Gdy telefony nie miały jeszcze tylu funkcji, co teraz, podczas jazdy kierowcy wykorzystywali je głównie do rozmów poprzez system głośnomówiący. Obecnie smartfony stały się centrami informacji, a ich użyteczność w czasie podróży diametralnie wzrosła.

Dlatego powstały systemy umożliwiające połączenie urządzeń mobilnych z centrami multimedialnymi w samochodach, a jednym z nich jest MirrorLink. W jaki sposób działa i czy twój model telefonu będzie z nim zgodny? Dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu i sprawdź, czy z niego skorzystasz! 

Co to jest MirrorLink w samochodzie?

Początki systemu MirrorLink sięgają 2006 roku, kiedy to Nokia rozpoczęła prace nad systemem łączności telefonu z autem. Od tamtej pory sporo się zmieniło, ale sam pomysł został pod pewnymi względami skopiowany przez potężniejszych graczy na rynku.

Dlatego dzisiaj MirrorLink jest mało rewolucyjnym oprogramowaniem, które zostało znacząco przyćmione przez Android Auto i Apple CarPlay. Nadal jednak żyje i ma swoich zagorzałych zwolenników.

Jak działa MirrorLink?

MirrorLink jest lustrem interfejsu widocznego na smartfonie, który zostaje udostępniony na wyświetlaczu w samochodzie. Stąd określenie „mirror”, czyli z angielskiego lustro. Dzięki połączeniu dwóch urządzeń kierowca ma możliwość sterowania z poziomu interfejsu auta funkcjami telefonu, takimi jak:

  • rozmowy;
  • nawigacja;
  • multimedia;
  • wiadomości.

MirrorLink – jakie telefony są kompatybilne?

Zasada działania systemu jest bardzo prosta, a samo uruchomienie aplikacji również nie powinno stanowić większego wyzwania. Pierwszą rzeczą, która jest absolutnie niezbędna, jest smartfon z opcją łączenia MirrorLink.

W ogromnej większości są to modele Samsung i Sony, ale również LG, Huawei, HTC i Fujitsu. Aby upewnić się, czy dany model wspiera system lustrzanego łączenia, warto skorzystać ze strony internetowej MirrorLink zawierającej spis wszystkich modeli.

Jak uruchomić MirrorLink – marki samochodów

Kolejna sprawa to kompatybilne auto. Jeśli nie wspiera ono MirrorLinka, na próżno będziesz starał się podłączyć do niego telefon w nadziei sterowania nim przez pulpit. Samochody działające z opisywanym systemem są wyszczególnione na stronie producenta interfejsu.

Jeśli więc nie masz pewności co do swojego modelu, możesz zerknąć do bazy na stronie MirrorLink. Jeśli telefon i auto są kompatybilne z MirrorLinkiem, nie będzie większego problemu z uruchomieniem systemu.

MirrorLink – jak połączyć telefon z samochodem?

Konieczny będzie do tego standardowy kabel USB (najlepiej ten dołączony do ładowarki w telefonie). Po wpięciu kabla do gniazda USB w samochodzie i smartfonie nastąpi komunikacja między urządzeniami, ale zwykle samoistnie nic się nie stanie.

MirrorLink nie jest interfejsem, który działa automatycznie, przerzucając ekran z dowolnej pozycji telefonu na panel systemu multimedialnego. Konieczne do jego działania są aplikacje, których tak naprawdę nie jest przesadnie dużo, bo ok. 48 (stan na sierpień 2021). Dlatego warto najpierw sprawdzić, czy to, co chcesz przerzucić na wyświetlacz, jest obsługiwane przez MirrorLink.

MirrorLink – jak go włączyć w telefonie?

Jak włączyć MirrorLink w telefonie? Sporo zależy od konkretnej nakładki systemowej w danym smartfonie. Jednak MirrorLink działa zwykle jedynie na Androidzie, więc odnalezienie odpowiedniej funkcji będzie zbliżone w większości modeli z tym systemem. 

  1. Po podłączeniu kabla USB uruchamia się jedynie powiadomienie o łączności, które musisz zaakceptować.
  2. W dalszej kolejności będziesz musiał wejść w ustawienia i połączenia. Niekiedy też trzeba odszukać zakładkę „połączenia zaawansowane”, by natrafić na właściwe miejsce. 
  3. W tym momencie twoim oczom powinno ukazać się menu zawierające funkcję MirrorLink.
  4. Co dalej? Musisz aktywować system i z poziomu panelu samochodu wybrać funkcję MirrorLink. 
  5. Kiedy to zrobisz, ukaże ci się lista aplikacji, które obsługiwane są przez system. 
  6. Gdy wybierzesz jedną z nich, zostanie ona uruchomiona na smartfonie, ale to system multimedialny pojazdu ją wyświetli i będzie obsługiwał.

Jak zainstalować MirrorLink, gdy nie ma go w telefonie?

W tym momencie nie ma zbyt wielu opcji, które nie narażałyby cię na wydatek sporej sumy pieniędzy. Jeśli w twoim telefonie funkcja MirrorLink jest niedostępna, będziesz zmuszony skorzystać z innego modelu.

Jest również opcja zaopatrzenia się w inną aplikację lub sprzęt zastępujący takie połączenie. Tym urządzeniem będzie specjalna puszka z anteną, która jest podłączana do zasilania przez zapalniczkę w samochodzie i przewody systemu audio i wideo. Do takiego zestawu podłączasz też telefon i wtedy następuje automatyczne przerzucenie całego ekranu na panel w aucie.

Jak jeszcze można zainstalować MirrorLink?

Inna opcja to zmiana radia w samochodzie na takie, które wspiera MirrorLink. Może się okazać, że twój telefon jest kompatybilny z oprogramowaniem, ale samochód już nie. Aby to sprawdzić, skorzystaj ze strony producenta programu, aby upewnić się, jaki sprzęt będzie zgodny z systemem.

Inny sposób to wymiana auta na model z MirrorLinkiem. Jednak nie jest to chyba najrozsądniejszy powód wymiany pojazdu.

Opinie na temat MirrorLink – czy korzystać?

MirrorLink to najstarszy sposób integracji telefonu z autem i niestety jest rozwiązaniem nieco archaicznym. Nie działa tak sprawnie, jak nowsze rozwiązania, a obsługiwanych aplikacji nie jest zbyt wiele. Dlatego kierowcy chętniej wybierają konkurencyjne opcje, które działają szybciej i zapewniają bardziej intuicyjne połączenie.

Jednak dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na Android Auto lub Apple CarPlay, będzie to dobre oprogramowanie. Pod warunkiem, że telefon i auto są kompatybilne z systemem.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy nie jest bezpieczne. Dlatego przerzucenie ekranu na wyświetlacz multimedialny samochodu pozwala zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Poza tym, systemy samochodowe często nie są tak rozbudowane jak te w smartfonach, dlatego korzystanie z ulubionych aplikacji poprzez MirrorLink i podobne programy jest dodatkowym atutem dla kierowcy.

Archiwum: wrzesień 2021