Czym jest ozonowanie pojazdu?

Ozonowanie samochodu – nazwa ta pochodzi od ozonu – tritlenu (trójtlenu) będącego alotropową odmianą tlenu. Składa się z cząsteczek o trzech atomach (a nie dwóch, jak tlen). Jego wzór sumaryczny to więc O3 (tlenu – O2). Może występować w formie gazu, cieczy lub ciała stałego. Każdy z nas miał z nim kiedyś do czynienia, ozon tworzy się bowiem (w naturze) w momencie wyładowań atmosferycznych. Specyficzny zapach powietrza, który roznosi się po burzy, to właśnie zapach ozonu.

Aby wyjaśnić, czym jest ozonowanie, warto skupić się na właściwościach tego gazu – one bowiem tłumaczą cały proces najlepiej:

  • antyseptyczne: skutecznie niszczy bakterie, grzyby, wirusy, brzydkie zapachy,
  • samoistnie rozpada się do tlenu w powietrzu już w temperaturze pokojowej.

Dzięki połączeniu tych cech ozon stał się doskonałym materiałem do dezynfekcji. W związku z rozpadem do tlenu czyszczenie powierzchni po jego zastosowaniu jest absolutnie niepotrzebne. Do patogenów, które skutecznie usuwa, należy między innymi wirus SARS-CoV-2.

Ozonowanie samochodu odbywa się przy pomocy urządzenia o nazwie generator ozonu. W jego wnętrzu dochodzi do wyładowań koronowych, które – dodając energię do cząsteczek tlenu – rozszczepiają je na pojedyncze atomy tlenu. Te łączą się z 2 cząsteczkami tlenu, dając 3 – ozonu. Rozprowadza go (w formie gazu) wentylator będący częścią urządzenia. Gaz roznosi się po pomieszczeniu i usuwa groźne dla zdrowia cząsteczki.

Ozonowanie auta – po co?

Dlaczego warto wykorzystywać tę metodę dezynfekowania powierzchni właśnie w przypadku auta? Dlaczego ozonowanie wnętrza samochodu jest szeroko polecane? Przede wszystkim ze względu na prostotę całego zabiegu. Na potrzeby artykułu weźmiemy – na przykład – właściciela taksówki, pana Zbigniewa.

Pan Zbigniew czasami spędza za kółkiem 12 godzin dziennie, czasami 4. Liczba kursów, które wykonuje, zależy oczywiście od liczby zleceń. Pracuje jednak w korporacji przewozowej, zwykle jest ich więc sporo. A to oznacza kilkuset klientów miesięcznie. Każda z tych osób wnosi do wnętrza samochodu swoje bakterie, zarazki i wirusy, którymi – naturalnie – oddycha pan Zbigniew. Jeśli chce idealnie zadbać o zdrowie swoje i swoich pasażerów, musi regularnie wietrzyć taksówkę, zamontować „pleksi”, nosić maseczkę i dezynfekować samochód, czyli:

  • klamki,
  • pasy,
  • szyby,
  • tapicerkę,
  • wycieraczki,
  • drzwi z obu stron,
  • powietrze.

A to oznacza nieustanne czyszczenie pojazdu płynami pełnymi alkoholu. Jest to przede wszystkim czasochłonne.

Jak konieczność dezynfekcji ma się do właścicieli prywatnych samochód, którymi często jeździ tylko jedna osoba? Nie mniej problematyczne są nieprzyjemne zapachy: czy to dymu papierosowego, czy przewożonych zwierząt, czy po prostu klimatyzacji. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że jej wnętrze zbiera niezliczoną liczbę bakterii, stopniowo prowadząc do rozwoju grzybów, które wydzielają przykry zapach i wpływają negatywnie na zdrowie (przede wszystkim na układ oddechowy). „Zwykły” kierowca nie może więc zapominać o okresowym dezynfekowaniu układu wentylacyjno-klimatyzacyjnego.

Znacznie prostsze wydaje się ozonowanie auta; i takie też w rzeczywistości jest. Z kolejnego akapitu dowiesz się, jak ozonować samochód.

Jak ozonować samochód?

Aby przejść do dezynfekcji samochodu przy pomocy ozonu, należy wyposażyć się w profesjonalny ozonator. To urządzenie, które można kupić za kilkaset złotych albo wypożyczyć w firmie specjalizującej się w ozonowaniu pojazdów. Alternatywą dla samodzielnej dezynfekcji jest oczywiście skorzystanie z usług takowego przedsiębiorstwa. Jeśli jednak chcesz dokonać jej sam, to:

  • gdy problemem, który chcesz wyeliminować, są nie tylko bakterie i wirusy, ale także nieprzyjemny zapach, zweryfikuj, czy jego źródło zostało usunięte. Może on wynikać na przykład z plamy zwierzęcego moczu na tapicerce, którą należy uprać,
  • umieść ozonator w pojeździe (na przykład na przednim siedzeniu). Jeśli korzystasz z większego typu urządzenia, postaw je na zewnątrz,
  • jeśli ozonator jest w środku, wypuść kabel zasilający przez lekko uchyloną szybę. Jeśli ozonator jest na zewnątrz, za jej pomocą wprowadź do wnętrza pojazdu przewód doprowadzający ozon do wnętrza,
  • w obu przypadkach pozostaw szybę delikatnie uchyloną, ale zadbaj o jej uszczelnienie (np. srebrną taśmą), tak by ozon nie uciekał na zewnątrz,
  • uruchom klimatyzację na maksymalną moc, najniższą temperaturę i obieg zamknięty,
  • rozpocznij ozonowanie samochodu: uruchom urządzenie i pozostaw na czas zgodny z zaleceniami producenta. Jest on uzależniony od mocy ozonatora oraz konkretnego przypadku. Może trwać od kilkunastu minut do nawet godziny,
  • wywietrz samochód. Wietrz go tak długo, aż z wnętrza zniknie specyficzny zapach ozonu.

Ile kosztuje ozonowanie samochodu?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od metody, na którą się zdecydujesz. Cena ozonowania auta może wynosić:

  • 100 do kilkuset złotych – w przypadku zakupu własnego ozonatora samochodowego (urządzenia są dostępne w bardzo różnych cenach),
  • kilkadziesiąt do 100 złotych – w przypadku skorzystania z usług profesjonalnej firmy, która dokona ozonowania za ciebie,
  • kilkadziesiąt do 300 złotych za 1 dzień – w przypadku wypożyczenia ozonatora (zależnie od mocy, kosztów przeszkolenia i transportu).

Jeśli zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje ozonowanie samochodu i czy jest opłacalnym zabiegiem, z całą pewnością warto, byś przemyślał, jak często będziesz go używać. Jeśli naszemu panu Zbigniewowi pracodawca nie zapewnia dezynfekcji samochodu, sam będzie musiał zadbać o to, by odbywała się jak najczęściej. W takiej sytuacji rozsądną inwestycją jest zakupienie własnego ozonatora. 

Jeśli jednak twoje potrzeby ograniczają się do usunięcia nieprzyjemnego zapachu, dezynfekcji klimatyzacji czy sezonowej dezynfekcji wnętrza samochodu, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej usługi. Z całą pewnością warto jednak przetestować tę metodę walki z bakteriami, wirusami i grzybami. Wykazuje doskonałą skuteczność i wymaga minimum zaangażowania.

Archiwum: grudzień 2020