Oklejanie samochodu specjalną folią można wykonać na kilka sposobów. Popularne wśród domorosłych car wrapperów jest przyklejanie pasków lub drobnych elementów na nadwoziu. Profesjonaliści potrafią jednak pokryć całą karoserię folią w taki sposób, że trudno będzie rozpoznać, że nie jest to lakier! Czy oklejenie samochodu możesz wykonać samodzielnie? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Dlaczego oklejanie samochodów jest tak popularne?

Powodów jest kilka, a jednym z ważniejszych jest nadanie swojemu pojazdowi nowego wyrazu. Już jeden niewielki pasek innego koloru zmienia charakter auta. Możesz to zauważyć, przyglądając się autom fabrycznie malowanym na kilka kolorów, np. modelom Renault Captur i Ford Focus. Poza tym, folie do oklejania pozwalają na szybką i tańszą zmianę wyglądu nadwozia i nie trzeba nakładać nowej warstwy lakieru. Jest to też wygodne rozwiązanie, bo umożliwia powrót do dawnego stylu po zerwaniu naklejonych elementów.

Komu jeszcze spodoba się oklejanie auta?

Poza tunerami, którzy z oczywistych względów wybierają oklejenie samochodu, taka modyfikacja przypadła do gustu pragmatykom. Folia bardzo dobrze chroni karoserię (a w zasadzie – lakier) przed wszelkimi zarysowaniami i uderzeniami mechanicznymi. Oczywiście, nie mówimy tutaj o stłuczkach i kolizjach drogowych, ale o drobnych przetarciach i szkodach parkingowych. Poza tym, zamiast płacić dziesiątki tysięcy za nowy lakier, możesz kupić auto w atrakcyjnym do sprzedaży kolorze i pokryć go ulubioną barwą, a przed sprzedażą folię zdjąć.

Oklejanie aut po zakupie modelu używanego

Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego możesz zdecydować się na foliowanie auta. Chodzi o chęć zakupu konkretnego egzemplarza w upatrzonym bogatym wyposażeniu. Rzadko zdarza się, by taki egzemplarz miał świetne wnętrze, odpowiedni silnik i inne elementy, a także pasujący ci kolor. Dlatego po to, by skrócić czas poszukiwań, możesz zupełnie nie patrzeć na barwę nadwozia, bo w planach masz przecież oklejenie samochodu.

Jak przebiega oklejanie samochodu folią?

Wszystko zależy od kwoty, którą chcesz przeznaczyć na modyfikację pojazdu. Dlaczego? Jednemu kierowcy zależy na pokryciu auta folią razem z wnękami i demontażem lamp, klamek, kierunkowskazów i innych drobnych elementów. Inny nie będzie chciał wydawać aż tyle i zdecyduje się na mniejszy pakiet usług. Dlatego oklejanie samochodów folią może trwać kilka godzin (w przypadku fragmentów karoserii) lub kilka dni (całościowe pokrycie auta).

Od czego rozpoczyna się oklejanie folią karoserii?

Specjaliści zabierają się do pracy, gdy już ustalą z klientem zakres prac i dowiedzą się, jak pojazd ma wyglądać. W pierwszej fazie koniecznie trzeba umyć nadwozie i je wysuszyć. Karoseria musi zostać precyzyjnie odtłuszczona, by folia mogła skutecznie przykleić się do niej. Bez tego nie ma mowy o profesjonalnym nałożeniu materiału. Oklejenie samochodu przebiega w ściśle kontrolowanych warunkach termicznych, które są podawane zazwyczaj przez producenta konkretnego modelu folii.

Foliowanie samochodu – na mokro czy opalarką?

Istnieją dwie metody dobre do oklejenia samochodu. Można to zrobić przy użyciu:

  • wody;
  • opalarki. 

Pierwszy sposób jest chętniej wybierany przez amatorów, bo wybacza więcej błędów. Pod powierzchnią folii zbiera się woda, którą wypycha się po zakończonym procesie klejenia specjalnym narzędziem. W ten sposób można się też pozbyć pęcherzy powietrza. Natomiast oklejanie auta folią płynną wymaga większej wprawy i ta metoda wybierana jest głównie przez profesjonalne warsztaty detailingowe.

Ile kosztuje oklejanie auta folią?

Jeśli przeprowadzasz tę czynność samodzielnie, jedynym kosztem jest zakup folii. Masz do wyboru tańsze produkty chińskie lub inne anonimowe marki albo profesjonalne produkty, np.:

  • Avery;
  • PWF;
  • 3M. 

Dostęp do nich nie jest specjalnie trudny, bo w sieci znajdziesz sklepy, które dystrybuują takie produkty. Samodzielne oklejenie samochodu to koszt ok. 3 tysięcy złotych. Wybierając firmę wrappingową, musisz liczyć się co najmniej z podwojeniem kosztów.

Foliowanie samochodów a późniejsza eksploatacja

Satysfakcja z efektów foliowania może być naprawdę intensywna i długotrwała, jeśli specjalista zrobił wszystko, jak należy. Najlepsi monterzy dają gwarancję efekty swojej pracę i wytrzymałą folię nawet na 10-12 lat. Dlatego masz pewność, że oklejenie samochodu będzie miało długotrwały efekt. Pamiętaj również, by takie auto myć na myjni automatycznej. Jest ona bardziej przyjazna dla takiego materiału niż odpowiednik bezdotykowy, gdzie łatwiej o błąd.

Co zrobić, gdy folie do oklejania się znudzą?

W tym momencie widoczny jest kolejny plus tego rozwiązania. Gdy nie masz już satysfakcji z koloru i chciałbyś wrócić do poprzedniej konfiguracji nadwozia, możesz po prostu taką folię zerwać. Czym to grozi? Absolutnie niczym, bo klej aplikowany na materiał nie spowoduje oderwania lakieru. Auto po ściągnięciu modyfikacji wygląda tak, jakby nigdy nie było zmieniane. Dlatego oklejanie aut folią jest tak interesujące, bo nie ma problemu z tym, by wrócić do poprzedniego koloru.

Oklejanie pojazdów w celu ochrony nadwozia

Jeżeli nie chcesz zmieniać koloru i interesuje cię jedynie zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniami, możesz wybrać wariant bezbarwny. Oklejenie samochodu w ten sposób nie jest on może tak efektowne, jak folia koloryzowana, ale w pełni się sprawdzi. To dobra opcja szczególnie dla posiadaczy nowych pojazdów. Kierowcy często chcą uniknąć odprysków w postaci drobnych kamyków i zarysowań, które mogą powstać w trakcie jazdy po miejskiej dżungli. Co więcej, nic innego nie zabezpieczy twojego lakieru lepiej niż właśnie taka folia.

Chociaż taka modyfikacja jest tańsza od nowego lakieru, nadal musisz liczyć się z kosztem przynajmniej kilku tysięcy złotych. Jeśli twoje auto nie jest już pierwszej świeżości, koszt ten nigdy ci się nie zwróci. Dlatego taką decyzję musisz podjąć na chłodno. Powinieneś przekalkulować i zastanowić się nad tym, czy warto decydować się na oklejenie samochodu. Jedno jest pewne – efekt będzie naprawdę niesamowity!

Archiwum: czerwiec 2021