Kierowcy, którzy korzystali ze wspomnianych urządzeń muszą od dziś zacząć korzystać z aplikacji e-TOLL PL, która jest dostępna na urządzenia mobilne. Opcjonalnie możliwe jest też korzystanie z urządzeń pokładowych, które są kompatybilne z e-TOLL.

ViaTOLL odchodzi do lamusa. Co się zmienia?

Korzystanie z viaTOLL od dziś nie jest już możliwe. Kierowcy będą też musieli wyrejestrować się z tego systemu. Wygaszenie systemu poboru opłat viaTOLL oznacza, że zmienia się też organizacja ruchu w Miejscach Poboru Opłat. Dotyczy to odcinków autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica.

Od tej pory dwa skrajne pasy wjazdowe i dwa skrajne pasy wyjazdowe przy każdym Placu Poboru Opłat będą przeznaczone tylko dla pojazdów, które korzystają z nowego systemu. Jeden pas wjazdowy i jeden wyjazdowy będzie przeznaczony wyłącznie do obsługi pojazdów, które korzystają z e-TOLL na każdej SPO. Tryb manualnego poboru opłat będzie obowiązywał tylko do 30 listopada tego roku.

ViaTOLL kończy żywot, zastępuje go e-TOLL. Jak się zarejestrować?

Koniec działania systemu systemu viaTOLL oznacza, że konieczne będzie zarejestrowanie się w nowym systemie – e-TOLL. Działa on od 24 czerwca tego roku i do tej pory zarejestrowano w nim już powyżej 300 tysięcy pojazdów.

Aby dokonać rejestracji, najpierw należy zainstalować w smartfonie aplikację e-TOLL PL. Następnie konieczne będzie zarejestrowanie się i założenie Internetowego Konta Klienta.

Po określeniu podmiotu uiszczającego opłaty będzie jeszcze trzeba utworzyć konto rozliczeniowe oraz dodać do konta pojazd. Do wyboru będzie też forma finansowania, a na koniec powiązanie urządzenia z pojazdem i aktywowanie aplikacji. Wszelkie szczegółowe informacje i instrukcje dostępne są na stronie internetowej etoll.gov.pl .

Za: gov.pl/web/gddkia

Archiwum: październik 2021