Osoby, które podczas testu nie wyjeżdżają na miasto, otrzymują niezbyt elegancką łatkę nieumiejętnych kursantów. Część z nich oblewa łuk lub ruszanie z miejsca, prawo jazdy musi więc poczekać.

Szykujesz się do egzaminu lub po prostu niedługo rozpoczynasz kurs prawa jazdy kat. B w szkole jazdy z instruktorem? Przeczytaj, co w sprawie pokonywania łuku radzą doświadczeni kierowcy. 

Łuk. Egzamin na prawo jazdy – o co tyle krzyku?

Dlaczego akurat ten manewr sprawia tyle trudności podczas testu? Przyczyn może być kilka, a najczęściej zaliczają się do nich:

●   stres;

●   odmienne otoczenie;

●   nowe auto i inne zachowanie sprzęgła.

To powoduje, że łuk na prawie jazdy wykonuje się nieraz trudniej niż na luźnych zajęciach na placu manewrowym.

łuk prawo jazdy - egzamin na prawo jazdy

Prawo jazdy. Łuk – jakie są trudności?

Podczas wykonywania manewru sprawdzana jest umiejętność płynnej jazdy na wprost i do tyłu. Z tą pierwszą w zasadzie nie ma żadnych problemów, bo wszystko widać przez przednią szybę, a samochód zachowuje się przewidywalnie.

Trudniej jest w przypadku drugiego typu jazdy po łuku. Prawo jazdy wiele osób oblewa właśnie przez problemy ze sprawną jazdą do tyłu.

Nic w tym dziwnego. Przestrzeń obserwujesz zazwyczaj tylko w lusterkach, silnik może ci poszarpywać ze względu na inne przełożenie wstecznego biegu, a samochód skręca inaczej niż w trakcie jazdy na wprost.

Łuk (prawo jazdy) krok po kroku

Aby wykonać łuk i zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy, nie trzeba mieć nadzwyczajnych umiejętności. Czasem wystarczy jedynie odrobina spokoju i zastosowanie się do porad pracownika szkoły jazdy. Jeśli nie czujesz się w tym pewnie warto zastanowić się nad wykupieniem jazd doszkalających.

Jak zaliczyć łuk na placu manewrowym? Ważne jest kilka wytycznych:

●   ustawienie samochodu w miejscu początkowym na torze jazdy, czyli kopercie (podczas egzaminu to pracownik WORD ustawia auto);

●   zachowanie płynności podczas jazdy do przodu i do tyłu z jednoczesnym obserwowaniem otoczenia i tyczek w lusterkach;

●   wykonanie manewru na pasie ruchu bez najechania na słupki, pachołki i linie wytyczające łuk;

●   ruszanie i zatrzymanie pojazdu w miejscu wytyczonym.

łuk prawo jazdy - krok po kroku

Łuk na prawo jazdy i najczęstsze błędy

Skoro wszystko na egzaminie jest „takie proste”, to dlaczego wiele osób ma trudności z wykonaniem łuku? Prawo jazdy to często przedziwna okoliczność i wiele osób wie, że na placu manewrowym wykonuje się czasem rzeczy, o jakich się nie śniło astronomom.

Pamiętaj, że jeśli popełnisz drobny błąd (zgaśnie ci silnik, nie zaobserwujesz otoczenia podczas cofania wyraźnym ruchem głowy w prawo i w lewo, nie będziesz jechał płynnie) przysługuje ci jeszcze jedna próba. Wyjątkiem jest najechanie na linię, potrącenie słupka lub pachołka.

Oznacza to, że pokonał cię łuk i egzamin został przerwany z wynikiem negatywnym. Prawo jazdy musi niestety poczekać.

łuk prawo jazdy - najczęstsze błędy

Jak zrobić łuk na egzaminie?

Damy ci teraz kilka wskazówek dotyczących nauki jazdy po łuku, które na pewno ci się przydadzą. Przede wszystkim:

  • odpuść sobie „metodę na pachołki”;
  • patrz w lusterka i najlepiej skup się tylko na prawym;
  • jeśli ustawiłeś je sobie prawidłowo, powinno być w nich widać nie tylko pachołki, lecz także linie.

Jak wykonać łuk na prawo jazdy, by zdać? Obserwuj to, co dzieje się w prawym lusterku. Jeśli nie widzisz dobrze linii, możesz lekko wychylić się do przodu. Nie skręcaj nerwowo kierownicą. Zacznij skręcać wtedy, gdy łuk zacznie skręcać. Nie rób tego wcześniej, bo zetniesz zakręt.

łuk prawo jazdy - jak zrobić łuk na egzaminie

Łuk na egzaminie – dokładnie, ale na spokojnie

Jakie jeszcze znać porady dotyczące łuku? Egzamin zaliczysz na pewno, jeśli poznasz także te wskazówki:

  •  staraj się zachowywać jednakową odległość względem linii;
  • trzymaj się jednakowego promienia skrętu; 
  • nie wachluj zbędnie kierownicą, bo stracisz rytm jazdy. 

Kiedy już wyjedziesz z łuku pamiętaj, by obserwować sytuację w dwóch lusterkach na przemian. Dzięki temu ocenisz swoje położenie między liniami wytyczającymi łuk.

Pamiętaj, że jeśli próbujesz zwolnić przy użyciu hamulca to musisz pilnować, aby pojazd nie zatrzymał się w złym momencie. W takim przypadku egzaminator poprosi Cię o ponowne wykonanie zadania egzaminacyjnego.

Teraz już wiesz jak wykonać łuk. Mamy nadzieję, że bez problemu opanujesz jazdę do przodu i tyłu po łuku. Wskazówki, które przedstawiliśmy, powinny być pomocne. Niektórzy mogliby powiedzieć, że jeśli wiesz, jak zrobić łuk, prawo jazdy masz w kieszeni. Życzymy powodzenia!

Archiwum: czerwiec 2021