30 kamer zostało zainstalowanych pomiędzy ul. Łabiszyńską w Warszawie a ul. Szpitalną w Markach oraz między węzłem Bemowo (na wysokości miejscowości Blizne Łaszczyńskiego) a węzłem Warszawa Zachód.

Odcinkowy pomiar prędkości S8: kierowcy przekraczają tu prędkość średnio o 18 km/h

Rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), Monika Niżniak w rozmowie z portalem dziennik.pl potwierdza, że przez pierwsze 24 godziny od uruchomienia systemu wystawiono łącznie 898 mandatów. Na obserwowanych fragmentach drogi ekspresowej obowiązują standardowe ograniczenia prędkości. Limit dla samochodów osobowych wynosi 120 km/h, natomiast dla pojazdów ciężarowych 80 km/h. Mimo wyraźnych ostrzeżeń często dochodzi tu do wykroczeń. Monika Niżniak w przytoczonej już rozmowie mówi o średnim przekroczeniu prędkości przez kierowców na poziomie 18 km/h.

Odcinkowy pomiar prędkości S8: na czym polega

Odcinkowy pomiar prędkości różni się od standardowej kontroli tym, że oblicza średnią prędkość na podstawie wyznaczonego odcinka drogi. Poczynania kierowców są obserwowane przez całą dobę, a jakość przesyłanego obrazu do systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) charakteryzuje się wysoką jakością. Samo wystawianie mandatów odbywa się automatycznie, czyli tak samo jak w przypadku wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary.

Instalacja urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8 kosztowała blisko 4 mln zł. Jeśli te niechlubne statystyki zostaną podtrzymane, to inwestycja zwróci się z nawiązką.

Źródło: dziennik.pl

Archiwum: listopad 2021