Jest wiele sposobów ochrony lakieru pojazdu. Możesz np. nałożyć klasyczną, niewidoczną folię. Nie jest to jednak tak trwały sposób, jak powłoka ceramiczna na auto. To właśnie dzięki niej twój pojazd będzie przez długi czas wyglądał doskonale. Na dodatek uzyska dodatkowy połysk, dzięki czemu nawet lata po wyjechaniu z salonu wciąż będzie wyglądał niemal jak nowy. Ceramiczne zabezpieczenie lakieru nie należy do najtańszych rozwiązań, ale bez wątpienia jest jednym z trwalszych. Ile to jednak kosztuje i czy ma jakieś wady? Sprawdź, czy to zadziała w przypadku twojego samochodu! Czytaj nasz artykuł.

Powłoka ceramiczna na auto – jakie ma zalety?

Starsze modele samochodów miały w składzie swojego lakieru takie substancje, które dodatkowo utwardzały powłokę (np. ołów). Przepisy związane z ochroną środowiska sprawiają jednak, że nie można ich już wykorzystywać. Dlatego obecnie lakier tworzony jest na bazie wody, co czyni go delikatniejszym i mniej odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Powłoka ceramiczna na auto ma za zadanie go dodatkowo wzmocnić. Ten tworzony dzięki nanotechnologii preparat zostaje nałożony na pojazd od zewnętrznej strony. Nabłyszcza i skutecznie chroni. Ceramiczna ochrona lakieru jest więc bardzo efektywna.

Ceramiczna powłoka lakieru chroni na wiele sposobów

Powłoka na lakier samochodowy chroni go na kilka sposobów. Jest zwykle trwalsza od samej podstawowej powłoki, dlatego znacznie trudniej jest zarysować samochód. Jednak właściwie dużo istotniejsze jest to, że tworzy warstwę hydrofobową. Powłoka ceramiczna na auto sprawia więc, że pojazd zaczyna odpychać wodę, która nie osadza się na nim. Dzięki temu dłużej pozostaje czysty, a jego mycie staje się zdecydowanie łatwiejsze. Na dodatek takie zabezpieczenie poprawi wygląd pojazdu. Ceramiczna powłoka wydobędzie głębie z koloru. Sprawi, że pojazd będzie jeszcze mocniej błyszczał i rzucał się w oczy.

Powłoki na lakier samochodowy. Sprawdź, czy mają atest!

Zabezpieczanie lakieru powłoką ceramiczną staje się coraz popularniejsze, dlatego powinieneś ostrożnie dobierać preparat. Przede wszystkim, zwróć uwagę na to, czy produkt ma odpowiedni atest. Jeden z nich przyznaje szwajcarskie Société Générale de Surveillance. Atest nazywa się SGS, co jest oczywiście skrótem od nazwy samej organizacji. Powłoka ceramiczna na lakier zwykle składa się z tlenku krzemu lub tytanu. Korzystasz z substancji chemicznych, musisz więc upewnić się, że te są bezpieczne dla pojazdu. Dobra powłoka ceramiczna na auto będzie odznaczać się również wysoką twardością, dlatego nie wybieraj żadnej poniżej oznaczenia H9.

Jaka ceramika na auto? Najlepsze środki

Szukasz naprawdę dobrego produktu? Powłoka ceramiczna na auto, nawet jeśli wykorzystujesz ją samodzielnie w domu, nie powinna odstawać jakością od tych, które są wykorzystywane w salonach samochodowych. Możesz postawić więc na CarPro CQuartz. Te powłoki są często wykorzystywane przez mechaników oraz dealerów samochodowych, ponieważ zapewniają wysoką trwałość. Są znane na całym świecie i uwielbiane przez osoby zajmujące się detailingiem. Innym ciekawą marką na polskim rynku jest Qjutsu. Jej powłoka zapewnia nie tylko dobrą ochronę, lecz także pogłębienie koloru i połysku samochodu.

Powłoka ceramiczna – opinie użytkowników. Jak często należy powtarzać zabieg?

Powłoka ceramiczna na lakier to rozwiązanie, które jest przez wiele osób doceniane. Przede wszystkim, pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu. Jeśli myjesz auto raz w tygodniu, to po takim zabiegu często wystarczy zrobić to raz na półtora. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że trwałość samej powłoki zależy od tego, w jaki sposób eksploatujesz pojazd. Często z powodu niewiedzy użytkowników pojawiają się negatywne opinie. Na przykład powłoka ceramiczna na auto nie powinna być używana przez osoby, które lubią myć samochód na myjni automatycznej. Ta bardzo negatywnie wpływa na tego typu ochronę.

Powłoka ceramiczna – koszt preparatu nie jest aż tak wysoki

Powłoka ceramiczna na samochód może kosztować ok. 250-600 zł, zależnie od wybranego produktu. Musisz jednak uświadomić sobie, że sam zakup preparatu to nie wszystko. Aby go odpowiednio nałożyć, musisz mieć dużą wiedzę. Istotne jest m.in. odpowiednie przygotowanie lakieru. Tylko w ten sposób powłoka wytrzyma naprawdę długo i będziesz zadowolony z całego procesu. Osoba bez wprawy może mieć też duży problem z równomiernym rozłożeniem preparatu na lakierze. Skutki będą wtedy przeciwne do oczekiwanych. Mogą pojawić się smugi i pojazd rzestanie wyglądać estetycznie.

Powłoka ceramiczna na auto – cena za nakładanie

Ile kosztuje nakładanie ceramiki na samochód? Cena w profesjonalnym salonie to co najmniej 850 zł, jednak jeśli chcesz wybrać naprawdę trwałą powłokę, może dość mocno wzrosnąć. Profesjonalista, który podejmie się tego zadania, powinien jednak nie tylko nałożyć ceramikę, ale także wyjaśnić ci, jak odpowiednio dbać o pojazd. Jeśli nie chce z tobą rozmawiać, to postaraj się znaleźć mechanika lub lakiernika, który chętniej wyjaśni ci, jak poprawnie pielęgnować warstwę ochronną. W innym przypadku będziesz musiał regularnie powtarzać zabieg!

Powłoka ceramiczna na auto, która jest odpowiednio nałożona, to wydatek i nie ma co tego ukrywać. Jednak w dłuższej perspektywie znacznie poprawia estetykę samochodu, a do tego pojazd nie musi być czyszczony tak często. Jeśli przekonuje cię to rozwiązanie, śmiało z niego skorzystaj.

Archiwum: wrzesień 2021