Szwajcarski przewoźnik Basler Verkehrs-Betriebe (BVB) złożył duże zamówienie spółce Mercedes-Benz. Niemiecki koncern będzie miał za zadanie dostarczyć firmie z Bazylei 54 autobusy eCitaro z napędem elektrycznym. Pojazdy mają być dostarczone w 2022 roku.

Przedsiębiorstwo transportowe ze Szwajcarii planuje do 2027 roku całkowicie zelektryfikować swoją gamę pojazdów i to zaledwie w dwóch etapach. Pierwszy już jest właśnie realizowany, gdyż BVB złożył zamówienie obejmujące 54 autobusy elektryczne. Na taką ilość składa się 38 maszyn eCitaro solo oraz 16 przegubowych eCitaro G. Pracami zajmie się koncern Mercedes-Benz, a prace mają zostać ukończone już w przyszłym roku.

Mercedes eCitaro – wyposażenie

Wszystkie autobusy mają zawierać po 10 zespołów baterii, które będzie można je szybko naładować zarówno za pomocą wtyczki, jak i przez pantograf z mocą ładowania do 450 kW. Ponadto pojazdy będą wyposażone w układ wspomagania skrętu Sideguard Assist, aktywny układ wspomagania hamowania Preventive Brake Assist i system monitorowania ciśnienia w oponach TPM.

We wnętrzu mają za to się znajdować poręcze ze stali nierdzewnej i szczotkowanej stali szlachetnej, ściany boczne wykończone filcem igłowanym i siedzenia obite skórzaną tapicerką.

Firma przewozowa Basler Verkehrs-Betriebe jest obecna nie tylko w Bazylei. BVB obsługuje też połączenia pomiędzy sąsiednimi Niemcami i Francją. Łącznie autobusy pokonują rocznie ponad sześć milionów kilometrów. Przedsiębiorstwo posiada w swej flocie również 135 tramwajów.

Archiwum: maj 2021