Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

kalkulator spalania paliwa
kalkulator spalania paliwa

Samochody

Kalkulator spalania paliwa – jak obliczyć zużycie benzyny, oleju czy gazu?

Kalkulator spalania paliwa to przydatne, wirtualne narzędzie, które jak sama nazwa wskazuje, pomaga obliczyć zużycie paliwa. Dowiedz się, jak korzystać z kalkulatora spalania i jak najszybciej wyliczyć, ile spalisz benzyny, gazu czy oleju!

Spalanie paliwa jest dla wielu kierowców podstawowym parametrem eksploatacyjnym pojazdu. Czy ty też zaliczasz się do tego grona? Jeżeli tak, to z pewnością chcesz znać odpowiedź na pytanie: ile spalę paliwa? Dowiedz się, jak działa kalkulator spalania paliwa. Oblicz zużycie paliwa szybko i bezproblemowo dzięki naszym wskazówkom! Zachęcamy do lektury!

Kalkulator spalania paliwa, czyli szybka odpowiedź na pytanie: ile spalę paliwa

Szukając odpowiedniego auta, niejeden kierowca w pierwszej kolejności zerka na średnie zużycie paliwa podawane przez producenta lub przez innych właścicieli podobnych samochodów. Jak wygląda przelicznik spalania paliwa? I jak poprawnie oszacować, ile spalę paliwa w trakcie jazdy po mieście i na dłuższych trasach? To bardzo ważne pytania, a odpowiedzi na nie poznasz czytając nasz artykuł! Dowiedz się, jak wykorzystać kalkulator spalania paliwa do oszacowania zużycia benzyny, oleju czy gazu! 

Kalkulator spalania paliwa a dane producenta

Czytając dane techniczne konkretnego modelu, możesz natknąć się na wartości dotyczące spalania paliwa, podawane przez producenta pojazdu. Często są one nieco niższe od testowych, które wskazała osoba podejmująca się jazdy próbnej danym autem. Podobnie jest z wartościami widocznymi na komputerze pokładowym. Aby mieć pełną wiedzę, jaki będzie koszt użytkowania auta i podróży, warto skorzystać z kalkulatora spalania paliwa!

Dlaczego licznik spalania paliwa nie pokazuje rzeczywistych wartości? 

Zużycie paliwa liczy się na podstawie pobranego powietrza do spalania mieszanki. Podczas testów pojazdu przez producenta spalanie paliwa mierzone jest w standaryzowanych warunkach. Ma to duże znaczenie marketingowe, ponieważ liczby zawsze bardzo dobrze się sprzedawały, prezentując możliwości konkretnego samochodu. Testy fabryczne mają jednak niewiele wspólnego z codzienną eksploatacją. Dlatego wsiadając do nowo nabytego auta i obserwując licznik spalania paliwa, możesz się nieco zdziwić. Jeśli chcesz uniknąć tych rozbieżności, dowiedz się, jak działa kalkulator spalania paliwa i samodzielnie obliczaj zużycie gazu, benzyny czy ropy w samochodzie!

Kalkulator spalania paliwa i inne metody na samodzielne obliczanie spalania

Istnieje kilka metod na dość dokładne obliczanie spalania paliwa w samochodzie. Oto one. 

Internetowy kalkulator spalania paliwa

Jedną z najprostszych i najszybszych opcji na sprawdzenie zużycia jest kalkulator spalania paliwa dostępny w Internecie. Aby otrzymać wiarygodny wynik musisz jedynie wypełnić kilka pól w formularzu. Najistotniejsze dane, jakie musisz zamieścić w kalkulatorze spalania to liczba przejechanych kilometrów oraz zatankowanego paliwa. Niekiedy należy także wpisać cenę benzyny, gazu czy ropy, choć zwykle w kalkulatorze spalania paliwa takie aktualne dane pojawiają się automatycznie.

Kalkulator zużycia paliwa to nie jedyna metoda! Jak jeszcze możesz obliczyć paliwo? 

Jeżeli nie chcesz korzystać z kalkulatora spalania paliwa, to mamy dla ciebie jeszcze inny sposób na poznanie odpowiedzi na pytanie, ile spalę paliwa. Zadanie jest dość proste. Po pierwsze, zatankuj samochód do pełna. Pamiętaj, że nie chodzi o pierwsze odbicie pistoletu w dystrybutorze. Obliczanie spalania będzie wtedy nieefektywne. Po pierwszym odbiciu, manualnie dozuj strumień paliwa na niepełnym otwarciu zaworu. Po drugim sygnale od dystrybutora możesz przestać tankować. Po zakończonej jeździe testowej lub wykonanej trasie powinieneś znowu zatankować pojazd do pełna. Zrób to tak, jak za pierwszym razem i zobacz, ile paliwa wlałeś do zbiornika. W ten łatwy sposób dowiesz się, ile benzyny, gazu lub oleju napędowego zużywa twoje auto.

Samodzielnie obliczanie zużycia paliwa

Aby otrzymać natychmiastowy wynik, możesz wpisać otrzymane wartości, tj. przebyte kilometry i ilość wlanego za drugim razem paliwa, do kalkulatora spalania paliwa. Możesz także samodzielnie wykonać obliczenia.

Dla przykładu przyjmijmy, że pokonałeś trasę 187 km. Po zatankowaniu do pełna dystrybutor pokazał 13.8 litra. Jaki więc jest twój wynik średniego spalania w litrach/100 km? Odpowiedź brzmi: 7.38 litra. Skąd ta wartość?

Jak działa kalkulator spalania i jak w łatwy sposób wyliczyć zużycie?

Kalkulator spalania paliwa szacuje wynik na podstawie prostego równania, które można zapisać w postaci następującego wzoru:

(zużyte paliwo / liczba przebytych kilometrów) *100. 

Biorąc pod uwagę przykład zamieszczony powyżej w treści tego artykułu, wartości te są takie:

(13.8 litra / 187 km) * 100 = 0,073796 * 100 = 7.38 litra.

Wiesz już, jak działa internetowy kalkulator spalania paliwa. Teraz możesz sam sprawdzać, ile zużyjesz paliwa w czasie jazdy!

Przelicznik paliwa – jak poruszać się między jednostkami?

W Polsce przyjmuje się wartość zużycia paliwa wyrażoną w litrach na 100 kilometrów. Nieco inaczej obliczanie paliwa wygląda w Stanach Zjednoczonych. Tam wartości te są odwrotne. Amerykanów interesuje, ile mil przejadą na 1 galonie paliwa. To tak, jakbyś ty chciał dowiedzieć się, ile kilometrów możesz pokonać na jednym litrze paliwa. Aby dobrze przeliczyć te wartości z amerykańskich jednostek na europejskie i odwrotnie, powinieneś poznać dokładne dane metryczne.

Kalkulator spalania paliwa w USA i Polsce

1 kilometr to 0,62 mili amerykańskiej, natomiast 1 litr to 0,26 galona. Kupując amerykańskie auto, dowiadujesz się, że spala ono 27 mpg. Co to oznacza? Skrót następujący po wartości liczbowej oznacza z ang. miles per gallon i sugeruje pokonane mile na 1 galon paliwa. W Polsce wartość ta jest ci zupełnie nieprzydatna, bo jeździsz w kilometrach i tankujesz w litrach.

Przyda ci się za to kalkulator spalania paliwa, przeliczający z jednostek mpg na l/100 km. Posłużmy się zacytowanym powyżej przykładem. Auto ma średnie spalanie 27 mpg. W przeliczeniu na litry/100 km wychodzi 8,71 l/100 km. Wcale nie tak strasznie, jeżeli weźmie się pod uwagę, że auto, jak na amerykańskie modele przystało, nie ma zapewne litrowego silniczka.

Skąd jednak wzięły się te dane końcowe? 

Powinieneś zapamiętać jedną stałą, która ma zastosowanie zawsze przy przeliczaniu mpg na l/100 km. To liczba 235,8. Używasz jej w następujący sposób:

235,8/27 mpg = 8,71 l/100 km.

Jeżeli nie chcesz wykonywać tych obliczeń samodzielnie możesz posłużyć się dostępnymi w Internecie kalkulatorami zużycia paliwa, które zrobią to za ciebie w dowolnym kierunku przeliczeń i z każdymi jednostkami.

Koszt paliwa – kalkulator spalania benzyny, gazu i oleju 

Wybierając się w podróż, możesz szybko dowiedzieć się, ile spalisz benzyny, gazu czy oleju i sprawdzić całkowity koszt paliwa z uwzględnieniem liczby osób na pokładzie. Takie narzędzia również znajdziesz w Internecie i co ważne, uwzględniają aktualne średnie ceny paliw. Możesz je oczywiście samodzielnie edytować w zależności od potrzeb. Jeżeli interesuje cię samodzielne dokonywanie obliczeń, powinieneś mieć przygotowane następujące dane:

  • dystans;
  • spalanie;
  • cena paliwa;
  • liczba osób na pokładzie i ich przypuszczalna waga.

W ten sposób policzysz nie tylko koszt trasy, potrzebne paliwo, które musisz zatankować, ale też zestawienie wydatków na jednego pasażera.
Jak widzisz, kalkulator spalania paliwa jest bardzo przydatnym narzędziem. Pomaga nie tylko stale monitorować apetyt pojazdu, ale też określić, czy dany pojazd będzie generował wysokie koszty eksploatacji. Kalkulator spalania pomoże też obliczyć koszty podróży i przybliżoną ilość paliwa, którą musisz mieć w baku. Życzymy szerokiej drogi!

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

1 Comment

1 Comment

  1. Dobromir

    22 kwietnia 2021 at 23:09

    Nie oszczędzam na dobrym paliwie. Może to głupie, że gotów jestem dopłacić do lepszego paliwa, ale mam pieniądze, dobry samochód i jestem w stanie sobie na to pozwolić, tylko po to, by o niego bardziej zadbać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Wiadomości

Gorzów Wielkopolski. Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj (tj. 10 października) nieopodal skrzyżowania ulic 30 Stycznia i Dąbrowskiego. Rozpędzony samochód marki Chevrolet potrącił czteroletniego chłopca,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Przepisy

Zniżki OC w przekonaniu wielu kierowców są kluczowe do osiągnięcia najniższych składek ubezpieczeniowych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak obliczane są takie zniżki, ile...

Przepisy

Gdy na drodze wydarzy się coś niespodziewanego, kierowców informuje o tym trójkąt ostrzegawczy. Odległość jego ustawienia od auta jest zależna od typu drogi, po...

Dokumenty

Terminowe prawo jazdy jest obecnie wydawane wszystkim kierowcom. Czym jest i czy wiąże się z jakimiś konkretnymi obowiązkami? Jak długo dzięki niemu możesz jeździć...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...