Podczas zdawania egzaminu praktycznego na prawo jazdy młodzi adepci muszą wykazać się umiejętnością poprawnego wykonywania różnych manewrów. Jednym z nich jest parkowanie równoległe. Bez wątpienia nie należy ono do ulubionych zadań początkujących kierowców. Sprawdź, jak poprawnie je wykonać!

Równoległe parkowanie – definicja manewru

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach wskazano definicję tego, czym jest zarówno równoległe, jak i parkowanie prostopadłe.

Otóż parkowanie te polega na ustawieniu pojazdu pomiędzy dwoma innymi. Manewr ten jest wykonywany na polecenie egzaminatora przy teście na kategorię prawa jazdy B i B1. Muszą też istnieć odpowiednie ku temu warunki: jeśli możliwe jest wyznaczenie miejsca do parkowania, a egzaminowany kursant może przy tym skorzystać tylko z jednej korekty toru jazdy.

Wyróżnia się równoległe parkowanie tyłem i przodem. Przy wykonywaniu go osoba egzaminowana powinna zaparkować równolegle względem krawężnika i nie może na niego najechać. Po wykonaniu tego zadania, pojazd nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

parkowanie równoległe - równoległe parkowanie - definicja

Jak parkować równolegle przodem?

Oczywiście, umiejętność wjeżdżania na miejsce parkingowe w ten sposób to dużo więcej niż znajomość definicji i suchych reguł. Nauka jazdy to oczywiście przede wszystkim nieustanna praktyka, jednak aby nie stresować się, że urwiemy lusterka każdego samochodu w zasięgu wzroku, warto zapamiętać krok po kroku, co właściwie próbujemy zrobić.

Parkowanie na kopertę, to dla wielu kierowców spory problem. Jak wykonać ten manewr prawidłowo? Oto kilka wskazówek, które ci to ułatwią:

  1. Na równoległe parkowanie przodem, decyduj się w momencie, gdy masz możliwość ustawienia auta bezpośrednio za stojącym już pojazdem.
  2. Jeśli tak nie jest, a luka przeznaczona do parkowania nie jest zbyt duża, lepiej zaparkuj równoległe tyłem, ponieważ wówczas możesz sprawniej manewrować autem i kontrolować je na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.
  3. Jeśli chcesz zaparkować wzdłuż jezdni, musisz zawsze włączyć kierunkowskaz, zanim rozpoczniesz wykonywanie manewru.

Równoległe parkowanie przodem w kilku krokach

Jeżeli chcesz poprawnie wykonać manewr parkowania równoległego frontem, pamiętaj o tych kilku krokach:

  • należy kręcić kierownicą maksymalnie w kierunku miejsca parkingowego;
  • powoli podjedź do auta stojącego przed twoim samochodem;
  • dojedź do krawędzi jezdni (krawężnika, chodnika);
  • ustaw auta tak, by nie blokowało przejazdu innym pojazdom. 
parkowanie równoległe samochodów na ulicy

Parkowanie tyłem – jak tego dokonać? Jakie ruchy kierownicą wykonywać?

Jeśli przy jezdni stoją już dwa auta i pomiędzy nimi pozostaje wystarczająca ilość miejsca, by tam zaparkować, możesz to naturalnie zrobić, wykorzystując parkowanie tyłem. Jak parkować równolegle tyłem? Oto podpowiedzi:

  1. Zasygnalizuj manewr kierunkowskazem.
  2. Ustaw pojazd tak, by jego tył znalazł się w jednej linii z tyłem auta stojącego na parkingu.
  3. Włącz bieg wsteczny i powoli cofaj do chwili, aż koła samochodu znajdą się na wysokości zderzaka auta już zaparkowanego.
  4. Skręć kierownicę maksymalnie w stronę miejsca parkingowego i jednocześnie wjedź powoli pomiędzy zaparkowane auta.
  5. Kiedy przedni zderzak znajdzie się na wysokości świateł pojazdu stojącego, odkręć kierownicę i wyprostuj koła.
  6. Po zbliżeniu się do krawędzi jezdni ustaw auto na środku dostępnego miejsca parkingowego, dla zachowania bezpiecznej odległości od innych pojazdów i umożliwienia wyjazdu wszystkim kierowcom.

Jak zaparkować równolegle i bezkolizyjnie?

W umysłach większości kierowców ten sposób parkowanie to przykra konieczność. Zdecydowanie woleliby zawsze mieć dla siebie rozległe parkingi, na których nie musieli obawiać się o zarysowanie otaczających ich samochodów i mogli zatrzymywać prostopadle. Niestety, rzeczywistość jest taka, że samochodów przybywa, a miejsca (szczególnie w centrach miast) jest coraz mniej. Często powstają parkingi podziemne i wielopoziomowe, ale nie zawsze w najwygodniejszych miejscach.

W związku z tym umiejętność postawienia samochodu w bardzo ograniczonej przestrzeni jest coraz istotniejsza. Na całe szczęście, z pomocą przychodzą nam czujniki parkowania, które pojawiają się już w niemal każdym samochodzie. Aby wykorzystać ich pełen potencjał, warto dowiedzieć się, w jaki sposób działają.

parkowanie równolegle - jak-zaparkować bezkolizyjnie

Problemy kierowców przy równoległym parkowaniu

Wielu kierowców nie parkuje w ten sposób z obawy, że przy takim ruchu uszkodzą swój samochód lub auta stojące przy krawędzi jezdni. Jeśli robisz to bez należytej ostrożności i wprawy, rzeczywiście możesz spowodować zagrożenie. Ćwicz więc parkowanie nie tylko przed egzaminem na prawo jazdy, ale także i wtedy, gdy po prostu nie czujesz się na siłach, żeby tak ustawiać auto. Pamiętaj – praktyka czyni mistrza!

Zanim nie nabierzesz pewności, wybierz łatwiejsze do wykonania parkowanie skośne, ale pamiętaj, aby tył auta nie wystawał na jezdnię i nie utrudniał przejazdu innym uczestnikom ruchu drogowego. 

Archiwum: luty 2021