Bez wątpienia mycie w auta w zimie nie jest czymś, o czym powinieneś myśleć w pierwszej kolejności. Co robić w sytuacji, gdy pojazd naprawdę się wybrudzi? W końcu wyjazd na trasę może sprawić, że będzie nie tylko ubłocony, ale również pokryty niszczącą solą. Dowiedz się, od czego zacząć mycie samochodu w zimie i poznaj wszystkie przeciwwskazania. Musisz pamiętać o kilku sprawach, nim zabierzesz się do pracy, aby przypadkiem nie zniszczyć samochodu

Czy myć samochód w zimie – oto jest pytanie!

Zimą samochód ulega regularnie zabrudzeniom. Przede wszystkim groźna jest sól, która osiada na elementach auta i może szybciej doprowadzić do jego korozji. Na pewno więc zastanawiasz się, czy myć samochód w zimie. Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbardziej tak, ale… nie zawsze. Przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni dzień, kiedy temperatura nie będzie ujemna. W innym razie woda może zamarzać w szczelinach, doprowadzając do zarysowań i innych uszkodzeń, które będą po prostu niebezpieczne dla stanu pojazdu. Jeśli możesz, po umyciu schowaj pojazd do garażu, gdzie będzie mógł bez problemu wyschnąć.

Mycie samochodu zimą – czemu warto to robić? 

Mycie samochodu zimą jest czynnością, którą warto powtarzać, zwłaszcza jeśli regularnie jeździsz swoim pojazdem. Dlaczego? To istotne z kilku powodów:

  • zalegające warstwy brudu trudniej wyczyścić;
  • w trakcie odśnieżania brudne auto łatwiej zarysować;
  • zalegająca sól może doprowadzić do psucia się samochodu i powstawania korozji.

To wszystko sprawia, że zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzanie na aucie powinny być ważne dla każdego kierowcy, który lubi swój samochód i po prostu chce, aby ten na jak najdłużej pozostał sprawny. Mycie samochodu w zimie może nie jest najbardziej komfortowe, ale bez wątpienia warto znaleźć na to czas!

Mycie auta w mrozie – jakie rozwiązanie wybrać?

Jeśli wyjeżdżasz właśnie w podróż, mycie auta w mrozie może niestety okazać się koniecznością. Jednak jakie rozwiązanie wybrać zimą? Możesz umyć pojazd samodzielnie, na własnej posesji, ale wówczas pamiętaj, aby nie robić tego wieczorem i nie pozostawiać auta na zewnątrz, zwłaszcza jeśli na noc planowane są przymrozki. 

Dobrym rozwiązaniem może być sprawdzona i bezpieczna myjnia automatyczna. Spędzisz w niej najmniej czasu, a na dodatek auto będzie dość dobrze wysuszone po całym zabiegu. To sprawdzi się, jeśli masz stosunkowo czysty pojazd i chcesz po prostu dodatkowo o niego zadbać. Najlepszym rozwiązaniem jest myjnia ręczna, gdzie mycie samochodu w zimie może wiązać się też np. z dokładnym woskowaniem. 

Jak myć samochód w zimie? Na to zwróć uwagę

W trakcie mycia samochodu w zimie kluczowe jest używanie ciepłej, ale nie gorącej wody. W ten sposób rozpuścisz zalegający brud, ale jednocześnie nie zniszczysz pojazdu. Przydać może ci się również myjka ciśnieniowa. Szczególnie istotne jest, aby w trakcie mycia unikać bezpośredniego dotykania pojazdu, dlatego ta metoda będzie skuteczniejsza i bezpieczniejsza dla twojego auta. To, jak myć samochód w zimie, nie różni się poza tym od czyszczenia go w innych porach roku. Tak samo musisz zacząć od karoserii, do której czyszczenia przyda się wysokiej jakości szampon. W zimowym okresie warto jednak jest zadbać także o dodatkowe zabezpieczenia pojazdu. 

Mycie samochodu zimą – suszenie pojazdu

Mycie samochodu zimą będzie też wymagało od ciebie skupienia się na jego dokładnym wytarciu. Nie możesz dopuścić do tego, aby pojazd pozostał mokry. Z tego powodu zaopatrz się w miękki, czysty ręcznik, najlepiej taki przeznaczony do aut. Mycie samochodu w zimie może więc wiązać się z dodatkowym kosztem. Zakup takiego ręcznika to od ok. 20 do ponad 100 zł. Postaw jednak na taki, który będzie jednocześnie miękki i chłonny.

Mycie samochodu w zimie – co warto zabezpieczyć?

Nawet jeśli podejmiesz wszystkie środki ostrożności, może okazać się, że mycie samochodu w zimie skończy się zamarzniętymi drzwiami. Dlatego dobrym pomysłem jest zabezpieczenie strzelin np. za pomocą taśmy. W ten sposób następnego dnia na pewno dostaniesz się do pojazdu. Stosując się do wszystkich tych rad, na pewno ułatwisz sobie pracę i sprawisz, że twoje auto będzie zadbane, niezależnie od pory roku!

Archiwum: grudzień 2021