Historia współpracy Massey Ferguson i Ursusa ma swój początek już w latach 70. XX wieku. Próbowano wtedy zmodernizować zacofany technologicznie polski przemysł motoryzacyjny, wdrażając w poszczególnych sektorach zachodnie technologie. Drogą do tego było kupno licencji stworzonych przez brytyjskich inżynierów. Dzięki temu zastąpiono przestarzałe konstrukcje. Jednym z efektów tych zmian jest silnik MF 255. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tej jednostce.

Silnik MF 255 – odmiany jednostek montowane w Ursusie

Zanim przejdziemy do tego, czym charakteryzował się sam ciągnik, warto powiedzieć więcej o jednostce napędowej, która była w nim montowana. Silnik, który można było wstawić w maszynę, był dostępny w wersjach wysokoprężnych i benzynowych.

Oprócz tego dochodziły dwa warianty skrzyni biegów:

  • zębata z 8 poziomami do przodu i 2 do tyłu;
  • w wersji Multi-Power z 12 poziomami do przodu i 4 do tyłu – w tym przypadku były to trzy biegi w dwóch zakresach, a także dwubiegowa przekładnia Powershift.

Jednostki Perkinsa znajdujące się w Ursusie MF 255

Perkins należał do Massey Ferguson do 1998 roku, kiedy sprzedano tę markę spółce Caterpillar Inc. Obecnie wciąż jest czołowym producentem silników rolniczych, przede wszystkim wysokoprężnych. Motory Perkinsa są też wykorzystywane w branży budowlanej, transportowej, energetycznej i przemysłowej.

Perkins AD3.152

Czym charakteryzował się ten silnik MF 255? Był to wysokoprężny, czterosuwowy, rzędowy motor z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Miał 3 cylindry i pojemność skokową na poziomie 2502 cm³ i moc znamionową kW 34,6 min. Z kolei znamionowa prędkość obrotowa to 2250 obr./min. Jednostkowe zużycie paliwa wynosiło 234 g/kW/h, a liczba obrotów WOM 540.

Perkins AG4.212 

Pierwszą wersją jednostki napędowej, którą montowano w MF 255, był benzynowy Perkins AG4.212. To czterocylindrowy, wolnossący silnik z systemem chłodzenia cieczą. 

W tym przypadku otwór cylindra miał średnicę 98,4 mm, skok tłoka 114,3, a całkowita pojemność skokowa wynosiła 3,48 l. Z kolei znamionowy stopień sprężania równał się 7, 0:1, a moc wyjściowa na wałku przekaźnika mocy sięgała 50 KM.

Perkins AD4.203 

To również czterocylindrowy, wolnossący i chłodzony cieczą silnik wysokoprężny. Jego pojemność wynosiła 3,33l a średnica otworu i skok równały się odpowiednio 91,5 mm i 127 mm. Stopień sprężania wynosił 18,5:1 a moc wyjściowa na wałku przekaźnika mocy to 50, KM.

Perkins A4.236 

Jeżeli chodzi ten o silnik MF 255 Perkins, mówimy już nie o wersji benzynowej, ale o jednostce Diesla. Był to czterocylindrowy, wolnossący i chłodzony powietrzem wysokoprężny silnik o pojemności 3,87 l. Średnica otworu to 94,8 mm a skok tłoka wynosił 127 mm. Motor charakteryzował się również znamionowym stopniem sprężania (16,0:1) i mocą 52 KM.

Ciągnik MF 255 – charakterystyka konstrukcji

Sam ciągnik MF 255 stworzono z dość wytrzymałych materiałów – wiele maszyn jest wykorzystywanych na polach do dziś. Traktor Ursusa jest wyjątkowo odporny na intensywną eksploatację i uszkodzenia mechaniczne.

Masa urządzenia wraz z wszystkimi płynami i kabiną wynosi 2900 kg. Te parametry pozwalają osiągać dość niskie spalanie jak na gabaryty ciągnika rolniczego. Maszyny MF 255 są wyposażone w seryjne podnośniki hydrauliczne, które mogą udźwignąć ciężar do 1318 kilogramów, co pozwala podłączyć do nich praktycznie każdy rodzaj osprzętu rolniczego czy budowlanego.

Eksploatacja maszyny Ursusa 3512

Jak sprawował się silnik MF 255 i jak wyglądało użytkowanie ciągnika rolniczego Ursusa? Było na pewno przyjemniejsze ze względu na wygodną kabinę. Projektanci MF 255 zadbali o to, aby użytkownik maszyny czuł się swobodnie nawet w cieplejsze dni, dlatego wykończenie, a także rekuperacja powietrza stoi na wysokim poziomie. 

Ursus MF255 przestał być produkowany w 2009 roku. Ze względu na tak długi okres dystrybucji dostępność części zamiennych jest bardzo duża. Nie trzeba się martwić też o prawidłowe rozpoznanie awarii. Doświadczenie użytkowników z tą maszyną jest tak duże, że na każdym rolniczym forum powinno się otrzymać porady w kwestii ewentualnej usterki. To wszystko sprawia, że traktor Ursusa i silnik MF255 są dobrym wyborem, jeżeli interesuje się sprawdzony ciągnik rolniczy.

Fot. Lukas 3z via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: maj 2022