Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

podwójne ubezpieczenie
podwójne ubezpieczenie

Dokumenty

Podwójne ubezpieczenie – co zrobić, gdy okaże się, że je masz? Czy można wypowiedzieć OC?

Podwójne ubezpieczenie zwykle zdarza się przez przypadek. W jakich okolicznościach może okazać się, że je posiadasz? Czy podwaja ono sumę, jaką dostanie osoba pokrzywdzona w trakcie wypadku? Czy dwa ubezpieczenia OC zmieniają coś jeszcze? Sprawdź to!

OC jest obowiązkowe i każdy powinien je płacić… ale niekoniecznie z dwukrotnie wyższą stawką. Podwójne ubezpieczenie zwykle jest czymś, co zdarza się przypadkiem. Na co powinieneś więc zawrócić uwagę, jeśli kupujesz samochód? Jak go uniknąć i czy musisz je opłacać, jeśli masz już podpisaną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym? Sprawdź to, zanim będziesz musiał za dużo wydać! Nieuwaga w tym przypadku może cię naprawdę sporo kosztować, dlatego nie możesz sobie na nią pozwolić. Podwójna polisa OC nie jest obowiązkowa.

Podwójne OC – kiedy może się zdarzyć?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Musi posiadać je każdy samochód, który wyjeżdża na polską drogę publiczną. Jednak podwójne OC to nie jest coś, w co powinieneś celować! Jest to raczej efekt przypadku niż świadomego wyboru kierowcy. 

Podwójne ubezpieczenie jest czasem wykupywane w chwili, w której nabywasz auto z drugiej ręki. Sprzedawca może nie podać ci numeru polisy bądź też ty możesz o tym po prostu zapomnieć… i wykupić drugie ubezpieczenie. Większość kierowców orientuje się, że do tego doszło dopiero w chwili, w której przychodzą do ich domów dwa rachunki z towarzystw ubezpieczeniowych.

Podwójne ubezpieczenie samochodu – dokładnie wypytaj sprzedawcę!

Przekazanie numeru polisy jest obowiązkiem sprzedającego auto. Jednak ludzie czasem popełniają błędy czy zapominają o ważnych rzeczach. Podwójne ubezpieczenie samochodu jednak nie jest czymś, co da ci jakiekolwiek profity.

Zawsze pamiętaj, by pytać o OC sprzedawcę pojazdu. Dowiedz się, do kiedy ubezpieczenie samochodu będzie obowiązywać. Po zakupie auta nie przedłuża się ono automatycznie, więc będziesz musiał pilnować tego terminu. Podwójne ubezpieczenie nie będzie więc trwało w nieskończoność.

Podwójne ubezpieczenie OC – co ono ci daje?

Podwójne ubezpieczenie OC nie chroni cię w podwójny sposób. W razie wypadku bądź kolizji osoba pokrzywdzona i tak dostanie taką wypłatę, jakbyś miał pojazd ubezpieczony w jednym miejscu. Co najwyżej może więc powodować większe zamieszanie w dokumentacji oraz przy zgłaszaniu całego zajścia. Będziesz też płacił wyższe rachunki. 

Nie warto inwestować w posiadanie podwójnego ubezpieczenia. Lepiej nie popełnić błędu i go nie wykupować. W ten sposób zostawisz w swojej kieszeni co najmniej kilkaset złotych!

Dwa ubezpieczenia OC wykupione specjalnie?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego rezygnacja z niego nie jest prosta. Sprawa ma się jednak nieco inaczej, jeśli posiadasz wykupione dwie polisy. Dlaczego? Wtedy rezygnacja jest możliwa od ręki. 

Czasem kierowcy decydują się na wykup podwójnego ubezpieczenia, szczególnie jeśli zależy im na natychmiastowej zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego. To częsty wybór w chwili, gdy minął już okres ochronny danej polisy. Wtedy po podpisaniu umowy z innym przedsiębiorstwem wystarczy, że dostarczysz wypowiedzenie do swojego poprzedniego ubezpieczyciela.

Podwójne ubezpieczenie OC – wypowiedzenie

Właśnie zorientowałeś się, że posiadasz podwójne ubezpieczenie. Co w takiej sytuacji powinieneś zrobić? Przede wszystkim zadbaj o wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia OC. Musisz je wysłać do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym umowa na konkretne auto była podpisana jako pierwsza. Pamiętaj, że umowę możesz wypowiedzieć w każdej chwili. Oto, co powinno znaleźć się w wypowiedzeniu:

  • data i miejsce stworzenia dokumentu;
  • dane osobowe i adres;
  • dane samochodu – numer rejestracyjny, marka, rok produkcji;
  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego – nazwa, adres;
  • numer polisy OC;
  • podstawa prawna, czyli informację o art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Dokument możesz sporządzić samodzielnie na komputerze bądź napisać go ręcznie. Wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia OC można stworzyć także na bazie gotowego już wzoru.

Podwójna polisa OC – czy musisz ją opłacić?

Jeśli nie zauważyłeś, że posiadasz podwójne ubezpieczenie i dostaniesz rachunek, to niestety, będziesz musiał go zapłacić. Twoja nieuwaga bądź niewiedza nie zwalnia cię z dotrzymania umowy. Podwójna polisa OC co prawda nic nie zmienia, ale to nie wina towarzystwa ubezpieczeniowego, że nie dopilnowałeś wszystkich formalności. 

Sprawa może wyglądać nieco inaczej, jeśli np. składałeś wypowiedzenie we wcześniejszym terminie, a ubezpieczalnia tego nie odnotowała. Wtedy być może podwójne ubezpieczenie nie będzie musiało zostać opłacone. Jednak taka kwestia rozpatrywana jest indywidualnie i będziesz musiał ją załatwić bezpośrednio ze swoją firmą.

Podwójne ubezpieczenie – nie przegap terminów!

Jeśli chodzi o podwójne ubezpieczenie OC, to niezwykle istotne jest pilnowanie wszelkich terminów. Twoje auto musi być ubezpieczone. Jeśli kupiłeś używany pojazd i twoja umowa wkrótce wygaśnie, natychmiast pomyśl nad kolejną. 

Jeśli nie chcesz przepłacać, musisz samodzielnie pilnować daty zakończenia obecnej oferty oraz dopasować umowy tak, aby nowe OC rozpoczynało się w tej samej chwili, w której kończy się stare. Oczywiście, możesz dopuścić też do tego, aby wystąpiło podwójne ubezpieczenie. Wtedy nawet w ciągu kilku dni możesz złożyć wypowiedzenie w poprzedniej firmie.

Kiedy możesz wyrejestrować samochód w ubezpieczalni?

Nie musisz posiadać podwójnego ubezpieczenia, żeby zrezygnować z OC. Wówczas jednak nie jest to takie proste. Przede wszystkim, nie możesz wypowiedzieć ubezpieczenia, jeśli jeszcze nie minęło 12 miesięcy od opłacenia pierwszej składki. 

Istnieją jednak pojedyncze sytuacje, które mimo wszystko pozwalają pominąć ten roczny okres ochronny. Są to:

  • wyrejestrowanie pojazdu;
  • zgłoszenie kradzieży samochodu;
  • upadek firmy ubezpieczeniowej – wówczas masz 3 miesiące na złożenie wypowiedzenia. 

Z tego powodu zawsze trzymaj rękę na pulsie.

Podwójne ubezpieczenie jest problematyczne, jednak samo OC służy tylko temu, aby lepiej chronić ciebie i inne osoby poruszające się po drogach. Mimo tego wciąż ok. 100 tys. aut to pojazdy nieubezpieczone. Na szczęście, większość z nich należy do osób, które jedynie zapomniały opłacić bądź przedłużyć umowę. Z tego powodu ich okres bez ubezpieczenia OC jest krótki.

Zawsze staraj się być w tej chronionej grupie, która nie musi martwić się o to, czy w razie spowodowania wypadku będzie ją stać na pokrycie kosztów naprawy wszystkich szkód. To w końcu często naprawdę wysokie kwoty! Zrezygnuj z podwójnego ubezpieczenia, ale wybierz w zamian dobrą ofertę OC, która zabezpieczy twoje interesy.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Małopolskie Ujazd. Dzisiaj w godzinach porannych doszło do wypadku busa dla osób niepełnosprawnych. Pojazd zderzył się z ciągnikiem. Sześć osób zostało rannych, natomiast jedna...

Wiadomości

A2. Wypadek busa z migrantami na wielkopolskim odcinku autostrady. Reporter RMF FM Mateusz Chłystun podaje, że łącznie ucierpiało 16 osób.

Wiadomości

Rajd Hiszpanii. Thierry Neuville wraz z pilotem Martijnem Wydaeghem byli najszybsi na katalońskich trasach. Za kierowcą Hyundaia uplasowali się Elfyn Evans i Dani Sordo....

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Samochody

Samochody z USA są bardzo często sprowadzane do Polski. Wyraźnie pokazują to statystyki, w których to Stany Zjednoczone stanowią jeden z większych rynków importu....