Dlaczego konserwacja podwozia jest tak istotna?

Na rynku znajdziesz obecnie wiele rozwiązań ochronnych. Bez wątpienia jednak tylko właściwie nałożony, wysokiej klasy środek do konserwacji podwozia na rdzę może zabezpieczyć twoje auto przed korozją. Zaaplikowana warstwa chroni przed rdzewieniem takie elementy, jak:

  • podłużnice;
  • progi;
  • mocowanie zawieszenia;
  • podłoga. 

Jednocześnie poprawia bezpieczeństwo użytkowania pojazdu. Konserwacja podwozia niweluje ponadto ryzyko groźnych uszkodzeń kolumny MacPhersona, zniszczenia wahaczy czy złamania płyty podłogowej w przypadku kolizji na drodze.

Na czym polega konserwacja podwozia pojazdu?

Standardowy zabieg konserwacji podwozia pojazdu osobowego lub ciężarowego składa się z kilku etapów.

  1. Dokładne mycie podwozia i całej powierzchni. Celem tego etapu jest usunięcie kurzu, oleju, ziemi, błota czy zaschniętego smaru. Stosuje się tutaj konwencjonalną myjkę wysokociśnieniową zasilaną wodą zawierającą domieszki płynów reagujących z uporczywym brudem. W przypadku zabrudzeń wymagających większej ingerencji wykorzystywane są szczotki z miękkim włosiem. Po umyciu konserwowany obszar musi być odpowiednio osuszony.
  2. Oszlifowanie ognisk rdzy i wspawanie w ich miejsce nowej blachy.
  3. Odtłuszczanie przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej i aplikacja podkładu na bazie cynku. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa na nałożenie właściwej warstwy ochronnej, jaką stanowi środek do konserwacji podwozia. Musisz pamiętać, by nie nakładać go na elementy z tworzyw sztucznych (nadkola, osłony), a także sekcje osiągające wysokie temperatury (np. układ wydechowy). Efektem kontaktu z rozgrzaną powierzchnią mógłby być nieprzyjemny zapach i emisja szkodliwych substancji lotnych.

Preparaty i środki antykorozyjne do zabezpieczenia podwozia – skład

Specjalistyczny preparat do konserwacji podwozia to produkt, który jest tworzony z użyciem mieszanki mas bitumicznych, a także wosków oraz gum o wysokiej elastyczności. Dzięki doskonałej penetracji nierówności, środek w postaci sprayu idealnie wypełnia wszelkie szczeliny, w których najczęściej gromadzi się trudny do usunięcia brud. Nakładając warstwę ochronną preparatu na rdzę, powinieneś zadbać, by miała ona ok. 2 milimetrów grubości. Jest to optymalna wartość, która zapewnia zabezpieczenie antykorozyjne, przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, a co za tym idzie, rozwojem korozji powierzchniowej.

O czym pamiętać przy samodzielnej konserwacji podwozia?

Proces konserwacji podwozia samochodu trwa zazwyczaj od 2 do 4 godzin i należy go przeprowadzać w temperaturze pomiędzy 20 a 25°C. W zależności od potrzeb może być wykonany dwukrotnie. Musisz jednak pamiętać, że nałożona warstwa powinna dobrze wyschnąć, na co potrzeba zazwyczaj pół dnia. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną aplikację zabezpieczenia, to skonsultuj dobór środka konserwującego na rdzę w aucie ze specjalistą w sklepie. Prawidłowy wybór preparatu do konserwacji podwozia jest gwarancją doskonałych efektów i maksymalnej ochrony przed rozwojem korozji powierzchniowej.

Jak wybrać profesjonalny środek do konserwacji podwozia na korozję?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów zabezpieczających blacharkę samochodu przed rdzewieniem. Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni preparat do konserwacji podwozia, to powinieneś pamiętać o kilku aspektach. Bardzo istotny jest oczywiście stosunek jakości i wydajności do ceny. Zazwyczaj jednak im wyższa pojemność opakowania ze środkiem konserwującym, tym niższy jest jednostkowy koszt jego zakupu. Nie warto przesadzać z kupowaniem „na zapas”, dlatego wcześniej oszacuj, jaka ilość rzeczywiście jest Ci potrzebna.

Ważnym aspektem doboru produktu do konserwacji podwozia jest także metoda, jaką będziesz go aplikował na powierzchnię. Możesz to zrobić przy użyciu specjalnego pistoletu, wałka malarskiego albo zwykłego pędzla. Powinieneś także zapoznać się z zaleceniami producenta w kontekście odpowiedniego przygotowania blachy do nałożenia preparatu konserwującego. Standardowe etapy to dokładne mycie, odtłuszczenie, ewentualne szlifowanie zardzewiałych elementów podwozia i wypełnianie ubytków oraz osuszenie płyty podłogowej pojazdu.

Decydując się na wybór środka do konserwacji podwozia na rdzę w niskiej cenie, zwróć również uwagę na jego skład. Wyroby na bazie kauczuku są gwarancją stworzenia warstwy wysoce odpornej na działanie wody, soli drogowej, a także uderzeń kamieni czy żwiru. W efekcie zapewniają ponadprzeciętne właściwości antykorozyjne powstałej powłoki ochronnej. Innym aspektem, który ma duże znaczenie w procesie aplikacji, są warunki przeprowadzenia procesu. Mogą się różnić w zależności od wybranego produktu. Zwykle jednak jest to temperatura pokojowa i umiarkowana wilgotność.

Eksploatacja pojazdu sprawia, że konserwacja podwozia może po pewnym czasie wymagać uzupełnienia w najbardziej newralgicznych miejscach. Niska cena specjalnych preparatów w aerozolu powoduje, iż stanowią one doskonały wybór jako produkty zabezpieczające niewielkie elementy, takie jak nadkola. Interesującą cechą niektórych mas bitumicznych są ich właściwości akustyczne. Niwelują one wibracje, idealnie wygłuszając powierzchnię i redukując poziom dźwięków przedostających się do wnętrza kabiny samochodu.

Jakie są korzyści z zabiegu konserwacji podwozia samochodu?

Prawidłowo przeprowadzona konserwacja podwozia auta osobowego lub ciężarowego poprawia bezpieczeństwo jazdy. Dzięki zahamowaniu procesów korozyjnych pozwala również znacząco wydłużyć okres eksploatacji pojazdu. Unikniesz w ten sposób dużych kosztów napraw związanych z uszkodzeniami blacharskimi wskutek rozwoju rdzy powierzchniowej. Pamiętaj także, że wysokiej jakości powłoka ochronna podnosi parametry mechaniczne płyty podłogowej i jej odporność na uderzenia kamieni.

Czy środki do konserwacji podwozia samochodów są skuteczne na rdzę?

Czy środki do konserwacji podwozia samochodów są skuteczne na rdzę? Możesz mieć pewność, że stanowią one skuteczną ochronę podwozia przed korozją! Nie są one jednak rozwiązaniem na skorodowane i zardzewiałe blachy starych lub zaniedbanych pojazdów. W ich przypadku jedynym ratunkiem może być kompleksowa, a zarazem kosztowna renowacja. Samo nałożenie warstwy ochronnej również nie jest równoznaczne z maksymalnym zabezpieczeniem i musisz zadbać o regularną pielęgnację, usuwanie zabrudzeń i soli oraz woskowanie auta. Pamiętaj, że preparaty do zabezpieczania profili zamkniętych nie są odpowiednie do konserwacji podwozia. 

Czy mogę przeprowadzić konserwację podwozia samodzielnie?

Wiele osób decyduje się na własnoręczne przeprowadzenie konserwacji podwozia. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz ją wykonać samodzielnie, to powinieneś pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim musisz mieć dostęp garażu z kanałem lub podnośnika. Zadbaj o najwyższą dokładność na każdym etapie procesu, począwszy od mycia płyty podłogowej.

Istotny jest również dostęp do odpowiednich akcesoriów. Profesjonalne firmy najczęściej wykorzystują specjalistyczne agregaty wysokociśnieniowe do nakładania powłoki konserwującej. Przeszkodą w skorzystaniu z ich usług może być wysoka cena. Konserwacja podwozia przeprowadzona samodzielnie przy użyciu pędzla może przynieść podobne rezultaty, jednakże jest bardziej czasochłonna. Pozwoli jednak zaoszczędzić dużą kwotę pieniędzy.

Zabezpiecz auto dzięki środkom do konserwacji podwozia w niskiej cenie!

Wieloletnia eksploatacja auta jest związana zarówno z postępującym zużyciem elementów mechanicznych, jak i blacharskich. Powierzchnie metalowe podwozia są szczególnie podatne na uderzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Czynniki te są przyczyną rozwoju ognisk rdzy i mogą doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia płyty podłogowej pojazdu. Z tego względu konieczna jest odpowiednia ochrona i właściwe środki oraz preparaty do konserwacji podwozia na rdzę.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy samochody osobowe oraz ciężarowe są szczególnie narażone na działanie negatywnych czynników. Wilgoć, niskie temperatury oraz sól przyczyniają się do korodowania blachy. Wysokiej klasy środki do konserwacji podwozia w niskiej cenie pozwolą ci skutecznie zabezpieczyć auto przed rdzą i rozwojem korozji powierzchniowej. Sam proces aplikacji powłoki możesz przeprowadzić samodzielnie lub zlecić profesjonalnej firmie.

Archiwum: marzec 2021