Dlaczego ktoś miałby kupować OC na miesiąc? Dzieje się tak np. w sytuacjach, gdy właściciel pojazdu chce przemieszczać się nim okazjonalnie. Przyjęło się, że auta można ubezpieczać od odpowiedzialności cywilnej na czas 12 miesięcy. Są jednak wyjątki, o których za chwilę się dowiesz.

Ubezpieczenie samochodu na miesiąc – kto może skorzystać?

Grupa osób, dla której przygotowano OC na miesiąc, jest dosyć wąska. Zaliczają się do niej właściciele pojazdów:

 • zarejestrowanych czasowo;
 • wolnobieżnych;
 • historycznych;
 • zarejestrowanych na stałe przez pośredników sprzedaży;
 • sprowadzonych do Polski bez ubezpieczenia OC;
 • do jazd testowych.

Jak widać, ubezpieczenie samochodu na miesiąc nie jest dla każdego. Ustawa przewiduje również pewne zmienne okresy dla poszczególnych pojazdów.

Ubezpieczenie OC na miesiąc a różne warianty polisy

Do jakich pojazdów i sytuacji odnoszą się te wymienione powyżej? Oto ich krótka charakterystyka.

Auto zarejestrowane czasowo

Zwykle ubezpieczenie krótkoterminowe do pojazdów zarejestrowanych czasowo odnosi się do sytuacji, gdy właściciel chce:

Rejestracja czasowa nie może być przeprowadzona na okres dłuższy niż 30 dni. W pewnych sytuacjach można go przedłużyć o 2 tygodnie, lecz jest to rozwiązanie jednorazowe. OC na miesiąc jest więc zbieżne z długością rejestracji czasowej pojazdu.

Pojazdy wolnobieżne

Są to wszystkie typy pojazdów, których konstrukcja nie umożliwia przekroczenia prędkości 25 km/h. W myśl tej definicji do kategorii takich maszyn zaliczają się:

 • maszyny budowlane,
 • maszyny do prac leśnych;
 • maszyny rolnicze z wyłączeniem ciągników rolniczych – na nie trzeba mieć polisę długoterminową.

Ubezpieczenie OC na miesiąc jest więc możliwe w przypadku np. kombajnu zbożowego, rębaka czy koparki.

OC na miesiąc a pojazdy historyczne

Aby samochód mógł zostać zaliczony do grona obiektów historycznych, musi zostać wpisany do:

 • rejestru zabytków;
 • wojewódzkiej ewidencji zabytków;
 • inwentarza muzealiów.

Ubezpieczenie OC na 30 dni możesz wykupić na taki pojazd bez żadnych przeszkód. Dodatkowym warunkiem uznania pojazdu za historyczny jest przekroczenie wieku 40 lat lub 25 lat w przypadku, gdy ma zasadnicze znaczenie historyczne dla motoryzacji.

Ubezpieczenie auta na miesiąc a komisy samochodowe

Przywilej kupowania OC na 30 dni jest też zarezerwowany dla właścicieli komisów samochodowych. Według prawa każdy pojazd, nawet ten stojący na placu sprzedażowym, musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Kupiłeś auto z komisu? Jego polisa nie przedłuży się automatycznie po wygaśnięciu, bo najprawdopodobniej jest krótkoterminowa.

Ubezpieczenie OC na 30 dni a auta z zagranicy

Ten przypadek obejmuje w zasadzie 3 sytuacje:

 • zakup auta używanego za granicą;
 • rejestracja pojazdu poza granicami UE;
 • wjazd autem do Polski, który ma nieważną Zieloną Kartę.

OC krótkoterminowe dla pojazdów testowych

To jeden z nowszych produktów obecnych na rynku. Prawo umożliwia wykupienie ubezpieczenia OC na miesiąc dla takich pojazdów dopiero od 2019 roku. Dodatkowo, egzemplarz takiej maszyny musi mieć status pojazdu testowego, aby mógł zostać ubezpieczony krótkoterminowo.

Ile trwa OC krótkoterminowe – możliwe okresy

OC krótkoterminowe, które chcesz kupić dla pojazdu, zwykle obowiązuje 30 dni. Jest jednak jeden wyjątek – pojazdy wolnobieżne. Dla nich nie ma możliwości wykupienia OC na miesiąc. Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, pojazdy wolnobieżne mogą być ubezpieczone na okres nie krótszy niż 3 miesiące.

Ważność ubezpieczenia OC na miesiąc

Jak sama nazwa wskazuje, polisa OC na miesiąc jest ważna 30 dni. W odróżnieniu od standardowych ubezpieczeń, nie przedłuża się automatycznie z chwilą wygaśnięcia. Musisz być tego świadomy, bo nie znajdziesz ubezpieczenia na miesiąc, które bez twojej wiedzy byłoby samodzielnie odnowione. Ma to znaczenie, gdy chcesz jednak poruszać się swoim pojazdem przez czas dłuższy niż 30 dni. Wtedy czeka cię kolejna wizyta u agenta ubezpieczeniowego.

Gdzie kupić OC na 30 dni i ile kosztuje?

W zasadzie wiele towarzystw ubezpieczeniowych określa indywidualne stawki za OC na miesiąc. Zwykle jednak produkty te nie kosztują więcej niż kilkadziesiąt złotych w przypadku aut osobowych. Nieco droższe są ubezpieczenia dla pojazdów ciężarowych. Niekiedy mogą przekroczyć poziom 100 zł. Jeśli interesuje cię takie rozwiązanie, konieczne będzie udanie się z wizytą do agenta ubezpieczeniowego. Produkty te nie są oferowane drogą telefoniczną lub internetową.

Chcesz wykupić polisę czasową na jeden miesiąc? W Polsce masz takie możliwości, a moc ofert rynkowych pozwoli ci na swobodny wybór odpowiedniego produktu. Pamiętaj jednak o warunkach, które musisz spełnić, by wykupić OC krótkoterminowe.

Archiwum: październik 2021