Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

auto detailing
auto detailing

Samochody

Auto detailing, czyli profesjonalne odnawianie pojazdu. Co musisz o nim wiedzieć?

Auto detailing jest coraz popularniejszy. Dlaczego niektórzy powierzają dbanie o wygląd swojego auta fachowcom? Czy odświeżenie samochodu możesz przeprowadzić samodzielnie? Jakich kosmetyków i sprzętu używa się do takich prac? Przeczytaj o tym!

Praca nad wyglądem pojazdu w zasadzie nie ma końca. Wyjątkiem są te egzemplarze, które trzymane są w garażu i czekają latami, by zyskać na wartości. Jednak nowe auta i te nieco starsze, które nie są klasykami, są i mogą być pielęgnowane na różne sposoby. Jednym z nich jest dobrze wykonany auto detailing. Zapewnia nie tylko chwilowy błysk, lecz także ułatwia dalsze utrzymanie pojazdu w dobrym stanie. Na czym właściwie polega car detailing? Dowiedz się z naszego artykułu!

Samochodowy detailing – co to znaczy?

Zapożyczony z języka angielskiego zwrot „auto detailing” odnosi się do podnoszenia walorów estetycznych w samochodzie, które można osiągnąć, skupiając się na detalach. Specjalista od detailingu może skupiać się na dowolnych zewnętrznych elementach auta, z których najważniejsze to:

 • karoseria;
 • szyby;
 • reflektory;
 • klamki;
 • felgi;
 • grille i inne plastiki.

Można dbać również o to, co znajduje się wewnątrz, czyli:

 • tapicerkę;
 • kokpit;
 • podsufitkę;
 • elementy plastikowe na tunelu środkowym;
 • kratki wentylacyjne.

Detailing samochodowy – co to daje?

Na pierwszy rzut oka celem każdego detailera jest nadanie blasku konkretnym elementom pojazdu wybranym przez klienta. Jednak polerowanie lakieru lub czyszczenie wnętrza to tylko jedne z wielu usług, jakie przeprowadza się w wyspecjalizowanych firmach. Auto detailing bazuje na ogromnej dbałości o szczegóły, więc może się wiązać też z naprawą warstwy lakierniczej, nałożeniem powłoki ceramicznej, malowaniem felg czy konserwacją podwozia. W ten sposób możesz zabezpieczyć swój pojazd przed uszkodzeniami w dalszej eksploatacji i podnieść jego wartość.

Detailing auta i najważniejsze etapy prac

Jeżeli uważałeś, że detailing samochodowy polega jedynie na dokładnym umyciu pojazdu, to chcemy delikatnie wyprowadzić cię z błędu. Samo przygotowanie warstwy zewnętrznej do konkretnych prac detailingowych rozpoczyna się od mycia, ale się na nim nie kończy. Cały proces dzieli się na kilka etapów, a najważniejsze z nich to:

 • mycie;
 • polerowanie;
 • odtłuszczanie;
 • woskowanie/ceramizowanie.
Zobacz też:
Kalkulator spalania paliwa – jak obliczyć zużycie benzyny, oleju czy gazu?

Prace przygotowawcze przed polerowaniem lakieru

Przed polerowaniem lakieru należy podjąć się szeregu czynności, które opisujemy poniżej.  Sprawdź, jak wyglądają kolejne etapy prac.

Dokładne mycie nadkoli, kół i obręczy

Zwykle zaczyna się od opon i felg, ponieważ są to części narażone na największe zabrudzenia. Pył z klocków hamulcowych jest na tyle dokuczliwy, że trzyma się aluminium bardzo mocno i opiera się nawet natryskom wody. Aby w dalszej kolejności wieloetapowego mycia nie przenieść tych smolistych zabrudzeń na inne elementy auta, trzeba je wyczyścić w pierwszej kolejności. Mycie odbywa się na zimnych felgach, a kosmetyki detailingowe to chemia do usuwania zabrudzeń i akcesoria w formie miękkich i twardszych szczotek.

Mycie wstępne aktywną pianą

To po prostu początkowe pozbywanie się zanieczyszczeń z karoserii, których struktura mogłaby ją uszkodzić. Na tym etapie nie wykonuje się prac przy pomocy rękawic, szczotek czy gąbek! Auto detailing przy użyciu aktywnej piany ma na celu usunięcie drobinek piasku, kurzu i innych stałych zabrudzeń. Specjalista nanosi preparat na auto. Gdy zaczyna on spływać po karoserii, rozpoczyna mycie ciśnieniowe od dołu do góry. Pędzelek pozwala pozbyć się brudu z zakamarków.

Mycie zasadnicze

W tym momencie trzeba wziąć do ręki rękawicę do mycia nadwozia i przygotować dwa wiadra – z wodą i roztworem wody z chemią. Na dnie każdego z wiader umieszcza się grid guardy, czyli separatory brudu. Zapobiegają one mieszaniu się zanieczyszczeń z wodą. Po namoczeniu rękawicy w wodzie z szamponem wykonuje się ruchy okrężne, aby usunąć pozostałe zabrudzenia. Za każdym razem trzeba wypłukać rękawicę przed jej ponownym użyciem.

Glinkowanie

Etap ten odbywa się jedynie w wybranych obszarach karoserii, chociaż dla chcącego nic trudnego. Aby wykonać skuteczny auto detailing całej pokrywy lakierniczej, trzeba pozbyć się zabrudzeń niewidocznych gołym okiem lub obecnych w drobnych ryskach. Glinkę formuje się na kształt owalnego placka. Wodę z szamponem lub odpowiedni środek chemiczny można użyć do mycia tych drobnych zakamarków. Detergenty naniesiesz na palce i w ten sposób pozbędziesz się brudu.

Polerowanie lakieru i przywracanie mu blasku

Po przygotowaniu karoserii można przejść do etapu polerowania lakieru. Ta czynność pozwala pozbyć się wierzchniej warstwy, która często jest matowa i ma ryski. W tym celu wykorzystuje się maszyny polerskie planetarne, rotacyjne i Dual Action. Dodatkowo, na głowicę sprzętu nakładane są odpowiednie do etapu prac pady polerskie i pasty. Kosmetyki do detailingu dobiera się pod kątem stopnia zniszczenia lakieru i poziomu zaawansowania wykonawcy.

Zobacz też:
Wybieramy felgi aluminiowe, czyli co nieco o popularnych alusach

Odtłuszczanie i woskowanie lakieru

Po wykonaniu dokładnego polerowania można dojść do wniosku, że efekt jest zadowalający. Nic z tych rzeczy – auto detailing wymaga też odpowiedniego zabezpieczenia karoserii. Dlatego po wypolerowaniu lakieru konieczne jest pozbycie się resztek pasty polerskiej. W tym celu stosuje się preparaty dedykowane do zmywania past, aby nie weszły w niepożądane reakcje z nimi i nie zniweczyły dotychczasowych efektów. W kolejnym etapie wybierany jest produkt do zabezpieczania nadwozia. Sprawdzają się tu woski na bazie Carnauby, które maksymalnie zabezpieczają przed uszkodzeniami.

Auto detailing – czy warto kupować kosmetyki?

Wiadro z wodą i płynem do naczyń to zdecydowanie za mało do skutecznego detailingu pojazdu. Każdy etap przygotowania auta musi zostać wykonany przy użyciu odpowiednich środków chemicznych. Nie jest to bynajmniej zabieg marketingowy, bo kosmetyki do auto detailingu są skuteczne, a ich skład został dopasowany do mycia konkretnych elementów samochodu. Zapewniają też bezpieczne usuwanie zabrudzeń i wykonywanie poprawek.

Kosmetyki do detailingu – jakie są rodzaje?

Na rynku możesz znaleźć kilka najważniejszych typów produktów, które wykorzystywane są podczas prac detailingowych. Zaliczają się do nich preparaty:

 • myjące – wśród nich najczęściej używane są szampony i aktywne piany do lakieru o obojętnym lub zasadowym odczynie. Są to też produkty do usuwania brudu z rys i zagłębień, takie jak glinka. Do wyprowadzenia szyb po stronie zewnętrznej i wewnętrznej służą płyny na bazie alkoholu i dedykowane środki myjące. Do kokpitu przydadzą się środki dodatkowo zapobiegające osadzaniu się kurzu;
 • odświeżające – stosowane głównie do plastików na zewnątrz i wewnątrz. Pozwalają ponownie nadać koloru i blasku elementom wytartym pod wpływem długotrwałego użytkowania lub nasłonecznienia;
 • nabłyszczające – stosowane również do elementów kokpitu i chromowanych części nadwozia. Po ich użyciu elementy metalizowane nabiorą połysku;
 • konserwujące – zabezpieczają powierzchnię przed uszkodzeniem. Zaliczają się do nich woski, powłoki ceramiczne i folie ochronne;
 • maskujące – auto detailing nie może obyć się bez produktów redukujących niedoskonałości. Takie preparaty pomagają zamaskować rysy i otarcia, a także drobne ubytki lakieru.

Auto detailing i najważniejsze akcesoria

Same środki do auto detailingu nie wystarczą. Nieodzowne będą też odpowiednie sprzęty i narzędzia. Najważniejsze z nich to:

 • wiadra;
 • szczotki o różnej twardości;
 • pędzelki;
 • rękawice do mycia;
 • ściereczki z mikrofibry;
 • myjki ciśnieniowe;
 • aplikatory;
 • pianownice;
 • separatory;
 • pady polerskie;
 • urządzenia polerskie.
Zobacz też:
Tłumik jako element układu wydechowego – konstrukcja, budowa, znaczenie dla silnika

Auto detailing a opłacalność samodzielnych prac

Czy działanie na własną rękę ma sens? Wystarczy spojrzeć na listę wymaganych produktów i sprzętu. Dowiesz się wtedy, że przygotowanie całego arsenału gadżetów i odpowiednie ich użycie pochłonie sporo pieniędzy i czasu. Dlatego auto detailing zwykle powierza się firmom specjalizującym się w takich usługach. Jeśli zaufasz fachowcom, nie ryzykujesz uszkodzeniem elementów. A takie „przygody” zdarzają się amatorom bardzo często. Może dojść do przepalenia lakieru, przetarcia tapicerki, opadnięcia podsufitki czy porysowania części nieodpowiednimi akcesoriami myjącymi.

Czy auto detailing jest drogi?

Auto detailing nie jest rzeczą niezbędną. Możesz się bez tego obejść i nadal jeździć swoim samochodem. Do niedawna były to raczej usługi premium, ale pojawiło się mnóstwo firm i ceny spadły. To spowodowało, że coraz więcej osób korzysta ze wsparcia fachowców od detali samochodowych cyklicznie. Jak kształtują się ceny takich usług? Poszczególne etapy prac prezentują się następująco:

 • mycie detailingowe i naczernienie opon – od 40 zł;
 • czyszczenie wnętrza – od 40 zł;
 • pranie tapicerki – od 200 zł;
 • kompletne czyszczenie wnętrza pojazdu – od 300 zł;
 • woskowanie – od 150 zł (w zależności od rodzaju wosku);
 • renowacja lakieru – od 800 do 1500 zł;
 • powłoki ceramiczne – od 1000 zł;
 • naklejanie folii ochronnej – od 1000 zł (zależy od wybranych elementów);

Jak widać, auto detailing nie należy do najtańszych usług. Ceny wyszczególnione powyżej są jedynie orientacyjne i mogą różnić się w zależności od lokalizacji, wielkości auta i renomy warsztatu. Pamiętaj, że im większe i bardziej zabrudzone lub zniszczone będzie twoje auto, tym droższa okaże się usługa. Jednak jeśli zostanie dobrze wykonana, poprawi wygląd i stan samochodu na długo.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Kraków. Autobus elektryczny Irizar IE Tram kursuje po ulicach miasta. Hiszpański pojazd wyjechał na linie 169, a niebawem obsłuży również linie 124 i 424....

Naprawy

Komfortowe prowadzenie samochodu jest bardzo ważne dla twojego bezpieczeństwa. Szarpanie przy ruszaniu może negatywnie wpłynąć na twoje skupienie podczas jazdy. Zobacz, co może być...

Naprawy

Warsztat samoobsługowy jest nowością na rynku. Pozwala on na odpłatne skorzystanie z dobrze wyposażonego miejsca, w którym samodzielnie naprawisz swój samochód. Co powinieneś o...

Samochody

Docieranie silnika nie jest we współczesnych modelach tak ważne, jak w starszych. Mimo to błędem jest sprawdzanie możliwości nowego samochodu już podczas pierwszej trasy....

Naprawy

Filtr gazu jest jednym z najważniejszych elementów instalacji LPG w pojeździe. Gaz wciąż jest popularnym paliwem. Zawdzięcza to głównie swojej niskiej cenie. Co powinieneś...

Naprawy

Jak czytać oznaczenia oleju silnikowego? Przyglądając się olejom silnikowym, zauważysz, że mają one na opakowaniach specjalne oznaczenia. Zrozumienie ich znaczenia jest niezbędne, by wybrać...

Samochody

Kradzież samochodu w Polsce zdarza się rzadziej niż dawniej. Nie zmienia to faktu, że ofiary przestępstwa często nie wiedzą, co robić w takiej sytuacji....

Samochody

Mało kto zwraca uwagę na słupki drogowe w trakcie jazdy samochodem. Tymczasem pełnią one znacznie więcej funkcji niż tylko ostrzeganie przed skrajem jezdni. Co...

Samochody

Dobrze byłoby nie musieć myśleć o tym, jak wyjechać z zaspy. Jednak śnieżna zima „zaskakuje” kierowców tak samo, jak drogowców. Zapoznaj się z tym...

Naprawy

Powerbank rozruchowy to niezwykle przydatne urządzenie, gdy akumulator w samochodzie niedomaga. Car jump starter ma więcej zastosowań, niż ci się wydaje! Przeczytaj nasz artykuł...

Zobacz także

Naprawy

Komfortowe prowadzenie samochodu jest bardzo ważne dla twojego bezpieczeństwa. Szarpanie przy ruszaniu może negatywnie wpłynąć na twoje skupienie podczas jazdy. Zobacz, co może być...

Wiadomości

Dacia 2021 rok niewątpliwie zaliczy do udanych. Producent ten sprzedał w sumie 537 095 egzemplarzy co jest rekordowym rezultatem w historii marki. To z...

Samochody

Zmiana samochodu stanowi dla każdego kierowcy duże wydarzenie. Zgłoszenie nabycia pojazdu to procedura, którą musi przejść każdy kupujący. Poniższy poradnik sprawi, że wszystkie formalności...

Samochody

Przestronny, komfortowy, bezpieczny – idealny dla licznej, wielopokoleniowej rodziny. Kiedyś samochód 7-osobowy pozostawał w sferze marzeń, dziś coraz więcej producentów oferuje realną, ciekawą alternatywę...

Wiadomości

Valentino Rossi zakończył karierę w MotoGP, jednak pozostanie w sportach motorowych jako czynny zawodnik. Włoch podpisał 13 stycznia kontrakt z belgijskim zespołem WRT. 42-latek...

Wiadomości

Lamborghini ma powody do radości. Mimo panującej pandemii ostatnie 12 miesięcy były udane dla włoskiej marki jeśli chodzi o sprzedaż. Lambo w sumie dostarczyło...

Samochody

Mało kto zwraca uwagę na słupki drogowe w trakcie jazdy samochodem. Tymczasem pełnią one znacznie więcej funkcji niż tylko ostrzeganie przed skrajem jezdni. Co...

Samochody

Docieranie silnika nie jest we współczesnych modelach tak ważne, jak w starszych. Mimo to błędem jest sprawdzanie możliwości nowego samochodu już podczas pierwszej trasy....