Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

kalkulator spalania paliwa
kalkulator spalania paliwa

Eksploatacja

Kalkulator spalania paliwa – jak obliczyć spalanie?

Dane testowe, wskazania komputera pokładowego czy własne obliczenia spalania paliwa? A może kalkulator spalania paliwa, który może dużo powiedzieć na temat danego auta. W tym artykule przeczytasz o wielu metodach obliczania zużytego paliwa i przeliczaniu miar.

Zużycie paliwa jest dla wielu kierowców podstawowym parametrem eksploatacyjnym pojazdu. Czy ty też zaliczasz się do tego grona? Jeżeli tak, z pewnością chcesz wiedzieć, jakie zapotrzebowanie na paliwo ma twój pojazd. Dowiedz się, jak działa kalkulator spalania paliwa. Oblicz paliwo szybko i bezproblemowo dzięki naszym wskazówkom!

Ile spalę paliwa, czyli jedno z najczęstszych pytań o auto

Szukając odpowiedniego auta, niejeden kierowca w pierwszej kolejności zerka na średnie zużycie paliwa podawane przez producenta lub przez innych właścicieli podobnych samochodów. Jak wygląda przelicznik spalania paliwa? I jak poprawnie oszacować, ile spalę paliwa w trakcie jazdy po mieście i na dłuższych trasach? To bardzo ważne pytania, a odpowiedzi na nie poznasz czytając nasz artykuł. 

Kalkulator zużycia paliwa – dane producenta

Czytając recenzje dotyczące konkretnego modelu, możesz natknąć się na wartości dotyczące spalania paliwa, podawane przez producenta pojazdu. Często są one nieco niższe od testowych, które określiła osoba podejmująca się jazdy próbnej danym autem. Podobnie jest z wartościami widocznymi na komputerze pokładowym. 

Dlaczego licznik spalania paliwa nie pokazuje rzeczywistych wartości? 

Zużycie paliwa liczy się na podstawie pobranego powietrza do spalania mieszanki. Podczas testów pojazdu przez producenta spalanie paliwa mierzone jest w standaryzowanych warunkach. Ma to duże znaczenie marketingowe, ponieważ liczby zawsze bardzo dobrze się sprzedawały, prezentując możliwości konkretnego samochodu. Testy fabryczne mają jednak niewiele wspólnego z codzienną eksploatacją. Dlatego wsiadając do nowo nabytego auta i obserwując licznik spalania paliwa, możesz się nieco zdziwić.

Zobacz też:
Winieta Słowacja 2021 – gdzie ją kupić i co warto wiedzieć?

Obliczanie spalania – jak wykonać to samodzielnie?

Istnieje kilka metod na dość dokładne obliczanie spalania paliwa w samochodzie. Oto one. 

Internetowe kalkulatory zużycia paliwa

Jedną z opcji na sprawdzenie spalania jest kalkulator zużycia paliwa dostępny w internecie. Zazwyczaj potrzebujesz kilku wartości, które powinieneś tam umieścić, by otrzymać wiarygodny wynik. Liczba przejechanych kilometrów jest bardzo łatwa do określenia, ponieważ (jeśli pamiętałeś o wyzerowaniu licznika) wyświetla się na liczydle lub ekranie. Druga rzecz to ilość spalonego paliwa. 

Jak możesz się dowiedzieć, ile spaliłeś paliwa? 

W tym celu, przed planowanym mierzeniem spalania na 100 km, powinieneś zatankować pojazd do pełna. Pamiętaj, że nie chodzi o pierwsze odbicie pistoletu w dystrybutorze. Obliczanie spalania będzie wtedy nieefektywne. Po pierwszym odbiciu, manualnie dozuj strumień paliwa na niepełnym otwarciu zaworu. Po drugim sygnale od dystrybutora możesz przestać tankować. Po zakończonej jeździe testowej lub wykonanej trasie powinieneś znowu zatankować pojazd do pełna. Zrób to tak, jak za pierwszym razem i zobacz, ile paliwa weszło do zbiornika. W ten sposób uzyskasz gotową wartość zużytej benzyny lub oleju napędowego.

Wartości otrzymane, tj. przebyte kilometry i ilość wlanego za drugim razem paliwa, przedstaw w kalkulatorze zużycia paliwa. Dla przykładu przyjmijmy, że pokonałeś trasę 187 km. Po zatankowaniu do pełna dystrybutor pokazał 13.8 litra. Jaki więc jest twój wynik średniego spalania w litrach/100 km? Odpowiedź brzmi: 7.38 litra. Skąd ta wartość?

Samodzielnie obliczanie zużycia paliwa

Kalkulator posługuje się równaniem, które można zapisać w postaci następującego wzoru:

(zużyte paliwo / liczba przebytych kilometrów) *100. 

Biorąc pod uwagę przykład z poprzedniego akapitu, wartości te są takie:

(13.8 litra / 187 km) * 100 = 0,073796 * 100 = 7.38 litra.

Znając już sposób obliczania przez internetowe kalkulatory spalania paliwa, możesz sam sprawdzać, ile zużyjesz paliwa podczas danej trasy. Wystarczy, że zapamiętasz powyższy sposób tankowania, zerowania licznika i wzór obliczania średniego zużycia.

Zobacz też:
Zawieszenie gwintowane – czy warto zdecydować się na taką modyfikację auta?

Przelicznik paliwa – jak poruszać się między jednostkami?

W Polsce przyjmuje się wartość zużycia paliwa wyrażoną w litrach na 100 kilometrów. Nieco inaczej obliczanie paliwa wygląda w Stanach Zjednoczonych. Tam wartości te są odwrotne. Amerykanów interesuje, ile mil przejadą na 1 galonie paliwa. To tak, jakbyś ty chciał dowiedzieć się, ile kilometrów możesz pokonać na jednym litrze paliwa. Aby dobrze przeliczyć te wartości z amerykańskich jednostek na europejskie i odwrotnie, powinieneś poznać dokładne dane metryczne.

Licznik spalania paliwa w USA i Polsce

1 kilometr to 0,62 mili amerykańskiej, natomiast 1 litr to 0,26 galona. Kupując amerykańskie auto, dowiadujesz się, że spala ono 27 mpg. Co to oznacza? Skrót następujący po wartości liczbowej oznacza z ang. miles per gallon i sugeruje pokonane mile na 1 galon paliwa. W Polsce wartość ta jest ci zupełnie nieprzydatna, bo jeździsz w kilometrach i tankujesz w litrach.

Przyda ci się kalkulator spalania paliwa, przeliczający z jednostek mpg na l/100 km. Posłużmy się zacytowanym powyżej przykładem. Auto ma średnie spalanie 27 mpg. W przeliczeniu na litry/100 km wychodzi 8,71 l/100 km. Wcale nie tak strasznie, jeżeli weźmie się pod uwagę, że auto, jak na amerykańskie modele przystało, nie ma zapewne litrowego silniczka.

Skąd jednak wzięły się te dane końcowe? 

Powinieneś zapamiętać jedną stałą, która ma zastosowanie zawsze przy przeliczaniu mpg na l/100 km. To liczba 235,8. Używasz jej w następujący sposób:

235,8/27 mpg = 8,71 l/100 km.

Jeżeli nie chcesz wykonywać tych obliczeń manualnie, możesz posłużyć się dostępnymi w internecie konwerterami, które zrobią to za ciebie w dowolnym kierunku przeliczeń i z każdymi jednostkami.

Koszt paliwa – kalkulator zużycia benzyny i oleju 

Wybierając się w podróż, możesz szybko dowiedzieć się, ile spalisz benzyny czy oleju i sprawdzić całkowity koszt paliwa z uwzględnieniem osób na pokładzie. Takie narzędzia również znajdziesz w Internecie i co ważne, uwzględniają aktualne średnie ceny paliw. Możesz je oczywiście samodzielnie edytować w zależności od potrzeb. Jeżeli interesuje cię samodzielne dokonywanie obliczeń, powinieneś mieć przygotowane następujące dane:

 • dystans;
 • spalanie;
 • cena paliwa;
 • liczba osób na pokładzie i ich przypuszczalna waga.
Zobacz też:
Rura wydechowa w samochodzie – zadanie, łączenie, dym

W ten sposób policzysz nie tylko koszt trasy, potrzebne paliwo, które musisz zatankować, ale też zestawienie wydatków na jednego pasażera.
Jak widzisz, kalkulator spalania paliwa jest bardzo przydatnym narzędziem. Pomaga nie tylko stale monitorować apetyt pojazdu, ale też określić, czy dany pojazd będzie generował wysokie koszty spalania. Obliczanie spalania pomoże też obliczyć koszty podróży i przybliżoną ilość paliwa, którą musisz mieć w baku. Życzymy szerokiej drogi!

Piotr Żandarowski

Zawodowo buduje drogi, mosty i tunele, jednak jego pasją jest jazda poza utwardzonymi szlakami. Zarówno w pełnym wymiarze, jak i w skali. W bagażniku zawsze ma największy zestaw kluczy i podręcznik „Sam naprawiam…”

1 Comment

1 Comment

 1. Avatar

  Dobromir

  22 kwietnia 2021 at 23:09

  Nie oszczędzam na dobrym paliwie. Może to głupie, że gotów jestem dopłacić do lepszego paliwa, ale mam pieniądze, dobry samochód i jestem w stanie sobie na to pozwolić, tylko po to, by o niego bardziej zadbać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Orlen Team WRT w składzie: Yifei Ye, Robert Kubica oraz Louis Delétraz okazał się najlepszy w czterogodzinnym wyścigu na torze Red Bull Ring. Zespół...

Wiadomości

W sobotę ok. godziny 22 na Południowej Obwodnicy Warszawy, pijana kobieta wypadła z obwodnicy i wjechała na znajdującą się obok ścieżkę rowerową. Kobieta w...

Eksploatacja

Dlaczego ma przesady w tym, że przewody zapłonowe trzeba wymieniać? Producenci podzespołów aut zalecają, by elementy te wymieniać co 40-60 tys. kilometrów. Co się...

Bezpieczeństwo

Wielu kierowców zastanawia się, jaki wideorejestrator jest najlepszy? Co trzeba uwzględnić, gdy chcesz się wyposażyć w taki sprzęt? Jakich funkcji oczekiwać? To wszystko i...

Porady

Wykup polisy OC jest obowiązkowy, a jej brak (nawet kilkudniowy) oznacza surowe kary. Oprócz OC możesz również nabyć dodatkowe ubezpieczenie AC, ale też NNW....

Eksploatacja

Niemal w każdym aucie jest zamontowana rura wydechowa. Cały układ wydechowy ma za zadanie w jednostkach spalinowych odprowadzić spaliny i zniwelować hałas generowany przez...

Eksploatacja

Zazwyczaj kierowca panikuje, kiedy dostrzega unoszący się biały dym z rury wydechowej, myśląc, że awaria dotknęła uszczelki pod głowicą. W jaki sposób rozpoznać, co...

Wiedza

Nikola Tesla zapisał się w historii jako wynalazca, który rywalizował z Edisonem. Na jego cześć został nazwany samochód elektryczny, który pochodzi z przedsiębiorstwa Elona...

Bezpieczeństwo

Niektórym kierowcom nie przechodzi przez myśl pytanie, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany, bo to „na pewno” murowane problemy. Inni zaś bez wahania decydują się...

Porady

Uszkodzenie zespołu sprzęgłowego w autach jest powszechnym zjawiskiem, szczególnie po pokonaniu około 150 tysięcy kilometrów. Spalone sprzęgło nietrudno rozpoznać, ale co oznacza spalenie sprzęgła?...

Zobacz także

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...

Wiadomości

Południowokoreańska marka Genesis już wkrótce pojawi się w Europie. Producent aut luksusowych w lecie otworzy swoje pierwsze salony w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii....