Czy wiesz, jak działa silnik T25? Ciągniki rolnicze to popularne w Polsce i na całym świecie maszyny. Produkowano je oczywiście także w ZSRR. Władimiriec T25 to sprzęt, który sprawdza się praktycznie w każdych warunkach. Na szczególną uwagę zasługuje skrzynia biegów. Początkowo to właśnie ten element przeszedł gruntowną przebudowę. Z pierwotnych dwóch dźwigni do zmiany biegów stworzono jedną, co sprawiło, że Władymirec jest o wiele bardziej funkcjonalną maszyną rolniczą. W naszym artykule opiszemy kluczowy element, czyli silnik T25. Dowiedz się o nim więcej!

Silnik T25 – jak wyglądała ta konstrukcja?

silnik t25 - jak wyglądała ta konstrukcja

Konstrukcja Władimiriec T-25 oparta została w nowym typie na standardowym modelu DT-20. W tym przypadku ciągnik z silnikiem T25 posiadał pojemność sięgającą 2077 cm³. Przy fabrycznej mocy silnika sięgającej do 31 KM oraz 120 Nm Wladimirec okazywał się naprawdę solidnym ciągnikiem. Na przestrzeni lat konstrukcja samego ciągnika Władimirec, jak i silnika stale ulegała modernizacji. Jeśli chodzi o samą jednostkę, wprowadzono modyfikacje, którymi były:

  • zmiana drążka skrzyni biegów;
  • zmiana przełożeń przekładni skrzyni biegów;
  • poprawa alternatora i instalacji elektrycznej;
  • zaprojektowanie nowego typu podnośnika z automatyczną regulacją.

Wszelkie zmiany, jakie przechodził silnik T25, odbywały się w latach od 1966 do 1990. Po tym czasie na rynek wprowadzono ciągnik z silnikiem T-30, który został wyposażony w świece żarowe bezpośrednio w głowicy.

Ciągnik z silnikiem T25 w Polsce

Ciągnik rolniczy wyposażony w silnik T25 był importowany do Polski koleją. Ceny zakupu były dość wysokie, a dostępność maszyn dla Polski stosunkowo niewielka. Ciekawą alternatywą były więc ciągniki rolnicze Ursus. Ich dane techniczne niczym nie odbiegały od Władimirec T-25. Wersje radzieckich maszyn, które eksportowano do Polski wyposażone były przede wszystkim w zupełnie inny układ paliwowy oraz specjalne reflektory.

Ciągnik rolniczy z silnikiem T-25 – wyposażenie i części do ciągnika

silnik t25 - ciągnik rolniczy

Ciągniki C-330 oraz Władimirec są używane także obecnie. Niestety, na przestrzeni lat użytkowania sprzętu zużyciu ulegają takie elementy, jak:

  • tłoki;
  • chłodzenie silnika;
  • uszczelki;
  • i inne podzespoły.

W sieci znajdziesz ogłoszenia, gdzie bez problemu kupisz ciągnik na części. W sklepach rolniczych dostępne są zestawy naprawcze do hamulców i inne części zamienne pozwalająca na skuteczną naprawę ciągnika Władimirec z silnikiem T-25. Sklep internetowy również jest miejscem, gdzie bez problemu znajdziesz niezbędny osprzęt do naprawy ciągnika, jak np. pompa paliwa.

Parametry maszyny Władimirec T-25

Podstawowe wyposażenie ciągnika już od pierwszych lat jego produkcji obejmowało latarkę 12V, manometr do ogumienia, gaśnicę oraz wydajny układ pneumatyczny. Ciągnik wyposażony w silnik T25 ważył średnio około 1910 kg. Zbiornik paliwa o pojemności 53 litrów wystarczał na minimum kilka godzin wydajnej pracy maszyny. Dwusekcyjny rozdzielacz układu hydraulicznego umożliwiał podnoszenie zaczepianej maszyny o masie do 600 kg. Pamiętaj także, że ciągniki Władimiriec T-25 nie były oryginalnie wyposażone w układy pneumatyczne. Te zostały zaprojektowane i stworzone w Polsce.

Silnik T25 – z jaką prędkością poruszał ciągnikiem rolniczym?

silnik t25 - z jaką prędkością poruszał ciągnik

Popularne do dzisiaj ciągniki Władimirec chłodzone powietrzem i napędzane przez silnik T25 wyposażone są w przekładnię 8/6 i dodatkowe dwa biegi (tzw. pełzające). Dzięki temu maszyna z tym silnikiem porusza się z prędkością nawet do 27 km/h. Zużycie paliwa podczas pracy silnika T25 mierzy się w motogodzinach (wynosi ono około 2 l/mth).

Chcesz zobaczyć na własne oczy ciągnik z silnikiem T25? Na polskich wsiach prawdopodobnie bez problemu znajdziesz taką maszynę. Jeśli szukasz ciągnika T-25, może kupisz właśnie sprzęt z tą jednostką?

Najczęściej zadawane pytania

Ile pali T25?

Zużycie paliwa podczas jazdy pojazdem z silnikiem T25 wynosi około 2 l/mth.

Ile waży silnik T25?

Masa silnika wynosi około 1765 kg.

Ile biegów ma Władimirec T25?

Posiada skrzynię przekładniową wyposażoną w 6 (lub 8) biegów do przodu oraz 6 biegów wstecznych.

Jakie elementy się zużywają w ciągnikach T25?

Najszybszemu zużyciu ulegają takie elementy jak tłoki, układ chłodzenia silnika, uszczelki.

Archiwum: grudzień 2022