Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

pranie tapicerki samochodowej
pranie tapicerki samochodowej

Samochody

Pranie tapicerki samochodowej – najlepsze domowe sposoby

Pranie tapicerki samochodowej jest od czasu do czasu nieodzowne. Auto brudzi się wewnątrz tym bardziej, im więcej nim podróżujesz. Znaczenie ma też liczba przewożonych pasażerów. Jak zająć się myciem tapicerki samochodowej w domu? Jakich metod użyć? Sprawdź!

Wyczyszczenie pojazdu nie jest niczym skomplikowanym, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Trzeba zetrzeć kurz z deski rozdzielczej, odkurzyć podłogę i fotele, wyprać tapicerkę lub skórę i odpowiednio zaimpregnować plastiki. W praktyce jednak możesz popełnić mnóstwo błędów, które odbiją się na trwałości wnętrza. Pranie tapicerki samochodowej jest bardziej skomplikowane, niż myślisz! Jak je przeprowadzić krok po kroku i jakie wykorzystać metody? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Pranie tapicerki w samochodzie – kiedy oddać auto do fachowca?

Sytuacji wymagających ingerencji profesjonalisty może być kilka. Fachowiec będzie potrzebny do wyczyszczenia całego wnętrza pojazdu. Jest to czasochłonne zajęcie i wymaga również zastosowania wielu narzędzi i urządzeń, których możesz nie mieć. Wiąże się także z dotarciem do zakamarków np. wentylacji albo wyczyszczeniem newralgicznych miejsc, takich jak podsufitka. Osoba, która zna się na rzeczy, zrobi to przy użyciu odpowiednich preparatów. Wizyta u specjalisty może być też konieczna, jeśli auto jest wyjątkowo zabrudzone.

Pranie tapicerki – cennik

Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej? Na koszt wpływa: 

  • wielkość auta;
  • poziom zabrudzeń;
  • lokalizacja. 

Średnia kwota za wyczyszczenie wszystkich tapicerowanych elementów (siedzenia i kanapy) to ok. 170-200 zł. Oczywiście, nikogo nie interesuje doprowadzenie do porządku jedynie siedzeń, więc trzeba jeszcze do tego doliczyć odkurzanie, usuwanie kurzu, a także prace nad boczkami i podsufitką. A wtedy całość zamyka się w kwocie między 300 a 350 zł.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie samodzielnie?

Jeśli cena takiej usługi przekracza twoje możliwości finansowe, możesz samemu zakasać rękawy i wyczyścić wnętrze. Nie jest to bardzo skomplikowane. Pranie tapicerki samochodowej musi być jednak przeprowadzone niezwykle starannie, z wykorzystaniem odpowiedniej chemii, akcesoriów porządkowych i w ustalonej kolejności. Dzięki temu będziesz mógł przywrócić odpowiedni stan wnętrzu auta. Bez tego efekt twojej pracy szybko przestanie być widoczny, a materiał może ulec uszkodzeniu.

Jak wyprać tapicerkę w samochodzie – kolejność prac

Skoro decydujesz się na samodzielne pranie wnętrza, to musisz kolejne czynności wykonywać krok po kroku. Uprzyjemni ci to pracę, skróci jej czas i zapewni właściwy efekt. Jak powinno zatem wyglądać czyszczenie tapicerki w kolejnych etapach? Oto one:

  • usuń warstwę kurzu i drobinki brudu;
  • pozbądź się niepotrzebnych rzeczy z podłogi i schowków;
  • odkurz fotele i podłogę.

Zacznij od pozbycia się kurzu i drobinek brudu

Najpierw weź do ręki odkurzacz i przejedź nim po podsufitce. Wiadomo, że kurz znajdujący się w niej będzie opadał w trakcie czyszczenia, więc lepiej to zrobić, zanim zabierzesz się za fotele. Staraj się odkurzać dokładnie, ale pamiętaj, że przy nieumiejętnym i mocnym dociskaniu odkurzacza do materiału może się on odkleić. Sporo zależy od stanu auta i jego wieku. Potem zbierz kurz z innych elementów pojazdu – z deski rozdzielczej, kratek wentylacji i okolic przycisków. Użyj do tego pędzelka.

Pozbądź się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów ze schowków i podłogi

Zanim zabierzesz się za odkurzanie, najlepiej będzie sprawdzić zakamarki i wszelkie schowki. Mogą znajdować się tam opakowania po produktach spożywczych, chusteczki, ściereczki, butelki, woreczki foliowe, a także elementy wyposażenia auta, np. worek pochłaniający wilgoć. Czyszczenie tapicerki samochodowej nie będzie komfortowe, jeśli nie pozbędziesz się dywaników. Przed odkurzaniem zabierz je z wnętrza.

Dokładnie odkurz fotele i podłogę w samochodzie

Tutaj też rozpocznij od góry, czyli od zagłówków. W kolejnych etapach przejdź w dół i staraj się nie wzbijać kurzu w powietrze, bo będzie osiadał na już wyczyszczonych elementach. Pamiętaj też, że najwięcej brudu znajduje się w zakamarkach, dlatego fotele kierowcy i pasażera prawdopodobnie będziesz musiał maksymalnie rozłożyć do tyłu. Dzięki temu późniejsze pranie tapicerki samochodowej będzie o wiele przyjemniejsze, bo nie znajdziesz w niej zabrudzeń stałych.

Pranie tapicerki w samochodzie – główny punkt programu

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności możesz przejść do właściwego etapu. Pamiętaj, że im lepiej przygotujesz sobie materiał poprzez dokładne odkurzenie i pozbycie się niepotrzebnych elementów, tym sprawniej pójdzie ci z praniem. Tutaj możesz posłużyć się kilkoma metodami i różnymi urządzeniami. Co najlepiej wybrać?

Jaki odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej wybrać?

Na rynku znajdziesz urządzenia piorące do tapicerki i odkurzacze z funkcją prania. Które z nich przydadzą się w domowym czyszczeniu tapicerki samochodowej? Zdecydowanie te drugie. Dlaczego? Ponieważ pomogą ci wykonać dwie czynności – odkurzyć tapicerkę i ją wyprać. To połączenie jest bardzo ważną zaletą tego urządzenia, bo w ten sposób zyskujesz uniwersalny sprzęt wysokiej jakości. W domowych sposobach czyszczenia nie potrzebujesz drogiego sprzętu w kilku wariantach, bo takie pranie tapicerki samochodowej wyjdzie cię bardzo drogo.

Co zamiast odkurzacza z funkcją prania?

A co, jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na dodatkowe urządzenie czyszczące? Możesz skorzystać z dostępnych na rynku kosmetyków. Do mniejszych zabrudzeń niewymagających prania sprzętem profesjonalnym przyda się spray lub pianka. Możesz je nanieść na fotel w podanej przez producenta odległości od materiału i pozostawić do wniknięcia. Aby pozbyć się lekkich plam, użyj miękkiej gąbki, a te trudniejsze usuń szczotką. Kiedy to zrobisz, zbierz resztki użytego środka wilgotną szmatką.

Dokładne i ostrożne czyszczenie podsufitki w aucie

Słowo przestrogi – do tego materiału nie stosuj szorstkich ani twardych akcesoriów czyszczących. Podsufitkę należy delikatnie prać przy pomocy detergentu i pieluchy tetrowej. Nie nanoś też przesadnie dużo detergentu w to miejsce, bo wilgoć może spowodować, że podsufitka się odklei i opadnie. A wtedy będziesz miał spory kłopot.

O czym jeszcze musisz pamiętać? Pranie tapicerki samochodowej przeprowadzaj w ciepłe dni. Po zakończeniu prac pozostaw otwarte drzwi lub szyby, żeby wnętrze auta wyschło.

Czyszczenie tapicerki samochodowej – finisz kokpitu

Na samym końcu, gdy już tapicerka w środku wyschnie, zabierz się za nanoszenie odpowiednich preparatów na deskę rozdzielczą. Oczywiście, przed odkurzaniem wnętrza musisz dokładnie wyczyścić wszystkie plastiki, ale to już wiesz. Teraz przydadzą ci się kosmetyki konserwujące i pozostawiające powłokę antystatyczną. Możesz je wybrać pod kątem finiszu matowego lub błyszczącego. Jeżeli nie chcesz, to nie musisz tego robić, ale jeśli użyjesz takich środków, utrzymasz efekt czystości na dłużej.

Co jeszcze warto wyczyścić przy okazji prania tapicerki?

Pranie tapicerki samochodowej to tylko jedna z prac pielęgnacyjnych, które możesz wykonać. Skoro zabierasz się za gruntowne sprzątanie wnętrza, przyjrzyj się też elementom karoserii wewnątrz drzwi. To progi i słupki, które często są zaniedbywane. Nie dociera do nich woda podczas mycia na myjni, ale za to świetnie czuje się tam kurz. Przyda ci się mokra szmatka z detergentem, by dotrzeć do tych zakamarków. Gdy wyczyścisz te elementy, możesz także sprawić, że brud z progów nie przedostanie się do wnętrza pojazdu.

A co z praniem i czyszczeniem bagażnika?

Tutaj również powinieneś zajrzeć. Zacznij od odkurzania i oczywiście usuń wcześniej wszystkie zbędne przedmioty. Potem możesz zabrać się za pranie tapicerki samochodowej, która w bagażniku zazwyczaj jest bardziej wytrzymała. Możesz solidnie ją wyszorować, szczególnie jeśli ma spore zabrudzenia.

Na koniec wymienimy kilka najważniejszych zasad, które musisz uwzględnić podczas prac. Wiesz już, ile kosztuje czyszczenie tapicerki samochodowej, więc nic dziwnego, że raczej chcesz sam wziąć się do pracy. Postaraj się, aby:

  • było ciepło – auto musi mieć kilka godzin na wyschnięcie;
  • zapewnić sobie sprzęt – nie ma nic gorszego niż przerywanie pracy w połowie przez brak akcesoriów;
  • wykonywać prace w określonej kolejności;
  • stosować sprawdzone detergenty, które nie zniszczą ci tapicerki.

Jeśli podczas prania tapicerki samochodowej weźmiesz sobie do serca nasze wskazówki, będziesz cieszyć się z odświeżonego wnętrza. Gruntowne odświeżenie auta jest przecież istotne nie tylko na zewnątrz, lecz również w środku. Szczególnie, jeśli podróżujesz bardzo często i twój samochód jest czymś w rodzaju drugiego domu.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grand Prix Arabii Saudyjskiej to przedostatnia runda tegorocznych mistrzostw i kolejny debiut w kalendarzu F1. Tor Jeddah Corniche Circuit to nowa lokalizacja dla wszystkich...

Ciekawostki

Zamarznięte szyby od środka to problem, który dotyka wielu kierowców. Zdarza się szczególnie zimą, jeśli nie dbasz odpowiednio o swój pojazd. Jak sobie z...

Ciekawostki

Jednym z problemów kierowcy samochodu może być woda w paliwie. Objawy najlepiej rozpoznać jak najszybciej. W innym wypadku może dojść nawet do zniszczenia silnika!...

Ciekawostki

Jeśli masz zamarznięte paliwo, objawy widać już na pierwszy rzut oka. Co zrobić, jeśli do tego dojdzie? I jak do tego nie dopuścić? Warto...

Ciekawostki

Prowadzenie auta zimą może być naprawdę niebezpieczne, nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą. Dlatego warto poznać kilka zasad dotyczących hamowania na lodzie. Przeczytaj artykuł i...

Wiadomości

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro. W sobotę 4 grudnia najlepsi zawodnicy rozpoczną rywalizację o tytuł mistrza świata w Łodzi. Na Atlas Arenie nie zabraknie również...

Wiadomości

Czernikowo. Wypadek samochodu OSP, który czołowo zderzył się z pojazdem ciężarowym. W wyniku poniesionych obrażeń zginęło dwoje strażaków, a kolejnych trzech zostało rannych. W...

Wiadomości

Car of the Year. Znamy 7 finalistów tegorocznego plebiscytu. Jeden z nich 28 lutego 2022 r. zostanie laureatem tej prestiżowej nagrody. Co ciekawe tylko...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Ciekawostki

Mężczyźni kochają modę i sport. Umiejętne połączenie tych dwóch dziedzin sprawia, że idealnym pomysłem na prezent może okazać się zegarek inspirowany motoryzacją. Niezależnie od...

Zobacz także

Wiadomości

23 listopada na trasie S8 uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości. Łącznie na 14-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej zainstalowano 30 kamer. Poczynania kierowców będą weryfikowane w dwóch...

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Wiadomości

Warszawa. Dzisiaj 29 listopada doszło do wypadku na ulicy Radzymińskiej. W zdarzeniu wzięły udział trzy samochody osobowe i autobus miejski. Nikt nie został poszkodowany,...

Samochody

Krajowy rynek używanych samochodów był i nadal jest przesiąknięty ofertami od nieuczciwych sprzedawców. Zatajanie historii wypadkowej, niepewny stan techniczny czy „kręcone” przebiegi to norma,...

Wiadomości

Robert Kubica pozostanie trzecim kierowcą teamu Alfa Romeo. Wszystko to dzięki przedłużeniu umowy Orlenu ze stajnią z Hinwil. Tym samym polski koncern paliwowy nadal...

Samochody

Każdy samochód napędzany silnikiem spalinowym oraz posiadający ręczną skrzynię biegów wyposażony jest w sprzęgło. Odpowiada ono za przeniesienie mocy oraz momentu obrotowego powstającego w...

Wiadomości

Sir Frank Williams nie żyje. Twórca i wieloletni szef zespołu ekipy Williams Racing zmarł w niedzielę 28 listopada w wieku 79 lat. Smutny komunikat...