Co oznacza żółta kontrolka EPC?

W autach z czujnikami elektronicznymi jest więcej dodatkowych oznaczeń: ABS, ESP, czy EPC. Kontrolka ABS mówi kierowcy, że system uniemożliwiający blokowanie kół podczas jazdy jest nieaktywny. Może być spowodowany awarią czujnika lub uszkodzeniami mechanicznymi.

ESP, jeśli daje sygnał pulsacyjny, informuje kierowcę o elektronicznej kontroli trakcji podczas wpadnięcia w poślizg. Aktywuje swoje działanie i pomaga wyprowadzić pojazd celem uniknięcia kolizji lub wypadnięcia z toru jazdy.

Natomiast jeśli na desce rozdzielczej pojawia się kontrolka EPC (Electronic Power Control) może to niestety zwiastować różne problemy. Jakie?

Zapalona kontrolka EPC – jakie usterki i awarie może zwiastować?

kontrolka EPC - zapalona kontrolka

Chodzi głównie o problemy związane z układami elektrycznymi. Obecnie produkowane auta są naszpikowane wszelkiego rodzaju czujnikami, sterownikami i innymi urządzeniami, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odczytów elektronicznych. Dlatego świecąca EPC kontrolka może sygnalizować awarię:

  • czujnika położenia wału;
  • żarówek świateł stop;
  • czujnika świateł;
  • przepustnicy;
  • układu chłodzenia (np. cieczy chłodzącej);
  • systemu zasilania paliwem.

Samodzielne diagnozowanie usterki bywa niemożliwe. Co więc zrobić, gdy kontrolka EPC zaświeci się w samochodzie?

Elektroniczna diagnostyka zaświeconej kontrolki EPC. Ile zapłacisz za diagnozę w mechanika?

Kontrolka EPC świeci się w twoim aucie? Najlepiej od razu jedź do mechanika, który podłączy pojazd pod urządzenie diagnostyczne. W zależności od warsztatu koszt elektronicznej diagnozy może oscylować w granicy 50 zł. Jednak pamiętaj, że samo sprawdzenie kodu błędu nie rozwiązuje sprawy.

Jest to dopiero początek drogi do naprawienia pojazdu. Gdy poznasz przyczynę świecącej na żółto kontrolki EPC, będziesz wiedział, czy auto czeka poważna naprawa.

kontrolka epc - elektroniczna diagnostyka

Czy kontrolka EPC unieruchamia auto?

Nie. Sygnalizacja oznaczona żółtym kolorem nie informuje o awarii, przez którą natychmiast musisz się zatrzymać. Jeśli w twoim samochodzie zapali się kontrolka EPC, możesz kontynuować jazdę. Nie bagatelizuj jednak tego objawu. Znajdź przyczynę świecącej się EPC kontrolki, aby nie doszło do poważnych uszkodzeń auta.

kontrolka EPC - dlaczego nie mam lampki check engine

Sprawa może być nieco zadziwiająca dla niektórych kierowców, którzy za nic nie mogą znaleźć w swoim aucie tej kontrolki. Otóż EPC jest stosowane głównie w pojazdach grupy VAG, tzn.:

Jeśli nie masz auta jednej z wymienionych powyżej marek, być może w ogólnie nie będziesz miał problemu z tą kontrolką. Nie oznacza to jednak, że kłopoty z elektryką nie dotyczą twojego pojazdu. Nadal kontroluj jego stan i bądź wyczulony na wszelkie oznaki usterek, aby zachować bezpieczeństwo podczas jazdy. Życzymy szerokiej drogi!

Archiwum: wrzesień 2022