Na czym polega prawo jazdy B tylko na automat?

Pewnie zadajesz sobie pytanie, na czym właściwie polega prawo jazdy B tylko na automat. Jest to dokument z dodatkowym oznaczeniem kodem nr 78, który pozwala posiadaczowi na poruszanie się wyłącznie samochodami z automatyczną skrzynią biegów. Obecnie dostępne są pojazdy wyposażone zarówno w silniki benzynowe, jak i Diesla czy hybrydowe, które posiadają mechanizm zautomatyzowanej przekładni. Z tego względu posiadacz tego rodzaju uprawnień nie będzie miał problemu z wyborem auta dla siebie w automacie.

Czy w Polsce można zdawać prawo jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Jeżeli zatem zastanawiasz się, czy można zdawać prawo jazdy na automacie, to odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Jeśli więc masz problemy z operowaniem gałką manualnej skrzyni biegów i chcesz uniknąć stresu na egzaminie, to oczywiście możesz wybrać tę formę ubiegania się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Na rynku dostępnych jest coraz więcej nowych, jak i używanych samochodów wyposażonych w ten rodzaj przekładni. To dodatkowy aspekt, który powinieneś wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Nowoczesne automatyczne przeniesienie napędu jest również często jedynym możliwym wyborem w przypadku innowacyjnych modeli aut hybrydowych oraz w pełni elektrycznych. Z tego względu prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów wydaje się być nie tylko praktycznym rozwiązaniem, lecz po prostu znakiem naszych czasów. Jest ono nierzadko wybierane także przez osoby starsze, które dopiero w późnym wieku rozpoczynają ubieganie się o przyznanie uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy na automacie?

Przebieg zdawania prawa jazdy na automacie nie różni się znacząco od normalnego egzaminu. Dla wielu osób wiąże się z mniejszym stresem, gdyż nie trzeba pamiętać o ciągłej zmianie biegów. Przy zdawaniu prawa jazdy na automacie znika też ryzyko zgaśnięcia samochodu. Pojazd nie ma przecież pedału sprzęgła, który należy wciskać. Procedura egzaminowania składa się zarówno z części teoretycznej (pisemnej), jak i praktycznej. Jazda po mieście oraz placu manewrowym to część obowiązkowa przy zdawaniu prawa jazdy na automat. Z uwagi na fakt, że prowadzisz auto z automatyczną skrzynię biegów, nie będziesz mieć problemów z podjazdem pod górkę. A to na zwykłym egzaminie bywa przeszkodą nie do… przejechania.

O czym musi pamiętać osoba, która zdaje prawo jazdy na automat? Czy rzeczywiście automat jest łatwiejszy?

Kursant zdający prawo jazdy B na automat musi pamiętać o dodawaniu gazu oraz hamowaniu. Zmiana przełożeń ograniczona jest do niezbędnego minimum. W praktyce mamy do dyspozycji zwykle możliwość jazdy:

  • do przodu (D);
  • cofania ®;
  • trybu neutralnego (N);
  • trybu postojowego (P). 

W konsekwencji możemy się skupić tylko na prawidłowym poruszaniu się po mieście, co dla początkującego kierowcy i tak jest wystarczająco dużym stresem. Jeżeli nie wyobrażasz sobie używania samochodu z manualną skrzynią biegów, to powinieneś zdecydować się właśnie na to rozwiązanie.

Każdy, kto zdecyduje się na zdawanie prawa jazdy na automatyczną skrzynię biegów, obowiązują jednak wszelkie powszechnie stosowane przepisy ruchu drogowego oraz zasady poruszania się po drodze. Musi ona być w stanie rozpoznawać znaki pionowe i poziome, a także odpowiednio je interpretować. Niezbędna będzie także znajomość podstawowych czynności obsługowych związanych z codzienną eksploatacją pojazdu. Posiadacz tego rodzaju uprawnień musi nauczyć się podstawowych informacji, takich jak położenie zbiornika na płyn do spryskiwaczy czy prawidłowego użycia klaksonu.

Czy warto wybrać prawo jazdy tylko na automat?

Często przyszli kierowcy oraz aktualni kursanci zastanawiają się, czy warto zdawać prawo jazdy tylko na automatyczną skrzynię biegów. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Jedyną wadą jest fakt, że nie będzie można prowadzić pojazdów wyposażonych w konwencjonalną przekładnię manualną. 

Prawo jazdy B automat a korzyści 

Wśród korzyści wynikających z wyboru automatu jest fakt, iż nie trzeba się stresować koniecznością jednoczesnej obsługi trzech pedałów. Zajmujesz się jedynie operowaniem gazem oraz hamulcem. Warto dodać, że coraz częściej jest możliwość zmiany przełożeń poprzez specjalne łopatki zamontowane przy kierownicy. Niższy stres w trakcie podejścia do egzaminu, jak i codziennej jazdy, szczególnie po mieście, to kolejna zaleta wynikająca z poruszania się samochodem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. Prawo jazdy b na automat to doskonały wybór dla osób, które planują jeździć głównie po mieście. Zalety zautomatyzowanej przekładni można dostrzec jednak również w trakcie dalekich podróży. Szczególnie w terenach górskich zaletą jest możliwość łatwego podjazdu pod górę.

Jeżeli codziennie poruszasz się autem, to z pewnością docenisz bezstresową jazdę w korku, którą zapewni Ci automatyczna skrzynia biegów. Przy spokojnym poruszaniu się w trybie ekonomicznym możesz liczyć też na spore oszczędności. 

Czy każdy może mieć kurs prawa jazdy B na automacie?

Ważnym pytaniem jest, czy każdy może zdawać prawo jazdy na automacie. To opcja, z której mogą skorzystać wszyscy. Pamiętaj, że nie ominie cię rygorystyczny egzamin w formie pisemnej i praktycznej, a także badania lekarskie. Dla większości kursantów to jednak nie problem.

Mylne jest przekonanie, że kierowcy z prawem jazdy B tylko na automat to użytkownicy dróg niższej kategorii. To od ciebie zależy, czy zdecydujesz się na zdobycie pełni uprawnień, czy wybierzesz zdawanie prawa jazdy tylko na automatyczną skrzynię biegów. Pamiętaj też, że dla wielu osób z niepełnosprawnościami ruchowymi jest to jedyna droga do samodzielności, która umożliwia im dojeżdżanie samochodem do pracy czy szkoły.

Nie ulega wątpliwości, że auto w automacie to coraz częstszy wybór. Producenci nierzadko decydują się również na wytwarzanie konstrukcji wyposażonych jedynie w zautomatyzowaną przekładnię. Ma to miejsce w szczególności przy pojazdach elektrycznych i hybrydowych. Jeżeli zatem zastanawiasz się, czy zdawanie prawa jazdy tylko na automatyczną skrzynię biegów jest dobrym wyborem, to zdecydowanie powinieneś rozważyć korzyści płynące z tego rozwiązania.

Archiwum: marzec 2021