W zanadrzu masz sporo możliwości: od standardowych analogowych produktów przez transmitery po stacje multimedialne. Każde z tych urządzeń ma swoje oczywiste plusy, ale wiąże się też z poniesieniem wydatków lub zaakceptowaniem wad. Dlatego nasze podpowiedzi pomogą ci podjąć decyzję, jakie radio samochodowe wybrać!

Radio do samochodu – dlaczego je zmieniać?

Są w zasadzie 3 powody, dla których kierowcy decydują się na zmianę tego elementu wyposażenia auta:

  • fabryczne uległo awarii lub go nie było (niektórzy nadal wyjmują radio przy odsprzedaży auta);
  • w używanym obecnie sprzęcie brakuje niezbędnych złączy;
  • potrzebna jest zmiana systemu audio w pojeździe.

Tak czy inaczej stoisz przed koniecznością zakupu nowego odbiornika. Podjęcie decyzji postaramy się ułatwić.

Radioodtwarzacze samochodowe – typy modeli dostępnych na rynku

Jest kilka sposobów, by słuchać muzyki w aucie. Nie zawsze jednak konieczna będzie wymiana samego odbiornika.

Odtwarzacze samochodowe i transmitery FM

Jeśli chcesz posłuchać ulubionej muzyki, nie musisz zmieniać obecnego modelu. Radio samochodowe może grać twoje ulubione piosenki za pośrednictwem fal radiowych. Służy do tego transmiter FM, który montowany jest w miejsce zapalniczki. Ma on miejsce na kartę SD lub pendrive, możesz zatem podłączyć magazyn pamięci. Aby z systemu audio usłyszeć muzykę, nastaw w transmiterze te same fale, na których nadaje dana stacja. I gotowe!

Radioodtwarzacz samochodowy a adapter w formie kasety

Oczywiście, to mocno przestarzałe rozwiązanie. Jednak nadal można spotkać auta, które mają w sobie dawno już nieużywane wejścia na kasety. Jak w takim zestawie audio włączyć swoje ulubione kawałki? Ciekawą (i chyba jedyną) opcją jest wykorzystanie adaptera. To po prostu kaseta z podłączonym do niej kablem mini jack. Jakość nie jest powalająca, ale i samo rozwiązanie należy do tańszych. Sprawdza się tu powiedzenie: „Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie”.

Radia samochodowe z wysuwanym ekranem

W tym momencie przechodzimy do najbardziej interesującej części tego poradnika. Zazwyczaj radio samochodowe, które ma wysuwany ekran, zostało wyprodukowane w formacie 1-din. Chodzi o rozmiar wnęki, w której umieszcza się odbiornik. Dla kogo opcja z ekranem, który się chowa, jest dobra? Dla tych, którzy mają właśnie taką niewielką przestrzeń na radio przygotowaną przez producenta pojazdu. Odtwarzacze samochodowe wyposażone w wysuwany ekran to oczywiście centra multimedialne. Znajdziesz w nich wszelkie możliwe złącza, łączność bezprzewodową, GPS i nawigację.

Radia dotykowe 2-din do samochodu

Z czasem producenci zaczęli stosować wnęki o większych rozmiarach (180 mm x 100 mm), czyli 2-din. Takie miejsca pozwalają na zainstalowanie odtwarzaczy dotykowych z ekranami, które nie są wysuwane. Dzięki temu cała kontrola dźwięku, nawigacji i innych multimediów odbywa się przy pomocy ekranu dotykowego. Oczywiście, znajdziesz na rynku rozwiązania, które umożliwiają także dodatkowe sterowanie systemem przy pomocy klawiszy, ale nie zawsze będzie to konieczne. Atutem urządzeń z dotykowym ekranem jest opcja podłączenia kamery cofania.

Na starsze radia samochodowe Bluetooth będzie świetny

Pomysł dosyć oryginalny i w zasadzie niemający wiele wspólnego z wymianą sprzętu audio. Jednak dla wszystkich fanów muzyki w aucie, którzy cenią sobie niezależność, głośnik Bluetooth jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Nie wymaga ingerowania w urządzenia znajdujące się w samochodzie. Nie musisz więc martwić się demontażem starego radia samochodowego i kupnem nowego. Głośniki Bluetooth zazwyczaj:

  • wytrzymują bez ładowania kilka godzin;
  • mają bardzo dobrą jakość dźwięku;
  • bezproblemowo parują się z urządzeniami. 

Są też w pełni mobilne.

Dotykowe radio samochodowe a profesjonalny zestaw car audio

Wszystkie powyżej zastosowane rozwiązania są jedynie drobnymi modyfikacjami w porównaniu do aktualnie opisywanego. Każdy fan dobrego brzmienia wie, że radio samochodowe to jedynie jeden z przystanków do jego uzyskania. Do pełnego efektu trzeba:

  • wysokiej jakości okablowania;
  • wzmacniacza;
  • głośników nisko- i wysokotonowych;
  • wygłuszenia drzwi. 

Wtedy możesz liczyć na naprawdę najwyższą jakość dźwięku w samochodzie. Skoro poziom jest wysoki, cena również musi taka być. Zazwyczaj takie modyfikacje przekraczają kwotę 2-3 tysięcy złotych.

Radio samochodowe – cena poszczególnych urządzeń

Wymieniliśmy już kilka podstawowych typów sprzętu audio. Warto teraz porozmawiać nieco na temat cen każdego z nich. Tania modyfikacja adapter w formie kasety z kablem mini jack. Najtańsze produkty znajdziesz w sklepach internetowych już za mniej niż 10 zł. Oczywiście, nie oczekuj cudów, bo wraz z niską ceną w parze idzie również bardzo średnia jakość. Ale trudno oczekiwać więcej od sprzętu za kilka złotych, prawda?

Ceny transmiterów FM

Kolejny typ ulepszenia do radia samochodowego to transmiter FM. To bardzo wygodne i stylowe urządzenie o niewielkich rozmiarach. Podstawowe warianty kosztują niewiele więcej niż adaptery. Mowa więc o kwotach rzędu 15-20 zł. Jeśli jednak chcesz przy tym ładować szybko smartfony, łączyć się przy udziale wysokiego standardu Bluetooth i mieć miejsce na kartę pamięci, czeka cię wydatek na poziomie 100-150 zł.

Radio dotykowe do samochodu – ceny

Na koniec zostawiamy najbardziej zaawansowane rozwiązania. Na rynku znajdziesz obecnie więcej urządzeń 2-din niż 1-din. W modelach z wysuwanym ekranem istnieje dodatkowe ryzyko uszkodzenia prowadnic. Jeśli chcesz mieć naprawdę dobry system dźwiękowy w samochodzie i masz chęć na radio samochodowe z ekranem dotykowym, musisz przeznaczyć na nie przynajmniej 1000 zł. 

Dlaczego na radioodtwarzaczu dotykowym nie warto oszczędzać?

Da się oczywiście taniej, a w sklepach zobaczysz też produkty za 250-300 zł, jednak nikt nie gwarantuje ich prawidłowego działania. Często takie tańsze sprzęty mają spory problem z łącznością bezprzewodową, zapisywaniem stacji radiowych, sterowaniem albo ich oprogramowanie nie jest intuicyjne.

Co jeszcze musisz uwzględnić, decydując się na zmianę odbiornika? Samo radio to nie wszystko. Jeśli w samochodzie zainstalowane są mizerne głośniki albo jest z nimi problem, radio nie da ci zbyt wielkiego efektu. Wymień je razem z odbiornikiem. Poza tym, pamiętaj o kwestiach praktycznych i ekonomicznych. Radio samochodowe za 1000 zł do auta wartego 3000 zł? Można, ale czy jest sens? Tanie radia samochodowe to do taniego samochodu o wiele lepszy pomysł. Życzymy powodzenia w poszukiwaniach!

Archiwum: lipiec 2021