Marka

Podstawową informacją na temat auta jest oczywiście marka, którą towarzystwa ubezpieczeniowe traktują jako jedną ze zmiennych wpływających na cenę OC. Jak się okazuje, niektórzy producenci są postrzegani jako mało ryzykowni z ubezpieczeniowego punktu widzenia, co przekłada się na niskie składki. Statystyki pokazują, że średnio najmniej za polisę płacą właściciele aut marek Dacia, Daewoo i Suzuki, podczas gdy najdroższe OC obowiązuje w przypadku samochodów takich producentów jak BMW, Audi i Mercedes-Benz.

Pojemność silnika

Tak jak nie każde Suzuki i Daewoo są tanie w ubezpieczeniu, tak nie wszystkie BMW i Audi są drogie pod tym względem. Jednym z kluczowych aspektów, które wpływają na koszt wykupienia polisy dla danego modelu, jest pojemność silnika. Tanie OC czeka na właścicieli samochodów z małą jednostką napędową o pojemności 1000-1400 cm3.

Rok produkcji

W kontekście wysokości składki ubezpieczeniowej mniejsze znaczenie ma rok produkcji pojazdu, choć można mówić o pewnym, choć niewielkim wpływ pozostaje. Co do zasady za mniejsze pieniądze można wykupić OC dla nowego samochodu. Właściciele droższych aut powodują bowiem nieco mniej szkód na drodze niż starych z bardzo dużym przebiegiem – można się domyślać, że mając na względzie wartość swojego pojazdu, po prostu jeżdżą bezpieczniej.

Zabezpieczenia

Podczas kalkulacji składki towarzystwa ubezpieczeniowe chcą wiedzieć, jakimi zabezpieczeniami dysponuje auto. Posiadając zamontowany immobiliser, lokalizator GPS czy mechanizm blokujący kierownicę, skrzynię biegów albo pedały sprzęgła bądź gazu, można oczekiwać nieco tańszego OC. Różnice w cenie są jednak niewielkie w porównaniu nawet z autem pozbawionym jakichkolwiek dodatkowych zabezpieczeń.

Miejsce parkowania

Miejsce, w którym pozostawisz samochód na noc, ma wpływ na jego bezpieczeństwo. Oczywiste jest, że większe prawdopodobieństwo stłuczki, kradzieży czy zarysowania istnieje na ulicznym, niestrzeżonym miejscu postojowym niż w zamykanym na klucz garażu. Dlatego w przypadku parkowania auta na ulicy należy się spodziewać nieco wyższej składki.

Sposób użytkowania

O ile korzystanie z auta w celach prywatnych pozostaje bez wpływu na wysokość składki ubezpieczeniowej, o tyle eksploatacja go w inny sposób może powodować jej znaczący wzrost. Towarzystwa narzucają o wiele droższe OC osobom posługującym się autem np. jako taksówką czy w ramach prowadzenia kursów nauki jazdy. Wynika to oczywiście z faktu, że taka forma użytkowania podnosi ryzyku ubezpieczeniowe samochodu.

Przebieg

Chodzi o przebieg zarówno całościowy, czyli o liczbę dotychczas przejechanych kilometrów, jak i przewidywany roczny. Generalnie wraz ze wzrostu obu wartości droższe staje się również OC. Dlaczego? Ponieważ im więcej kilometrów przejeżdża samochód, tym większe istnieje prawdopodobieństwo, że jego kierowca spowoduje szkody w ruchu drogowym.

Uszkodzenia

Również to, czy auto jest uszkodzone, decyduje o wysokości składki ubezpieczeniowej. Nieco więcej za OC płacą bowiem właściciele samochodów z różnego rodzaju defektami niż modeli w pełni sprawnych. Jeżeli Twoje ubezpieczenie niedługo się kończy, znajdź najlepszą ofertę w darmowej porównywarce internetowej dostępnej pod adresem kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Archiwum: kwiecień 2022