Przed 2013 rokiem młodzież szkolna mogła ubiegać się o uprawnienia do kierowania motorowerami. Słusznie więc ten rodzaj dokumentu określano mianem karty motorowerowej. 19 stycznia 2013 roku przyniósł w tej kwestii wielkie zmiany, które stawiają pod znakiem zapytania sens robienia takich uprawnień. Chodzi o prawo jazdy AM. Co to jest? Sprawdź!

Uprawnienia AM i prawo jazdy – kto może się ubiegać?

Dawniej to dyrektor danej placówki szkolnej odpowiadał za organizowanie i wydawanie uprawnień do kierowania motorowerami. Obecnie karta motorowerowa nie obowiązuje, a zastąpiło ją prawo jazdy AM. 

Aby mieć możliwość przystąpienia do kursu na tę kategorię, konieczne jest ukończenie 14 lat. Oczywiście, samo osiągnięcie konkretnego wieku nie jest jedynym warunkiem pozytywnego rozpatrzenia zgłoszenia takiego kandydata. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów o prawie jazdy kat. AM, pojawiły się zmiany w sposobie nauki, egzaminach i niestety – kosztach. Te ostatnie, w porównaniu do karty motorowerowej, podniosły się drastycznie.

Prawo jazdy AM – co się zmienia?

Jeśli chodzi o wydanie prawa jazdy na kategorię AM, zmianie uległy praktycznie wszystkie zasady. Kandydat traktowany jest tak, jak każdy inny kursant, i na samym początku musi wnioskować o wydanie numeru Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Prawo jazdy AM wymaga posiadania takiego identyfikatora – bez niego nie można zapisać się do szkoły nauki jazdy. Na szczęście, otrzymanie go nie ma związku z koniecznością wnoszenia opłat.

Kategoria AM na prawo jazdy – gdzie zdawać?

W zasadzie kurs na prawo jazdy AM możesz przejść w wybranym przez siebie ośrodku szkolenia kierowców. Upewnij się jednak wcześniej, że dana placówka udostępnia w ogóle taką kategorię. Zwykle, jeśli możliwe jest w niej zdawanie na kat. A2, A1, czy A, będzie też można wykonać szkolenie na AM. Po uzyskaniu numeru PKK udaj się do firmy i zapisz na kurs. Potem czeka cię szkolenie i egzamin na prawo jazdy kat. AM, a po jego zdaniu – możliwość jazdy wybranym motorowerem.

Ile kosztuje prawo jazdy AM? Cena za podejście do egazminu

Cena takiego kursu i wszystkich związanych z nim czynności jest stosunkowo wysoka. Samo przystąpienie do szkolenia jest związane z koniecznością wydania nawet 1000 zł. Oczywiście, w zależności od miejsca i konkurencyjności firm, stawki mogą się różnić. Jeśli jednak w twojej miejscowości jest jedna szkoła oferująca opcję uzyskania prawa jazdy AM, możesz być pewny, że cena nie będzie niska. 

A to oczywiście nie wszystko. Po zakończonej nauce musisz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Zakładając jedno podejście do obu z nich, wydasz na to 170 zł. Pozostanie ci wnioskowanie o wydanie prawa jazdy, co obliguje cię do wniesienia opłaty w wysokości 100,50 zł. 

Jak widać, warto wcześniej sprawdzić, ile kosztuje prawo jazdy AM łącznie z kursami, aby stwierdzić, czy masz na nie środki.

Prawo jazdy kategorii AM – jakimi pojazdami można jeździć?

Istnieją dwie grupy pojazdów, którymi możesz poruszać się legalnie po otrzymaniu prawa jazdy AM. Zalicza się do nich:

  • motorower dwukołowy lub trzykołowy, wyposażony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie większej niż 50 cm3, lub silnik elektryczny o mocy maksymalnej rzędu 4 kW. Motorowery te nie mogą umożliwiać prędkości jazdy powyżej 45 km/h;
  • czterokołowiec lekki, którego maksymalna masa własna nie przekracza 350 kg.

Prawo jazdy kat. AM – na co się przygotować, czyli kilka słów o procedurach

Wiesz już, że do uzyskania uprawnień na prawo jazdy AM potrzebne są ci:

  • PKK;
  • kurs;
  • egzamin;
  • wniosek o prawo jazdy.

Czego jednak możesz się spodziewać podczas realizacji każdego z tych podpunktów?

Prawo jazdy AM i PKK – jak wyrobić?

Pierwsza sprawa to ukończone 14 lat. Potrzebny jest ci dokument tożsamości i zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na przystąpienie do wykonywania uprawnień na kierowcę. Udaj się również do lekarza orzecznika, którego znajdziesz w placówce powiatowej lub wojewódzkiej Medycyny Pracy. Koszt badania powinien wynieść ok. 100 zł. 

Do tego potrzebujesz fotografii wykonanej zgodnie ze standardami określonymi przez Wydział Komunikacji. Znajdziesz je na stronie internetowej urzędu. Prawo jazdy AM wymaga w ostateczności złożenia wniosku o PKK w miejscowym Wydziale Komunikacji. Miej ze sobą wszystkie dokumenty z powyższych etapów.

Czego nauczysz się na kursie prawa jazdy?

Aby zdobyć uprawnienia na prawo jazdy kat. AM, musisz zapisać się na kurs. Tam zdobędziesz teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu:

  • przepisów ruchu drogowego;
  • konstrukcji pojazdów mechanicznych;
  • zasad i sposobów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;
  • eksploatacji i obsługi motorowerów.

Prawo jazdy AM a kurs państwowy. Egzamin teoretyczny i praktyczny

Ostatni i zarazem chyba najbardziej stresujący etap procesu zdobywania prawa jazdy AM to egzamin. Aby się na niego zapisać, musisz mieć ze sobą dokument poświadczający ukończenie nauki w szkole jazdy i oczywiście numer PKK. Zapisanie się na egzamin państwowy w WORD wymaga wniesienia opłaty, której suma wynosi 170 zł za część praktyczną i teoretyczną tej kategorii prawa jazdy. 

Teoria obejmuje 20 pytań zamkniętych, wymagających wybrania poprawnej odpowiedzi z grupy wszystkich możliwych. Druga to sprawdzenie aspektów eksploatacyjnych auta, np. poziomu oleju, a także manewry na placu i wyjazd do miasta.

Podsumowanie – czy prawo jazdy AM się opłaca?

Zdania są na ten temat mocno podzielone. Dlaczego? Za kurs i wszystkie związane z nim procedury przyjdzie ci zapłacić nawet 1500 zł. To sporo, biorąc pod uwagę wąski zakres możliwości, jakie dają takie uprawnienia. Poza tym, mając 16 lat, możesz ubiegać się o prawo jazdy kat. A1. A dzięki niemu dosiądziesz maszyn o pojemności maksymalnej 125 cm3 i mocy 11 kW. Sensowność przystępowania do kat. AM jest więc dyskusyjna.

Archiwum: wrzesień 2021