Zabezpieczenia antykorozyjne samochodów – czemu warto?

Rdza w przypadku samochodowego podwozia może zachowywać się naprawdę podstępnie. Najgroźniejsza jest ta, która zaczyna psuć pojazd od wewnątrz. Początkowo nie widzisz, że dzieje się coś złego, a gdy już cokolwiek zobaczysz, okaże się, że jest już za późno na jakąkolwiek reakcję i stoisz przed koniecznością wymiany podwozia auta. Dlatego zabezpieczenie antykorozyjne samochodu to coś, czym powinieneś się zająć zaraz po zakupie swojego pojazdu.

Przyczyny rdzewienia podwozia

Skąd bierze się rdza na tych elementach? Przede wszystkim winne są:

  •  złe warunki pogodowe;
  • brak garażu; 
  • sól, którą zimą posypywane są ulice. 

Ta ostatnia jest zwykle główną przyczyną złego stanu podwozia, które skutecznie obniża wartość samochodu oraz w niektórych sytuacjach może być po prostu niebezpieczne.

Zabezpieczenie antykorozyjne – kiedy należy je wykonać?

Zabezpieczenie antykorozyjne na całe szczęście jest czymś, co dobrze wykonane może wystarczyć na lata. Zwykle polega m.in. na nałożeniu substancji, która działa jak osłonka na metalowe elementy. Dzięki niej brud albo sól łatwiej spływa i nie przylega do pojazdu. Profesjonalne wykonana usługa może więc okazać się zdecydowanie tańsza, niż późniejsza wymiana jakichkolwiek elementów.

Jakie auta mają odporne podwozie?

Jeśli nie chcesz szczególnie zastanawiać się nad wyborem lub wykonaniem tego typu usługi, dowiedz się, jakie marki oferują podwozie lepszej klasy. Niektóre firmy, np. Ford czy Mercedes są znane z niewielkiej odporności metalowych elementów. Skąd to się bierze? Zabezpieczenie antykorozyjne pojazdu jest czasochłonne oraz dość drogie. Może również wymagać skorzystania z lepszej klasy materiałów. Dlatego to coś, o co zwykle lepiej zadbać na własną rękę.

Ile kosztuje konserwacja samochodu osobowego?

Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia jest dość czasochłonne. Aby zrobić to w pełni poprawnie, należy przygotować się na przynajmniej kilka dni pracy. Jeśli chcesz działać w warunkach domowych, sprzęt oraz wszystkie niezbędne przedmioty mogą kosztować około 400 złotych. Wybierając jednak usługę w zakładzie, weź pod uwagę, że osoby oferujące wykonanie jej w ciągu jednego dnia za podobną kwotę prawdopodobnie nie przeprowadzą całego procesu w odpowiedni sposób.

Antykorozyjne zabezpieczenie podwozia – nie warto się spieszyć ani oszczędzać

Jednodniowa usługa być może okazać się pomocna, jednak tylko na krótką metę. Po roku czy dwóch będziesz musiał ją powtórzyć. Dlatego możesz skorzystać z konserwacji w miejscu, które się w tym specjalizuje. Ile kosztuje zabezpieczenie antykorozyjne samochodu tego typu? Wiele zależy od tego, w jakim rejonie mieszkasz, jednak tu kwota może wynieść nawet ponad tysiąc złotych. Musisz więc przygotować się na dość duży wydatek.

Zabezpieczenie antykorozyjne – cena zdrowego podwozia

Cena zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia będzie także w dużym stopniu zależna od tego, jakiej wielkości jest pojazd. Im większy i cięższy, tym więcej zapłacisz za usługę. Musisz też wziąć pod uwagę, że w niektórych sytuacjach konieczna może okazać się także usługa blacharska, która podwyższy koszt usługi.

Zabezpieczenie przed rdzą – postaw na jakość i precyzję

Jeśli chcesz wykonać usługę we własnym garażu, nie wybieraj najtańszych opcji. Dowiedz się, jakie produkty są aktualnie polecane przez mechaników, stawiając na te wysokiej jakości. Tylko w ten sposób uzyskasz pewność, że przeprowadzony zabieg konserwacyjny będzie skutecznie działał przez lata. Zabezpieczenie antykorozyjne nie jest nadmiernie skomplikowane, jednak jest przede wszystkim czynnością czasochłonną. Weź to więc pod uwagę, ustalając czas, w którym masz zamiar wykonać tę czynność.

Chroń nie tylko auto – dbaj także o swoje bezpieczeństwo

Szykując się do samodzielnego wykonania zabiegu na swoim samochodzie, nie zapominaj o zakupie ubrań ochronnych. W trakcie całego procesu najprawdopodobniej będziesz korzystał z dość silnych środków chemicznych, które w kontakcie ze skórą lub oczami mogą wywołać nie tylko ból, ale nawet dość poważne uszkodzenia. Dlatego cenę takiej odzieży również wlicz w koszty wykonania antykorozyjnego zabezpieczenia podwozia, gdy chcesz działać samodzielnie.

Jak zabezpieczyć nadkola przed korozją w warunkach domowych?

Innym elementem pojazdu, który często ulega rdzewieniu, są nadkola. Jeśli rdzy nie ma zbyt dużo, możesz skutecznie ściągnąć ją papierem ściernym, delikatnie pocierając nim uszkodzone miejsca. Aby jednak zapobiegać takim sytuacjom, warto zakupić specjalny preparat, który osłoni metalowe elementy. W ten sposób możesz wykonać też zabezpieczenie karoserii przed korozją, czy nawet drzwi pojazdu.

Przezorność to podstawa

Podobnie jak w przypadku podwozia, nie zwlekaj z nakładaniem takich preparatów aż do pojawienia się rdzy. Im szybciej zabezpieczysz nadkola, tym większa jest szansa, że pojazd przez długi czas będzie wyglądał w nienaganny sposób. Jeśli jednak nie zauważysz niewielkich ognisk rdzy na nadkolach lub innych elementach, koniecznie udaj się do specjalisty, który określi, czy nie jest konieczna wymiana całego elementu.

Zabezpieczenie przed rdzą – salon czy domowy warsztat?

Zabezpieczenie antykorozyjne nie jest tanie, jeśli chcesz nanieść go w profesjonalnym warsztacie. Dla wielu osób może to być koszt przekraczający dostępny budżet. Nic więc dziwnego, że wielu pasjonatów motoryzacji próbuje wykonać pracę na własną rękę. Jeśli masz podstawową wiedzę na temat samochodów, to faktycznie może być znacznie lepsze rozwiązanie. Nie tylko pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również będzie okazją do spędzenia czasu przy ulubionym pojeździe. Pamiętaj jedynie, że oznacza to wieloetapowe zadanie, które rozpocząć musisz od dokładnego oczyszczenia elementów, które chcesz zabezpieczyć (najlepiej pod myjką ciśnieniową).

Na ochronie przed rdzą nie warto oszczędzać

W innych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do profesjonalisty. Dobierze on odpowiednie preparaty do konkretnego pojazdu, dokładnie oczyści elementy z rdzy, a następnie skutecznie je osłoni. Pozwoli to na dalsze korzystanie z samochodu przez wiele długich lat z gwarancją bezpieczeństwa. Zabezpieczenie przed rdzą to nie jest coś, na czym warto oszczędzać, dlatego zawsze przy zakupie nowego pojazdu wlicz w jego cenę właśnie dokonanie zabezpieczenia antykorozyjnego.

Zabezpieczenie antykorozyjne to niezwykle istotna kwestia, o którą należy zadbać już na początkowym etapie użytkowania auta. Profilaktyka na samym początku pozwoli na ochronę samochodu przed rdzą, która potrafi siać spustoszenie po latach zaniedbań i prowadzić do poważnych problemów z pojazdem. Taka ochrona wiąże się z pewnymi kosztami, ale regularne zabezpieczanie auta (zwłaszcza po zimie) jest nieodzowne, by jego stan był prawidłowy.

Archiwum: maj 2021