Chcesz wiedzieć, jakie są najnowsze systemy, dzięki którym korzystanie z pojazdów jest znacznie wygodniejsze? Wypróbuj system keyless. Znajdziesz go w najnowszych pojazdach. Dzięki niemu nie będziesz musiał już nigdy więcej wkładać kluczyka do stacyjki. Zobaczysz, jakie to jest proste i wygodne! Każde rozwiązanie ma jednak także nieco gorsze strony. Musisz dowiedzieć się również, na czym polega zabezpieczenie kluczyka, aby twój pojazd nie został skradziony. Taki system znacznie łatwiej zhakować, dlatego to łatwiejszy łup dla złodziei niż zwykłe kluczyki. Na ich metody są jednak skuteczne odpowiedzi. Sprawdź, czy warto decydować się na takie rozwiązanie! Postaramy się rozwiać wątpliwości.

Samochód z systemem Keyless Go – co to jest?

To jeden z systemów zwiększających komfort użytkowania pojazdu. Nie ma wpływu na bezpieczeństwo prowadzenia, ale pozwala szybciej wsiąść do samochodu i ruszyć w trasę, bez wkładania kluczyka do stacyjki. Keyless Go nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z tego przedmiotu. Można uruchomić silnik ręcznie za pomocą przycisk start lub wystarczy, że masz go przy sobie, np. w kieszeni czy w torbie, aby auto samo się uruchomiło i odpalało, jeśli stoi w pobliżu. Nie musisz się też martwić o to, że zapomnisz zamknąć auto. Gdy się oddalisz, pojazd zrobi to sam. Staraj się jednak o tym nie zapominać, ponieważ jeśli będziesz zbyt blisko, zamykanie się auta może nie zadziałać i obce osoby będą miały do niego dostęp.

Jak zabezpieczyć kluczyk Keyless Go?

Aby taki kluczyk odpowiednio działał, musi wysyłać sygnał, który będzie rozpoznawał samochód. Niestety, to może ułatwić zadanie złodziejom samochodów. Wystarczy, że będą mieli przy sobie urządzenie przechwytujące sygnał kluczyka. Taki sygnał można przechwycić, a to prosta metoda kradzieży auta. Co prawda, wymaga to znacznie bardziej przemyślanej akcji niż dawniej, ale takie rzeczy wciąż się dzieją. Keyless protector nie jest więc bez wad. Można go jednak zabezpieczyć, np. używając case, co utrudni zadanie złodziejom. Ochrona przyda się zwłaszcza wtedy, gdy masz nowe auto i boleśnie odczujesz jego utratę.

Keyless to dość łatwy mechanizm do rozpracowania

Musisz sobie uświadomić, że wprawny złodziej naprawdę bardzo szybko może dostać się do auta. Będzie potrzebował jedynie ok. 2 minut i kogoś do współpracy. Wystarczy, że takie osoby kupią przekaźnik za ok. 80-100 zł i już będą mogły próbować włamać się do twojego pojazdu. Z tego powodu w ostatnim czasie kradzieże nowych aut są coraz częstsze. Czy da się więc spać spokojnie, jeśli masz nowiutki samochód z takim systemem?

Jak zabezpieczyć kluczyk przed zeskanowaniem?

Na całe szczęście, istnieją skuteczne sposoby, które pozwolą ci zabezpieczyć kluczyk. Najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest zakłócenie wysyłanego sygnału. W jaki sposób? Możesz wybrać samochód wyposażony system nowszej generacji, który jest już bardzo dobrze zabezpieczony. Czasem jednak musisz zdać się na metody, które w fizyczny sposób zneutralizują sygnał. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku:

  • etui;
  • metalowe pudełko;
  • nakładka na baterię z czujnikiem drgań. 

W ten sposób będziesz mógł odciąć dostęp do fal systemu keyless, gdy znajdziesz się dalej od pojazdu.

Keyless – za ile kupisz etui na kluczyki?

Niestety, jeśli chcesz kupić case na kluczyki, musisz przygotować się na nieco większy wydatek niż 20-30 zł. Jego rolą nie jest przecież jedynie ochrona przedmiotu przed upadkiem. Przygotuj się więc na koszt ok. 150-300 zł. Co prawda, zdarzają się i tańsze modele, jednak jeśli chcesz odpowiednio dobrze zabezpieczyć swój samochód, nie powinieneś na tym oszczędzać. Czasem warto wydać trochę na zabezpieczenie niż rwać sobie włosy z głowy po ewentualnej kradzieży. Ponadto, taki case do systemu smart key jest trwałe i posłuży ci przez lata.

Pokrowiec na kluczyk keyless – jaki najlepiej wybrać?

Etui antykradzieżowe możesz dopasować do marki swojego samochodu. Możesz kupić np. Volvo Key Case marki Bugatti, które kosztuje ok. 80 zł, a dzięki prostemu designowi będzie doskonale pasować do stylu większości mężczyzn. Ciekawe produkty (choć nieco droższe) oferuje także marka Koruma. Za pokrowiec tej firmy będziesz musiał już jednak zapłacić ok. 200 zł. Szukasz czegoś małego? Kazar ma w swojej ofercie malutkie opakowanie, które bez problemu podepniesz do kółka z kluczami do domu. System bezkluczykowy w takim otoczeniu będzie naprawdę łatwy w użytkowaniu oraz w pełni bezpieczny. Wybór na rynku jest dość szeroki, więc na pewno trafisz na coś, co cię zainteresuje.

Jak wyłączyć keyless?

Twój samochód nie ma odpowiedniej ochrony, a przebywasz w miejscu potencjalnie niebezpiecznym? Możesz wyłączyć kluczyk poprzez wyciągnięcie z niego baterii. Nie jest to jednak najbezpieczniejszy sposób i może sprawić, że w trakcie operacji uszkodzisz system klamki bezkluczykowej. Najlepiej będzie, jeśli zaopatrzysz się w case. W nagłej sytuacji możesz również wykorzystać mocną, metalową puszkę. Ona również skutecznie usunie sygnał z przestrzeni i zapewni ci bezpieczeństwo. W domowym warsztacie prawdopodobnie masz taki przedmiot, a jeśli nie, to możesz go najzwyczajniej w świecie kupić po drodze.

Keyless Go ma swoje wady, ale mimo tego jest bardzo lubianym przez kierowców systemem. Zapewnia naprawdę duży komfort użytkowania samochodu. Jego zabezpieczenie to priorytet, gdy chcesz używać systemu bezkluczykowego na co dzień i nie obawiać się o kradzież. Jeśli na samym początku zadbasz o odpowiednie nawyki i kupisz odpowiedni case, raczej nie będziesz musiał się niczym martwić. Keyless entry powinien być wówczas komfortowym sposobem na odpalenie samochodu. Wystarczy, że będziesz trzymał kluczyk przy sobie!

Archiwum: wrzesień 2021