Polisy ubezpieczeniowe są bardzo popularne i dzięki nim na skutek wypadku lub szkody, ubezpieczony może dochodzić swoich praw. Nierzadko jednak zdarza się, że poszkodowany nie jest zbyt zadowolony z wysokości odszkodowania. Czy odwołanie od decyzji ubezpieczyciela jest dobrym pomysłem? Jak napisać je poprawnie?
Termin odwołania od decyzji ubezpieczyciela
Jak w większości spraw, w sytuacji sporządzania odwołania od decyzji ubezpieczyciela, liczy się czas. W przypadku popełnienia niedozwolonego czynu na wniesienie odwołania masz 3 lata. Czas liczony jest od momentu dotarcia do ciebie informacji o popełnieniu takiego czynu, lecz nie może przekroczyć 10 lat od chwili jego rzeczywistego dokonania. Jest więc sporo czasu na wypełnienie wzoru odwołania od decyzji.
Możesz mieć go jeszcze więcej, jeśli doszło do przestępstwa. Według art. 442 §2 kodeksu cywilnego, szkoda powstała na skutek takiego czynu przedawnia się dopiero po 20 latach od chwili dopatrzenia się jej przez poszkodowanego.
Oczywiście nie oznacza to jednak, że należy zwlekać z napisaniem i zgłoszeniem odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Dlaczego? Przede wszystkim wspomnienia i istotne szczegóły mogą zacierać się w umyśle i roszczenia nie będą miały tak dużej siły oddziaływania. W konsekwencji zgromadzona dokumentacja i działania nie przynio odpowiedniego skutku.
Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Oczywiście sam fakt posiadania możliwości odwołania się od orzeczenia nie oznacza jeszcze sukcesu. Konieczne jest zredagowanie odpowiedniej dokumentacji, która będzie służyła jako odwołanie od wyceny szkody lub wysokości odszkodowania w innej sprawie. Co powinno się w niej znajdować?
Dane osobowe poszkodowanego i szczegóły sprawy
Są to niezbędne informacje, które pozwolą na identyfikację konkretnego przypadku, osoby biorącej w niej udział i całej sprawy. Do takich szczegółów zaliczają się:
- dane poszkodowanego i oznaczenie towarzystwa ubezpieczeniowego;
- numer polisy, numer decyzji odmownej;
- uzasadnienie złożenia odwołania.
Dokumentacja zawierająca faktury
Chodzi przede wszystkim o rachunki. Potwierdzają one wysokość kosztów za zakup części, usługę naprawy pojazdu lub innego mienia. Taką fakturę zamieszcza się w dokumentacji w momencie, gdy wysokość zaproponowanego przez ubezpieczyciela odszkodowania nie pokrywa należności koniecznej do zapłacenia.
Wykaz cen części zamiennych
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela może też zawierać listę niezbędnych elementów do wykonania remontu. Ważne są ich ceny. Jeśli uważasz, że kwota odszkodowania jest zaniżona i nie sposób uzyskać kompletu zamienników lub oryginałów za zaproponowaną kwotę.
Orzeczenie biegłego rzeczoznawcy
Niesamowicie istotny punkt. Taki opis zawierający kosztorys i jego uzasadnienie złożone przez niezależnego rzeczoznawcę może diametralnie odmienić stanowisko ubezpieczyciela. Chociaż wymaga ono zainwestowania pewnych środków finansowych można mieć niemal pewność, że zostaną one pokryte przez wysokość odszkodowania, które uda się uzyskać.
Forma składania odwołania od decyzji ubezpieczyciela
Istnieje kilka sposobów na złożenie dokumentacji w sprawie zaniżonego odszkodowania. Dla przykładu, odwołanie od decyzji PZU możesz złożyć na trzy sposoby:
- ustnie – poprzez kontakt telefoniczny z oddziałem i pracownikami infolinii;
- pisemnie – wysyłając odpowiednio wypełnione dokumenty uznawane przez ubezpieczyciela poprzez pocztę. Najlepiej do tego celu wybierać list polecony z opcją otrzymania potwierdzenia odbioru;
- elektronicznie – wielu ubezpieczycieli wybiera tę formę kontaktu, bowiem jest ona pozbawiona oczekiwania związanego z wysyłką dokumentów, podobnie jak kontakt telefoniczny.
Ile musisz czekać na rozpatrzenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela?
Chociaż masz stosunkowo sporo czasu na wniesienie skargi, ubezpieczyciel nie może czekać zbyt długo. Zgłoszona sprawa musi zostać rozpatrzona w terminie nieprzekraczającym 30 dni od daty otrzymania dokumentacji.
Może się jednak zdarzyć, że odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania będzie rozpatrywane nieco dłużej. W takiej sytuacji ubezpieczyciel ma 60 dni na wyrażenie swojego zdania, jednak wcześniej powinien cię poinformować o tym, że sprawa jest na tyle skomplikowana, że jej rozpatrzenie wymaga większej ilości czasu.
Odmowa od odwołania od wyceny szkody – co robić?
Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel nie uzna roszczeń poszkodowanego. Czy wtedy sprawa jest już przegrana? Niekoniecznie. W momencie wykorzystania wszystkich przysługujących możliwości na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, możesz wystąpić z prośbą o pomoc do Rzecznika Finansowego. Dzięki tej instytucji możesz dalej walczyć o swoje ubezpieczenie w odpowiedniej wysokości. Masz tu do wyboru dwie opcje. Jakie?
Wniosek o interwencję Rzecznika Finansowego
Czym jest interwencja? W takiej sytuacji Rzecznik Finansowy występuje w twoim imieniu i reprezentuje cię w dyskusjach z ubezpieczycielem. Aby z takiej pomocy skorzystać, musisz przekazać mu całą korespondencję związaną ze sprawą między tobą a towarzystwem ubezpieczeniowym. Zgłoszenie o interwencję jest możliwe, gdy ubezpieczyciel nie uznał twojego odwołania od wyceny lub zupełnie się do niego nie odniósł.
Wniosek o polubowne załatwienie sprawy
Taki sposób działania pozwala na objęcie przez Rzecznika Finansowego roli mediatora w sporze. Nie staje on po twojej stronie, lecz pozwala na wypracowanie wspólnego zdania pomiędzy poszkodowany a ubezpieczycielem.
Postępowanie sądowe w sprawie zaniżonego odszkodowania
Może się zdarzyć, że twoje odwołanie za zaniżony uszczerbek na zdrowiu i interwencja Rzecznika Finansowego nie przyniosły odpowiedniego skutku. Masz jeszcze jedną opcję – wniesienie sprawy do sądu. Jest to jednak ostateczne rozwiązanie, które wymaga przygotowania i fachowej wiedzy.
Towarzystwa ubezpieczeniowe są do takich spraw przygotowane. Współpracują także ze specjalistami. Dlatego przed założeniem sprawy, skonsultuj się z prawnikiem, a najlepiej kilkoma i dowiedz się, czy masz szanse na wygraną i na jaką kwotę możesz liczyć. W przypadku przegranej będziesz musiał bowiem opłacić nie tylko prawników, ale też niezależnego rzeczoznawcę i koszty sądowego postępowania.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – czy warto?
W nawiązaniu do tytułu należy przyznać, że zdecydowanie warto skorzystać ze wszystkich dostępnych środków, by walczyć o swoje. Oczywiście przed przystąpieniem do batalii sądowej powinieneś się dobrze przygotować i zbadać, czy w ogóle możesz liczyć na pozytywne zakończenie. Jednak odpowiednio przygotowane i zredagowane odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, z załącznikiem w formie wpisu rzeczoznawcy, mogą znacząco podnieść wysokość odszkodowania.
Nie miałem jeszcze takiej sytuacji, kiedy potrzebowałbym odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i mam nadzieję, że nie będę musiał. W razie czego z pewnością wrócę do tego tekstu, który opublikowaliście. Ogromne dzięki!