Jak założyć instalację LPG w samochodzie? Jaki samochód do 2 tys. z gazem warto kupić w 2022 roku? Polecamy lekturę naszego artykułu, w którym znajdziecie polecane modele.

Czym jest instalacja LPG?

LPG to mieszanina propanu i butanu, którą przechowuje się w sprężonej formie cieczy w specjalnych pojemnikach ciśnieniowych. W samochodach instalacja gazowa jest popularnym rozwiązaniem w samochodach osobowych. Dzięki temu można zaoszczędzić całkiem sporo na kosztach paliwa. Montaż instalacji gazowej jest możliwy tylko w samochodach z silnikiem benzynowym. Spalanie auta z instalacją LPG będzie nieco wyższe, ale koszty gazu LPG są zdecydowanie niższe niż benzyny.

Czy można kupić samochód do 2 tys. z gazem?

Używane samochody z instalacją LPG są zdecydowanie droższe od klasycznych benzyniaków. Montaż LPG sprawia, że wartość pojazdu wzrasta, ponieważ umożliwia tanią eksploatację, choć dodatkowe koszty są nieco wyższe (o kilkadziesiąt złotych droższy przegląd techniczny oraz regeneracja wtrysków paliwa i samej instalacji). Na rynku stosunkowo rzadko znaleźć można samochód do 2 tys. z gazem. Choć jest szansa, by trafić na samochód z LPG, to takich aut jest dość mało i są zwykle ze starszych roczników. Warto jednak sprawdzić, jakie auto do 2 tysięcy złotych jesteś w stanie kupić na rynku wtórnym.

Koszt instalacji gazowej w samochodzie

Ceny różnią się w zależności od miasta i warsztatu. Jednak średnia cena instalacji w samochodach z wtryskiem bezpośrednim wynosi około 4500–5500 złotych. Natomiast w silnikach, które wyposażone są we wtrysk pośredni, cena jest nieco wyższa. W niektórych przypadkach koszt montażu instalacji zwróci się po przejechaniu nawet 10 tys. kilometrów. Średnia wynosi 15 tys. kilometrów przebiegu na LPG.

Polecane auta na gaz do 2 tysięcy złotych

Przede wszystkim należy szukać samochodów z bezpośrednim wtryskiem, ponieważ najlepiej współpracują z instalacją. Na rynku znajdziesz starsze samochody z instalacją do 2 tysięcy złotych. Czasem dobrym rozwiązaniem może być również zakup auta bez LPG i samodzielne montowanie instalacji po zakupie.

Opel Astra

W zakładanym budżecie możesz znaleźć modele z lat 2000–2003. Na popularnych serwisach aukcyjnych dostępne są egzemplarze z przebiegiem nawet mniej niż 200 tys. kilometrów. Polecane są silniki 1.6 l, a przy odrobinie szczęścia można kupić sportową wersję tego samochodu do 2 tys. z gazem, która ma świetne osiągi.

Dacia Logan

Chciałbyś kupić stosunkowo nowy samochód, by cieszyć się jazdą na LPG? W takim razie postaw na Dacię Logan. Co prawda egzemplarze te nieco wykraczają poza zakładany budżet, ale możesz znaleźć stosunkowo młode modele z lat 2009-2011. Logan może służyć jako auto rodzinne, a także jako samochód od zadań specjalnych.

Ford Fiesta

Ford Fiesta jest uznanym modelem, ponieważ charakteryzuje się stosunkowo niskim spalaniem. Jednakże w zakładanym budżecie znajdziesz modele z lat 90. Być może będą dobrą inwestycją dla kolekcjonerów, ale stan techniczny większości egzemplarzy Forda Fiesty z silnikiem 1.4 i instalacją gazową może pozostawać wiele do życzenia.

Audi A3

Jeśli chciałbyś zainwestować w samochód do 2 tys. z gazem, powinieneś rozważyć także zakup Audi A3. To bez wątpienia najtańsze z segmentu aut z wyższej półki. Modele z instalacją LPG nieco przewyższają budżet, ale można poszukać egzemplarzy uszkodzonych lub bez instalacji, a zamontować ją w późniejszym terminie samodzielnie.

Renault Clio

Samochód francuskiego producenta doskonale współpracuje z instalacją gazową. Modele z lat 1999–2001 będą spełniać założenia budżetowe. Auto charakteryzuje się niskim spalaniem i wysokim poziomem komfortem jazdy.

Wiesz już, jaki samochód do 2 tys. z gazem warto wybrać. Ceny benzyny potrafią mocno martwić wielu kierowców, więc tanie auto z instalacją LPG powinno być ciekawą alternatywą.

Archiwum: maj 2022