Weekend w weekend, od rana do wieczora można śledzić starania najlepszych motocyklistów na świecie w kwalifikacjach i regularnych wyścigach, gdzie walczą o punkty w klasyfikacjach generalnych swoich zawodów. Jakie wyścigi motocyklowe warto śledzić na przestrzeni 2022 i 2023? Przyjrzyjmy się, co nas czeka w świecie wyścigów motocyklowych i na które wyścigi w Polsce fani czekają najbardziej.

MotoGP

Oczy całego motocyklowego świata jak co roku zwrócone są w stronę królowej wyścigów na dwóch kółkach, czyli MotoGP. Motocyklowe mistrzostwa świata to najbardziej prestiżowe wyścigi motocyklowe w 2022 roku i bez wątpienia przyciągają uwagę największej ilości fanów. MotoGP to odpowiednik Formuły 1 w świecie wyścigów motocyklowych, który zrzesza top topów, jeżeli chodzi o ścigających się tu zawodników. Zawody te noszą miano „klasy królewskiej” i nieprzerwanie organizowane są od 1949 roku, nieustannie wzbudzając od lat duże emocje i ciesząc się przy tym ogromną popularnością.

MotoGP cieszy się również niesamowitą popularnością wśród bukmacherów i graczy obstawiających zakłady sportowe, gdzie można wytypować zwycięzcę trwającego aktualnie sezonu MotoGP. Jeśli planujesz obstawiać zakłady na wyścigi motocyklowe, warto rozejrzeć się, czy któryś nowy bukmacher nie oferuje bonusu powitalnego od depozytu lub darmowego bonusu bez depozytu. Dodatkowy kapitał na start to świetna opcja na początek przygody z obstawianiem, a już na pewno, gdy chodzi o zakłady na wyścigi motocyklowe. 

Wyścigi w ramach motocyklowego Grand Prix MotoGP odbywają się na przestrzeni roku na 4 kontynentach – Europie, Ameryce, Azji i Australii. Wyścigi motocyklowe w 2022 MotoGP to 21 zawodów, w których zawodnicy powalczą o punkty w takich Grand Prix jak GP Kataru, GP Indonezji, GP Argentyny, GP Ameryk, GP Portugalii, GP Hiszpanii, GP Francji, GP Włoch, GP Katalonii, GP Niemiec, TT Assen (Holandia), GP Finlandii, GP Wielkiej Brytanii, GP Austrii, GP San Marino, GP Aragonii, GP Japonii, GP Tajlandii, GP Australii, GP Malezji i GP Walencji.

Obok indywidualnej klasyfikacji punktowej zawodników, podobnie jak w Formule 1 MotoGP również prowadzi klasyfikacja konstruktorów, czyli producentów motocykli, na których ścigają się zawodnicy. Ranking zależny jest od poczynań zawodników na motocyklach konkretnych konstruktorów i ilości punktów, jakie łącznie dowiozą na metę. Obecnie klasyfikacja obejmuje takich konstruktorów jak:

  • Ducati,
  • KTM,
  • Suzuki,
  • Aprilia,
  • Yamaha,
  • Honda.

Warto wspomnieć, że od 2012 roku w MotoGP ścigają się motocykle o maksymalnej pojemności silnika do 1000cc, które pozwalają osiągać do 250 KM i prędkości na torze do 350 km/h. Według regulaminu klasy królewskiej silnik może posiadać maksymalnie 4 cylindry o średnicy do 81 mm. W czasie trwania całego sezonu zawodnik może wymienić silnik maksymalnie 7 razy.

Moto2 i Moto3

To odpowiednio pośrednia i najniższa klasa wyścigowa w ramach motocyklowych mistrzostw świata. Zaplecze MotoGP cieszy się równie dużą popularnością, a wyścigi odbywają się według tego samego harmonogramu co w klasie królewskiej. W porównaniu do MotoGP Moto2 i Moto3 charakteryzują się większymi ograniczeniami co do konstrukcji i mocy silników, na których ścigają się zawodnicy.

Dla klasy Moto2 przewidziane są takie restrykcje jak łączna waga motocykla i zawodnika, która musi wynosić co najmniej 215 kg oraz motocykle wyposażone w silniki czterosuwowe o maksymalnej pojemności 600cc do 140 KM.

W najniższej klasie Moto3 minimalna wymagana waga sprzętu to 152 kg. Zawodnicy ścigają się tutaj na motocyklach z jednocylindrowymi silnikami czterosuwowymi o pojemności 250cc, muszą posiadać maksymalnie 6-biegową skrzynię biegów, a układ wydechowy nie może generować hałasu większego niż 115 dB.

WSBK – World Superbike

Mistrzostwa Świata Superbike to jedne z najpopularniejszych wyścigów motocyklowych na świecie, których organizatorem jest – podobnie jak MotoGP – Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM). WSBK od MotoGP różni jedna fundamentalna rzecz – motocykle MotoGP to specjalnie stworzone prototypy maszyn wyścigowych, natomiast maszyny w WSBK to seryjnie produkowane motocykle drogowe, które zostały specjalnie dostrojone do wyścigów. Zatem ograniczeniem tutaj jest motocykl z czterosuwowym silnikiem, który jest produkowany seryjnie.

Wyścigi w ramach WSBK cieszą się popularnością właśnie ze względu na ograniczenie się do seryjnych modeli, co pozwala fanom i posiadaczom motocykli bezpośrednio utożsamiać się z zawodnikami. W porównaniu z MotoGP, motocykle w World Superbike są wolniejsze, cięższe i bardziej przypominają motocykle regularnie spotykane na drogach. Wśród konstruktorów maszyn znajdziemy podobnych producentów co w MotoGP, bo są to Ducati, Kawasaki, Yamaha, Honda czy BMW.

Seria WSBK ściga się na tych samych torach co MotoGP, dzięki czemu mamy bardzo dobre porównanie czasów okrążeń. Wyścigi motocyklowe WSBK odbywają się jednak z mniejszą częstotliwością od MotoGP, bo zawody mają miejsce co dwa tygodnie od kwietnia do listopada z miesięczną, wakacyjną przerwą w sierpniu. Zakłady na wyścigi motocyklowe WSBK cieszą się dużą popularnością, a dostęp do nich oferuje prawie każdy nowy bukmacher.

Lata 2022-2023 to okres obfity w wiele interesujących wyścigów motocyklowych, które praktycznie w każdy weekend będą emocjonować i zbierać tłumy fanów zarówno na trybunach, jak i przed odbiornikami. Obok królewskiej MotoGP, nasze rodzime podwórze motocyklowe również prężnie się rozwija, bo wyścigi w Polsce budzą coraz większe zainteresowanie. Przykładowo zawody w Bydgoszczy czy Poznaniu w ramach pucharu i mistrzostw Polski w torowych wyścigach motocyklowych, gromadzą naprawdę duże ilości fanów. 
Więcej na temat wyścigów motocyklowych można znaleźć tutaj, gdzie autorka artykułu Irenka Zając regularnie porusza temat sportów motorowych.

Archiwum: kwiecień 2022