Teoretycznie wszystko wydaje się proste – silnik w samochodzie, który uległ awarii lub jest zbyt słaby, można wymienić na mocniejszą lub nowszą jednostkę, najlepiej tej samej marki. Niekiedy faktycznie, jest to łatwe i niewymagające zadanie, ale bardzo często kryje się za tym gigantyczny koszt, który stawia pod znakiem zapytania sensowność całego przedsięwzięcia. Jeśli okaże się, że silnik trzeba dopasować, dorabiać mocowania czy wymieniać skrzynię biegów, to operacja taka często uznawana jest za nieopłacalną i specjaliści radzą raczej wymianę samochodu. Oczywiście nie oznacza to, że swap silnika nigdy nie ma sensu.

Swap silnika – dlaczego popularny? Kto się na niego decyduje?

Silnik to praktycznie najważniejszy podzespół w samochodzie – nie tylko umożliwia jego przemieszczanie, ale także ma wpływ na charakter auta. Dlatego wielu kierowców, którzy lubią swoje pojazdy, ale jest niezadowolonych z osiągów, decyduje się na nowy silnik o większej mocy, a nierzadko także pojemności. Taki tuning wydaje się łatwiejszy niż mozolne poprawianie parametrów pracy już zainstalowanej jednostki. Kiedy indziej na przełożenie jednostki napędowej decydują się właściciele, którzy lubią swój samochód, w którym z różnych powodów uprzedni silnik uległ uszkodzeniu, a kupno silnika z jednego z auta z kolizji lub z „Anglika” jest niewielkim wydatkiem.

Kiedy zmiana silnika ma sens?

W wielu przypadkach swap jednostki nie musi być przesadnie skomplikowaną jednostką. Jeśli przykładowo wymieniasz silnik na taki sam, jak fabrycznie zainstalowany w twoim aucie, albo decydujesz się na jednostkę o podobnej specyfikacji technicznej, to jest bardzo prawdopodobne, że cała operacja zakończy się powodzeniem. Jeśli wszystko będzie pasować w oryginalne mocowania, komputer i skrzynia będą zgodne, osprzęt da radę obsłużyć nowy motor, a mechanik okaże się niezbyt drogi, to może to być sensowna alternatywna dla gruntownego remontu jednostki.

Jakie problemy możesz napotkać, wykonując swap silnika?

Swap bez odpowiedniego przygotowania może okazać się studnią bez dna – zaskoczyć może cię dosłownie wszystko, a to z kolei przełoży się na koszt samej usługi. Każda przeróbka mocowań, przelutowywanie wiązki elektrycznej, przeprogramowanie komputera, układów, turbosprężarki czy wymiana skrzyni biegów, to wydatki liczone często w tysiącach złotych. Jeśli doliczysz do tego ceny części wymiennych, których wcześniej nie planowałeś, to może się okazać, że nie będziesz w stanie dokończyć inwestycji. Dlatego przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zbadać dokumentację – uwzględnić długość i liczbę przewodów wiązki, przyjrzeć się elementom mechanicznym i liczyć się z tym, że niemal na pewno trzeba będzie coś poprawić.

Wymiana silnika w samochodzie – co mówią przepisy?

Jeśli zamierzasz dokonać większych modyfikacji w swoim samochodzie, to musisz zaktualizować parametry figurujące w dowodzie rejestracyjnym. W takiej sytuacji nie tylko musisz dokonać zgłoszenia w wydziale komunikacji, ale również przejść dodatkowe badanie diagnostyczne, podczas którego zostanie wydana decyzja o dopuszczeniu pojazdu do ruchu. Późniejsze zmiany w dokumentacji obejmują m.in. inną liczbę koni mechanicznych czy pojemność silnika, ale już nie jego numeru, ponieważ od kilku lat ten szczegół nie figuruje w dowodach rejestracyjnych. Pamiętaj również o zgłoszeniu zmiany wystawcy twojej polisy ubezpieczenia – prawdopodobnie zostanie naliczona nowa składka i będziesz musiał dopłacić wyrównanie.

Czy taka zamiana jest sensowna? Zależy od oczekiwań

Wiele zależy od powodów, dla których chcesz wymienić silnik. Jeśli kryją się za tym względy praktyczne, bo np. twoja jednostka uległa awarii i masz okazję atrakcyjnie kupić drugą, to może mieć to sens. Jeśli natomiast kieruje tobą głównie chęć poprawy osiągów samochodu i zamierzasz dokonać zmiany silnika w samochodzie na mocniejszy, to warto mieć świadomość, że taki zabieg niekoniecznie musi sprostać twoim oczekiwaniom. Często sensowniej jest po prostu sprzedać dotychczasowy samochód i kupić mocniejszy. Sukces zależy od wielu czynników, a jeśli obie jednostki okażą się niezgodne i trzeba będzie dokonywać dużych przeróbek, to może się to przerodzić w finansową katastrofę.

Swap silnika to popularny sposób na poprawę właściwości samochodu. Może okazać się czynnością relatywnie łatwą, ale jeśli nowy silnik znacząco różni się od dotychczasowego, to taka operacja może okazać się pułapką i nigdy spełnić pokładanych nadziei. Dlatego, zanim podejmiesz się tego wyzwania, dobrze przeanalizuj potencjalne zyski i straty i dokładnie przeanalizuj dokumentację techniczną obu jednostek.

Archiwum: sierpień 2022