Co grozi za przejechanie na czerwonym świetle? Gdy złamiesz w ten sposób przepisy, dostaniesz nie tylko mandat, lecz także punkty karne. Przede wszystkim, może to się jednak skończyć tragicznie zarówno dla ciebie, jak i innych uczestników ruchu. W trakcie poruszania się samochodem nie lekceważ sygnalizacji. Nie zapominaj, że na części skrzyżowań w Polsce są kamery i nagrania mogą być podstawą do wręczenia ci mandatu, nawet jeśli policji nie było w pobliżu. Jak wysoką karę wtedy zapłacisz? To może zależeć między innymi od tego, czy przy okazji złamałeś też inne przepisy, np. dotyczące prędkości jazdy. Dowiedz się, co dokładnie grozi za przejazd na czerwonym świetle. Przeczytaj!

Przejazd na czerwonym świetle – art. 92. Poznaj prawo!

Przejazd na czerwonym świetle jest zabroniony, zgodnie z art. 92 ust. 1 Kodeksu wykroczeń. Ten fragment mówi o niestosowaniu się do znaków lub sygnałów, które pojawiają się na drodze. Co jasne, sygnalizacja świetlna również się do nich zalicza. Osoba, która popełni takie wykroczenie, podlega karze grzywny lub karze nagany. W przypadku jazdy samochodem oznacza to:

  • mandat;
  • punkty karne.

Przejazd na czerwonym świetle – mandat może być wysoki

Złamałeś prawo i przejechałeś na czerwonym świetle? Jeśli tak, to pewnie zastanawiasz się, jaką karę poniesiesz. Jaki mandat za przejazd na czerwonym świetle ma prawo przyznać ci policja? Może on wynosić od 300 do 500 zł. Nie czuj się jednak bezpiecznie, jeśli zrobisz to samo, poruszając się rowerem albo pieszo. W końcu przepisy obowiązują nie tylko samochody! W obydwu tych przypadkach może grozić ci mandat w wysokości 100 zł.

Przejechanie na czerwonym świetle – mandat to nie wszystko

Jeśli dostaniesz mandat, prawdopodobnie będą mu towarzyszyły także punkty karne. Za to wykroczenie grozi ci ich aż 6. W ciągu roku możesz zgromadzić maksymalnie 24 punkty. Pamiętaj, że są one kasowane po roku. To znaczy, że jeśli 20 stycznia 2021 roku zdobędziesz 6 punktów, a 30 stycznia znów dostaniesz mandat na 6 punktów, to 21 stycznia 2022 roku będziesz mieć ich 6. Nie ulegają one kasacji wraz z nowym rokiem kalendarzowym, tylko po upływie 365 dni. Przejazd na czerwonym świetle może się więc naprawdę nie opłacać!

Mandat za przejazd na czerwonym świetle – odwołanie

Jeśli przypadkiem przyjąłeś mandat, mimo że zdajesz sobie sprawę ze swojej niewinności (np. ktoś inny prowadził wtedy pojazd), to możesz się od niego odwołać. W jaki sposób to zrobić? Musisz wtedy działać szybko. Po przyjęciu mandatu masz 7 dni na odwołanie się. Możesz to zrobić, jeśli:

  • czyn, za który go dostałeś, nie był wykroczeniem;
  • grozi za to areszt, czyli sprawą powinien zająć się sąd, nie policja; 
  • złamałeś prawo, ale miałeś ku temu prawne uzasadnienie, takie jak ratowanie czyjegoś życia czy obrona konieczna. 

Mandat nie będzie także ważny, jeśli nie byłeś w pełni władz umysłowych z powodu np. choroby psychicznej.

Ile za przejazd na czerwonym świetle w sądzie?

Nie przyjąłeś mandatu za przejazd na czerwonym świetle? Prawdopodobnie czeka cię rozprawa sądowa. W jej trakcie prokurator musi udowodnić twoją winę. Jeśli mu się to uda, a ty nie będziesz w stanie odpowiednio się wybronić, zapłacisz nie tylko za mandat, lecz również za sprawę sądową. Standardowo koszty te mogą wynosić od 60 zł do nawet ponad 7 tys. złotych, dlatego jeśli postanowisz wejść na tę ścieżkę, musisz być pewny swojej niewinności w danej sytuacji. Gdy wygrasz sprawę, koszty pokryje strona przeciwna i nie będziesz musiał się nimi przejmować.

Przejazd na czerwonym świetle – rejestrator i kwestia prędkości

Na części polskich skrzyżowań są zainstalowane rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. Działają one tak, jak standardowe fotoradary, ale włączają się wtedy, gdy ktoś wjedzie na skrzyżowanie, a jest czerwone światło. Takich urządzeń w kraju jest ok. 20, jednak ich liczba wciąż się powiększa. Pozwala to na sprawne kontrolowanie dróg i nie angażuje zbyt wielu policjantów. Urządzenia, które stosuje CANARD nie wykrywają przekroczenia prędkości, więc jeśli natrafisz na taki sprzęt, możesz zostać ukarany za sam przejazd, ale nie za zbyt szybką jazdę.

Są sytuacje, w których można bronić swoich racji w sądzie, np. jeśli jazda niezgodna z przepisami pozwoliła uratować czyjeś życie. Przejazd na czerwonym świetle jest jednak wykroczeniem, które wiąże się z mandatem i punktami karnymi, dlatego nie warto ryzykować, gdy nie ma takiej potrzeby.

Archiwum: wrzesień 2021