Silnik GX160 jest szeroko stosowany w maszynach sprawdzających się w ciężkich warunkach pracy. Mowa tutaj o urządzeniach budowlanych, rolniczych czy przemysłowych. Jakie są dane techniczne jednostki? Czym się charakteryzuje? Przedstawiamy najważniejsze informacje!

Dane techniczne silnika GX160

Motor GX160 jest czterosuwową, górnozaworową i jednocylindrową jednostką z rozrządem typu OHV, którą wyposażono w wałek poziomy. Oto garść podstawowych danych.

  1. Średnica każdego cylindra to 68 mm, a odległość, jaką pokonuje każdy tłok w cylindrze, wynosi 45 mm.
  2. Pojemność skokowa silnika GX160 to 163 cm³, a stopień sprężania wynosi 8.5:1.
  3. Moc jednostki to 3,6 kW (4,8 KM) przy 3 600 obr., a moc znamionowa ciągła równa się 2,9 kW (3,9 KM) przy 3 600 obr.
  4. Z kolei maksymalny moment obrotowy sięga 10,3 Nm przy 2500 obr.
  5. Mówiąc o danych technicznych silnika GX160, trzeba także wspomnieć o pojemności zbiornika oleju – wynosi 0,6 l, a także zbiornika paliwa – sięga 3,1 l.
  6. Jednostka ma wymiary 312 x 362 x 346 mm i masa w stanie suchym wynosi 15 kg.

Projektanci Hondy wyposażyli ją w układ zapłonowy obejmujący tranzystorowy zapłon magnetoelektryczny, a także system rozruchowy z bębenkiem, ale dostępna jest też wersja z rozrusznikiem elektrycznym. Całość uzupełniono o układ chłodzenia powietrzem.

Eksploatacja silnika spalinowego GX 160

Aby nie pojawiały się poważniejsze problemy związane z użytkowaniem silnika GX 160, zaleca się stosowanie oleju spełniającego normy 10W/30 API SG, a także paliwo bezołowiowe. W silniku zastosowano smarowanie typu Splash, czyli rozbryzgowe – konieczne jest regularne czyszczenie filtrów i sprawdzanie stanu technicznego jednostki. 

Jakie zalety ma ta jednostka?

Eksploatacja jednostki nie jest droga. Projektanci Hondy stworzyli precyzyjny rozrząd i optymalne pokrycie zaworów. Dzięki temu podniesiono poziom oszczędności paliwa, co przekłada się na dużą wydajność, a także przeniesienie mocy dokładnie tam, gdzie jest potrzebna. 

Silnik GX160 jest też łatwy w utrzymaniu ze względu na inne kwestie. Osiągnięto to za sprawą prostego sterowania przepustnicą, dzięki dużemu zbiornikowi paliwa i korkowi typu samochodowego, a także przy zastosowaniu podwójnego spustu i wlewu oleju. Można też w prosty sposób uzyskać dostęp do świecy zapłonowej, a sam rozrusznik jest bardzo wytrzymały.

Rozwiązania konstrukcyjne w jednostce Hondy GX160

Stabilne działanie motoru zostało osiągnięte poprzez zamontowanie wału korbowego, który jest oparty na łożyskach kulkowych. Wraz z precyzyjnie skonstruowanymi podzespołami silnik GX 160 funkcjonuje bardzo pewnie.

Konstrukcja GX160 została oparta na lekkich i cichych materiałach, a także wale korbowym i sztywnej skrzyni korbowej z kutej stali. Zdecydowano się również na wielokomorowy układ wydechowy o dużej pojemności. Dzięki temu jednostka nie generuje dużego hałasu.

Dodatkowe opcje wyposażenia silnika Hondy GX – co może dobrać zamawiający?

W przypadku silnika GX160 dostępne są także dodatkowe opcje wyposażenia. Zamawiający może kupić jednostkę w wersji niskoprofilowej, dodać opcję redukcji biegów, czy dobrać wspomniany wcześniej rozruch elektryczny.

Pakiet jednostki od Hondy z rodziny GX może też obejmować ogranicznik iskier czy cewki ładujące i lampowe z wieloma opcjami mocy. Całość pakietu dodatkowego wyposażenia dopełnia dostępny cyklonowy oczyszczacz powietrza. Bonusowe opcje aparatury są dostępne wybranych modelach motorów z rodziny GX – 120, 160 i 200.

Zastosowanie silnika GX160 – jakie urządzenia dzięki niemu pracują?

Jednostka Hondy jest bardzo ceniona dzięki wydajności i niezawodności. Nie generuje intensywnego hałasu, mocnych wibracji, redukuje ilość emitowanych spalin i to bez utraty na mocy i osiągach. Znajduje też zastosowanie w wielu branżach. 

Ten silnik benzynowy montuje się w sprzęcie do pielęgnacji trawników i ogrodów. Są w niego wyposażone również glebogryzarki, zagęszczarki i kultywatory. Jednostkę stosuje się również w maszynach budowlanych, rolniczych, a także w pompach wodnych oraz myjkach ciśnieniowych. Silnik spalinowy Honda GX160 napędza też urządzenia używane w pracy przez leśników. 

Jak widać, jednostka Hondy jest naprawdę doceniana i znajduje zastosowanie w wymagających urządzeniach. Jeśli przekonał cię jej opis, być może warto poszukać sprzętu, który jest przez nią napędzany?

Fot. główne: TheMalsa via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: kwiecień 2022