Na co dzień staramy się otaczać ładnymi rzeczami i zapachami. Nic więc dziwnego, że przeszkadza nam nieprzyjemna woń wydobywająca się z układu wentylacji w naszym aucie. Niestety problem ten występuje dość często – szczególnie jeśli zaczynamy używać klimatyzacji po zimie. W celu wyeliminowania brzydkiego zapachu warto regularnie odgrzybiać klimatyzację. Najłatwiej skorzystać z profesjonalnego serwisu, który dysponuje rozwiązaniami o wysokiej skuteczności. Skąd dokładnie bierze się nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie i jak go usunąć? Sprawdźmy to!

Układ wentylacji – nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie

Powód brzydkiego zapachu w samochodzie może być błahy. Jest nim nic innego jak bałagan. Należy więc pamiętać o regularnym sprzątaniu auta:

  • usuwaj zalegające śmieci;
  • odkurzaj dywaniki i fotele;
  • wycieraj kurz z kokpitu;
  • myj szyby.

Częste czyszczenie jest szczególnie ważne, jeżeli palisz w aucie lub przewozisz w nim zwierzęta. Jeśli samochód zostanie sumiennie wysprzątany, a mimo to brzydka woń nie zniknie, najprawdopodobniej źródło problemu leży gdzieś indziej.

Dlaczego z klimatyzacji samochodowej śmierdzi? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Po włączeniu klimatyzacji w kabinie twojego samochodu zaczyna unosić się nieprzyjemny zapach? Najpewniej układ klimatyzacji wymaga gruntownego czyszczenia. W kanałach nawiewów panują korzystne warunki do rozwoju drobnoustrojów, takich jak: grzyby, pleśń i bakterie. Zapach jest więc jedynie objawem poważniejszych problemów. Powietrze wdmuchiwane do wnętrza auta jest bowiem drażniące dla układu oddechowego kierowcy oraz pasażerów i może powodować alergie, chroniczne bóle głowy oraz inne uciążliwe dolegliwości.

Klimatyzacja wymaga czyszczenia i dezynfekcji? Dowiedz się, jak to zrobić!

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Najlepiej jednak zabieg przeprowadzać na początku jesieni i wiosny. Serwis możesz wykonać na własną rękę lub skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Najczęściej czyszczenie przeprowadza się za pomocą specjalistycznych preparatów chemicznych w formie sprayu z długą sondą, która wprowadzana jest do kratek nawiewów oraz otworów zasysających powietrze.

Wymiana kabinowych filtrów przeciwpyłkowych

Aby uchronić się przed przykrym zapachem, po czyszczeniu warto postawić na ozonowanie. Przeprowadza się je przy użyciu przenośnego generatora ozonu, który należy umieścić we wnętrzu auta z włączonym silnikiem. Bardzo ważna jest też wymiana przeciwpyłkowych filtrów kabinowych.

Nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie jest zwykle informacją o zagrzybionym i zanieczyszczonym układzie klimatyzacji. Pamiętaj jednak, że wpływ na odór może mieć też zaniedbane wnętrze – nie zapominaj więc o regularnym sprzątaniu auta!

Archiwum: luty 2023