Jednak, czy wszystko jest tak samo „piękne” jak cena odnośnie takiego samochodu? O tym i o kilku innych kwestiach postaramy się opowiedzieć w tym poradniku, zatem przeczytaj go już teraz!

Samochód poleasingowy – co warto wiedzieć na jego temat

W Polsce do niedawna panowało przeświadczenie, że auto poleasingowe jest złe, że na pewno będzie zajeżdżone i na pewno nikt o nie nie dbał, dlatego tak mało kosztuje itp. Dobrze, że jest to tylko przeświadczenie, które odchodzi już do lamusa i Polacy zaczęli nieco zmieniać swój tok myślenia w ostatnich latach.

Okazuje się, że wiele samochodów poleasingowych aktualnie jest dużo lepiej serwisowana niż nie jedno auto prywatne. Tyczy się to szczególnie aut wyższej klasy, które użytkowały osoby na wyższych stanowiskach w swojej pracy, np. prezesi, menedżerowie itp.

Jeżeli zatem interesuje Cię zakup auta poleasingowego, poniżej możesz sprawdzić, na co szczególnie zwracać uwagę podczas oględzin.

Dowiedz się, czy samochód miał jakieś szkody

Kluczowa kwestia odnośnie zakupu samochodu, czy prywatnego, czy to od firmy. Auto poleasingowe oczywiście również w przeszłości mogło mieć jakieś szkody, co zawsze warto dobrze sprawdzić przed zakupem. Zazwyczaj, jednak jeżeli taki samochód uległ uszkodzeniu i wysokość szkody nie przekroczyła wartości auta, zostało ono naprawione, co ważne w autoryzowanym serwisie. To zdecydowany plus z uwagi na profesjonalne podejście do naprawy.

Sprawdź książkę serwisową

Na rynku istnieje wiele aut, które już nie mają książki serwisowej. Odnośnie samochodów poleasingowych jest inaczej. Każde auto powinno takową książkę posiadać, tym bardziej prawidłowo uzupełnianą, gdyż leasingodawca zazwyczaj tego wymaga od leasingobiorcy. Dzięki takiej książce można bez problemu sprawdzić wszystkie przeprowadzone serwisy samochodu i zweryfikować je ze stanem faktycznym.

Wyposażenie, pojemność silnika i inne kwestie

Zazwyczaj jest tak, że auta poleasingowe, szczególnie te z niższej półki są ubogo wyposażone i mają pod maską podstawowy motor, jaki oferował producent. Często pojemność silnika jest niska, tak samo jak i jego moc. Nic dziwnego, gdyż samochody te miały służyć do pracy.

Nieco inaczej jest w przypadku aut, które miały służyć osobom na wyższych stanowiskach. Takie samochody często są wyższej klasy, posiadają lepsze silniki, wyższą moc silnika, jak również bogate wyposażenie. Niestety czasami kosztem tego wszystkiego może być lekko starszy rok produkcji, niż aut o podstawowej konfiguracji. Oczywiście to nie warunek, gdyż można na rynku znaleźć modele niższej klasy z bogatym wyposażeniem itp.

Auta poleasingowe – korzyści jakie oferują

Zdecydowanie za korzystny wybór można uznać auto kilkuletnie, np. 3 lub 5 letnie. Jeżeli taki samochód sprawdzimy pod kątem wyżej wymienionych rzeczy i okaże się on w porządku, śmiało, można zainteresować się zakupem, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie auto będzie jeszcze długo i bezproblemowo służyło.

Zdecydowaną zaletą jak również rzeczą, dzięki której możemy mieć „spokojną głowę” jest książka serwisowa z udokumentowaną historią serwisową, pełną dokumentacją i prawidłowym przebiegiem. Można przytoczyć przykład, kiedy interesujemy się zakupem samochodu z innego źródła, np. od osoby prywatnej. Takie auta czasami, chociaż oczywiście nie zawsze nie posiadają żadnej dokumentacji, ba czasami właściciel nie potrafi nawet odpowiedzieć na pytanie, z jakiego źródła pochodzi auto, nie wspominając już o nagminnych przypadkach „przekręconych” liczników, czy ukrytych wadach związanych z wypadkami itp.  Taki samochód może być jeżdżącą miną, która z czasem może przynieść zdecydowanie więcej wydatków, niż mogłoby się wydawać. Czasami koszty doprowadzenia takiego auta do ładu, są porównywalne do ceny zakupu.

Samochody używane poleasingowe – na co warto uważać

Jak widać zakup auta poleasingowego ma sens. Szczególnie jeżeli znajdziemy egzemplarz z pełnym serwisem i jasną historią. Jednak nie wszystko jest takie kolorowe, jakby się mogło wydawać. Można za przykład przytoczyć sytuację, że jeżeli auto firmowe użytkowała jedna i ta sama osoba, wielce prawdopodobne, że będzie ono zadbane.

Natomiast, jeżeli samochód użytkowało kilka osób, może być już nieco inaczej. To samo dotyczy aut, którymi podróżowali przedstawiciele handlowi. O ile serwis powinien być przeprowadzany w autoryzowanych serwisach, o tyle sam przebieg takiego samochodu może już być bardzo duży. Dlatego jego zakup może być owiany ryzykiem częstych napraw. Szczególnie jeżeli postawi się na auto, przykładowo z nie najlepszym motorem, a takich jest naprawdę wiele na rynku.

Jak sfinansować zakup auta poleasingowego

Okazuje się, że mamy tutaj wachlarz możliwości. Możemy skorzystać z kredytu, który jest chętnie wybieranym sposobem finansowania przez wiele osób. Inną opcją jest wybór dalszego leasingowania samochodu. Jeszcze inną jest zakup za gotówkę. Wiele firm oferuje również wynajem długoterminowy, który w ostatnim czasie staje się coraz modniejszy.

Każda z tych form finansowania wiąże się z konsekwencjami. Kredyt niesie za sobą odsetki, leasing i wynajem może być na różnych warunkach, natomiast gotówka jest kwestią indywidualną i jedni mogą wydać określoną kwotę na samochód inni już nie koniecznie. Kwestie finansowe pozostają sprawą indywidualną i najlepiej przed dokonaniem wyboru dobrze się nad nimi zastanowić.

Podsumowanie

Jak widać samochody poleasingowe i ich zakup ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Warunkiem jest chłodne podejście do tematu, bez większej ekscytacji. Podczas zakupu dla jednych będzie liczyła się pojemność silnika, moc silnika, dobre wyposażenie, lecz mniej rok produkcji. Dla innych natomiast priorytetem będzie właśnie rok produkcji, a np. pojemność silnika to kwestia drugorzędna.

Tak czy siak, poleasingowe samochody z pełną, udokumentowaną historią będą na pewno lepszym wyborem niż samochód używany z niepewną przeszłością, a takich na naszym rodzimym rynku jest naprawdę mnóstwo. Kupując auto używane, kupuj z głową!

Archiwum: marzec 2022