadku zeroemisyjnych aut, czyli Tesla wraz ze swoim modelem S, który choć w odróżnieniu od powyższych czterech modeli cechuje się dość wysoką ceną, znalazł także swoich właścicielu w naszym kraju.

W jakich miastach najczęściej kupowane są samochody elektryczne?

Rozwój infrastruktury związanej z ładowaniem samochodów elektrycznych w naszym kraju sprawia, że stają się one coraz popularniejsze wśród kierowców. Najwięcej modeli samochodów elektrycznych kupowanych i rejestrowanych jest natomiast w dużych miastach, w których właśnie nie brakuje miejsc do ich naładowania. Zaliczyć do nich można przede wszystkim Warszawę, Kraków oraz Wrocław. Popularność elektryków w dużych miastach dodatkowo wynika także z tego, że ich kierowcy mogą korzystać ze wszystkich przywilejów związanych z poruszaniem się nimi, do których zaliczyć można bezpłatne parkowanie w płatnych strefach, możliwość przemieszczania się po buspasach, docenianie zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego czy możliwość wjazdu do stref wyłączonych z ruchu pojazdów spalinowych.

Archiwum: marzec 2022