12 lipca oficjalnie rozpoczęły się w Polsce nabory do programu „Mój elektryk”. Wnioski mogą składać obecnie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, aczkolwiek podobny przywilej obejmie niebawem także przedsiębiorców. Program jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem działania jest zachęcenie klientów indywidualnych do kupna elektrycznego samochodu.

Od dzisiaj na terenie całego kraju można składać wnioski o dotacje z programu „Mój elektryk”. Nabór potrwa do 30 września 2025 r. lub do wyczerpania środków. Przewidywany budżet wynosi 100 mln zł, choć całkowita pula sięga nawet 500 mln zł. Prawdopodobnie pozostałe 400 mln zostanie przeznaczone na wsparcie przedsiębiorstw, co według zapowiedzi wiceprezesa NFOŚiGW Artura Lorkowskiego może nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

„Mój elektryk” – kto może ubiegać się o wsparcie

Aktualnie beneficjentami programu mogą zostać osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, które zamierzają zakupić samochód elektryczny lub taki pojazd już nabyli, lecz nie zrobili tego wcześniej niż 1 maja 2020 r. Dodatkowym warunkiem jest fakt, że chętne osoby nie korzystały ze wsparcia z poprzedniego programu o nazwie „Zielony samochód”. Sam proces wnioskowania ma być prosty. Konieczna będzie faktura zakupu oraz wypełnienie formularza online.

Istotną kwestią jest fakt, że po otrzymaniu dotacji nie możemy sprzedać zakupionego elektryka przez okres dwóch lat od momentu uzyskania środków. Ponadto pieniądze możemy uzyskać dopiero po dokonaniu transakcji więc na wcześniejszą pomoc nie mamy co liczyć.

Archiwum: lipiec 2021