OC jest obowiązkowe i każdy powinien je płacić… ale niekoniecznie z dwukrotnie wyższą stawką. Podwójne ubezpieczenie zwykle jest czymś, co zdarza się przypadkiem. Na co powinieneś więc zawrócić uwagę, jeśli kupujesz samochód? Jak go uniknąć i czy musisz je opłacać, jeśli masz już podpisaną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym? Sprawdź to, zanim będziesz musiał za dużo wydać! Nieuwaga w tym przypadku może cię naprawdę sporo kosztować, dlatego nie możesz sobie na nią pozwolić. Podwójna polisa OC nie jest obowiązkowa.

Podwójne OC – kiedy może się zdarzyć?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Musi posiadać je każdy samochód, który wyjeżdża na polską drogę publiczną. Jednak podwójne OC to nie jest coś, w co powinieneś celować! Jest to raczej efekt przypadku niż świadomego wyboru kierowcy. 

Podwójne ubezpieczenie jest czasem wykupywane w chwili, w której nabywasz auto z drugiej ręki. Sprzedawca może nie podać ci numeru polisy bądź też ty możesz o tym po prostu zapomnieć… i wykupić drugie ubezpieczenie. Większość kierowców orientuje się, że do tego doszło dopiero w chwili, w której przychodzą do ich domów dwa rachunki z towarzystw ubezpieczeniowych.

Podwójne ubezpieczenie samochodu – dokładnie wypytaj sprzedawcę!

Przekazanie numeru polisy jest obowiązkiem sprzedającego auto. Jednak ludzie czasem popełniają błędy czy zapominają o ważnych rzeczach. Podwójne ubezpieczenie samochodu jednak nie jest czymś, co da ci jakiekolwiek profity.

Zawsze pamiętaj, by pytać o OC sprzedawcę pojazdu. Dowiedz się, do kiedy ubezpieczenie samochodu będzie obowiązywać. Po zakupie auta nie przedłuża się ono automatycznie, więc będziesz musiał pilnować tego terminu. Podwójne ubezpieczenie nie będzie więc trwało w nieskończoność.

Podwójne ubezpieczenie OC – co ono ci daje?

Podwójne ubezpieczenie OC nie chroni cię w podwójny sposób. W razie wypadku bądź kolizji osoba pokrzywdzona i tak dostanie taką wypłatę, jakbyś miał pojazd ubezpieczony w jednym miejscu. Co najwyżej może więc powodować większe zamieszanie w dokumentacji oraz przy zgłaszaniu całego zajścia. Będziesz też płacił wyższe rachunki. 

Nie warto inwestować w posiadanie podwójnego ubezpieczenia. Lepiej nie popełnić błędu i go nie wykupować. W ten sposób zostawisz w swojej kieszeni co najmniej kilkaset złotych!

Dwa ubezpieczenia OC wykupione specjalnie?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego rezygnacja z niego nie jest prosta. Sprawa ma się jednak nieco inaczej, jeśli posiadasz wykupione dwie polisy. Dlaczego? Wtedy rezygnacja jest możliwa od ręki. 

Czasem kierowcy decydują się na wykup podwójnego ubezpieczenia, szczególnie jeśli zależy im na natychmiastowej zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego. To częsty wybór w chwili, gdy minął już okres ochronny danej polisy. Wtedy po podpisaniu umowy z innym przedsiębiorstwem wystarczy, że dostarczysz wypowiedzenie do swojego poprzedniego ubezpieczyciela.

Podwójne ubezpieczenie OC – wypowiedzenie

Właśnie zorientowałeś się, że posiadasz podwójne ubezpieczenie. Co w takiej sytuacji powinieneś zrobić? Przede wszystkim zadbaj o wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia OC. Musisz je wysłać do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym umowa na konkretne auto była podpisana jako pierwsza. Pamiętaj, że umowę możesz wypowiedzieć w każdej chwili. Oto, co powinno znaleźć się w wypowiedzeniu:

  • data i miejsce stworzenia dokumentu;
  • dane osobowe i adres;
  • dane samochodu – numer rejestracyjny, marka, rok produkcji;
  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego – nazwa, adres;
  • numer polisy OC;
  • podstawa prawna, czyli informację o art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Dokument możesz sporządzić samodzielnie na komputerze bądź napisać go ręcznie. Wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia OC można stworzyć także na bazie gotowego już wzoru.

Podwójna polisa OC – czy musisz ją opłacić?

Jeśli nie zauważyłeś, że posiadasz podwójne ubezpieczenie i dostaniesz rachunek, to niestety, będziesz musiał go zapłacić. Twoja nieuwaga bądź niewiedza nie zwalnia cię z dotrzymania umowy. Podwójna polisa OC co prawda nic nie zmienia, ale to nie wina towarzystwa ubezpieczeniowego, że nie dopilnowałeś wszystkich formalności. 

Sprawa może wyglądać nieco inaczej, jeśli np. składałeś wypowiedzenie we wcześniejszym terminie, a ubezpieczalnia tego nie odnotowała. Wtedy być może podwójne ubezpieczenie nie będzie musiało zostać opłacone. Jednak taka kwestia rozpatrywana jest indywidualnie i będziesz musiał ją załatwić bezpośrednio ze swoją firmą.

Podwójne ubezpieczenie – nie przegap terminów!

Jeśli chodzi o podwójne ubezpieczenie OC, to niezwykle istotne jest pilnowanie wszelkich terminów. Twoje auto musi być ubezpieczone. Jeśli kupiłeś używany pojazd i twoja umowa wkrótce wygaśnie, natychmiast pomyśl nad kolejną. 

Jeśli nie chcesz przepłacać, musisz samodzielnie pilnować daty zakończenia obecnej oferty oraz dopasować umowy tak, aby nowe OC rozpoczynało się w tej samej chwili, w której kończy się stare. Oczywiście, możesz dopuścić też do tego, aby wystąpiło podwójne ubezpieczenie. Wtedy nawet w ciągu kilku dni możesz złożyć wypowiedzenie w poprzedniej firmie.

Kiedy możesz wyrejestrować samochód w ubezpieczalni?

Nie musisz posiadać podwójnego ubezpieczenia, żeby zrezygnować z OC. Wówczas jednak nie jest to takie proste. Przede wszystkim, nie możesz wypowiedzieć ubezpieczenia, jeśli jeszcze nie minęło 12 miesięcy od opłacenia pierwszej składki. 

Istnieją jednak pojedyncze sytuacje, które mimo wszystko pozwalają pominąć ten roczny okres ochronny. Są to:

Z tego powodu zawsze trzymaj rękę na pulsie.

Podwójne ubezpieczenie jest problematyczne, jednak samo OC służy tylko temu, aby lepiej chronić ciebie i inne osoby poruszające się po drogach. Mimo tego wciąż ok. 100 tys. aut to pojazdy nieubezpieczone. Na szczęście, większość z nich należy do osób, które jedynie zapomniały opłacić bądź przedłużyć umowę. Z tego powodu ich okres bez ubezpieczenia OC jest krótki.

Zawsze staraj się być w tej chronionej grupie, która nie musi martwić się o to, czy w razie spowodowania wypadku będzie ją stać na pokrycie kosztów naprawy wszystkich szkód. To w końcu często naprawdę wysokie kwoty! Zrezygnuj z podwójnego ubezpieczenia, ale wybierz w zamian dobrą ofertę OC, która zabezpieczy twoje interesy.

Archiwum: październik 2021