Bezpieczne i skuteczne mycie samochodu możesz przeprowadzić nawet samodzielnie. Wystarczy, że masz teren prywatny albo pojedziesz na myjnię. Alternatywą, często znacznie bardziej kosztowną, jest zlecenie mycia specjalistycznej firmie. 

Czym myć samochód bezpiecznie dla lakieru?

Mycie auta to obowiązek spoczywający na każdym właścicielu pojazdu. Jeśli chcesz zrobić to w warunkach domowych, koniecznie musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych produktów. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie wykorzystywać żadnych domowych środków. Mogą one w łatwy sposób doprowadzić do zarysowania lakieru lub stworzenia innych uszkodzeń na jego powierzchni. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czym myć auto – postaw na profesjonalne środki.

Gdy tylko masz taką możliwość, wybierz produkty, które znajdziesz w hurtowniach i sklepach zaopatrujących warsztaty samochodowe. Są one bezpieczne i wyczyszczą twój samochód w odpowiedni sposób. Koniecznie zaopatrz się w pianę aktywną oraz szampon. Przydać się może również rękawica do mycia auta. Mycie samochodu będzie wymagało też dwóch wiader, ręcznika oraz środka do osuszenia felg.

Twoje auto ma wiele zakamarków, do których jest ci trudno dotrzeć? Kup pędzelki, które pomogą ci w ich czyszczeniu. Pamiętaj, aby wszystkie produkty, którymi będziesz dotykał lakieru, były stworzone z delikatnych materiałów.

Jak myć samochód w warunkach domowych?

Mycie samochodu może być nieco trudniejsze niż się pozornie wydaje. Przede wszystkim, jeśli nie posiadasz własnego ogrodu, musisz dowiedzieć się, czy władze w Twojej okolicy pozwalają na mycie pojazdu w miejscu publicznym. Nie? Wybierz się do specjalnie przygotowanej myjni. 

Bez względu na wybrane miejsce na pewno zastanawiasz się, jak umyć auto. Metod jest kilka. Możesz najpierw oczyścić felgi, a potem zaaplikować na samochód pianę aktywną, rozpoczynając od dołu pojazdu. Stosuj produkt zgodnie z instrukcją producenta. Sprawdź, ile musisz czekać, aby aktywna piana usunęła pierwszą warstwę brudu. Zwykle jest to kilka minut. Następnie wykorzystaj szampon oraz dwa przygotowane wiadra, dokładnie oczyszczając samochód z użyciem rękawicy. Aby zmyć detergenty, spłukuj karoserię od góry.

Niezależnie od tego, jak postanowiłeś myć samochód, zawsze rób to w cieniu. Dzięki temu środki nie będą wysychać na lakierze. Zapobiegnie to tworzeniu się zacieków. Nigdy nie myj pojazdu przy ujemnych temperaturach,. Pojawia się wówczas ryzyko, że woda będzie zamarzać w szczelinach, zwiększając swoją objętość i doprowadzając do zniszczeń.

Aktywna piana: ile czekać po nałożeniu?

Aktywna piana to substancja, która po aplikacji samoistnie zmienia się w gęstą pianę, w ten sposób oczyszczając pojazd. Należy nakładać ją od dołu ku górze. Zwykle wystarcza kilka minut, aby zaczęła działać i ułatwiła dalsze czyszczenie karoserii. Należy ją zmyć, gdy zaczyna sama spływać i zmieniać się w płyn przypominający wodę. Najlepiej zrobisz, usuwając ją myjką ciśnieniową. Takie mycie samochodu jest optymalne i bezpieczne dla pojazdu.

Jeśli zależy ci na usunięciu dużej warstwy zabrudzeń, zmywaj pianę za pomocą ciepłej wody. 

Myjnia bezdotykowa: jak myć samochód?

Wiele osób zastanawia się, jak umyć auto na myjni bezdotykowej. To dość proste, szczególnie że w większości takich miejsc można znaleźć dokładną instrukcję i należy po prostu się do niej stosować. Pamiętaj jednak o kilku drobnych kwestiach.

Po pierwsze, mycie samochodu w ten sposób nie zawsze jest dokładne. Nie używaj więc żadnych ścierek czy rękawic, aby nie porysować lakieru ewentualnymi drobinami. Jeśli wjeżdżasz na myjnię z trasy, daj autu przynajmniej kilkanaście minut, nim zaczniesz je myć. Czekając na ostudzenie silnika, możesz np. wyjąć gumowe dywaniki i powiesić je w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, by i one mogły zostać wyczyszczone.

Choć na myjni bezdotykowej znajdziesz instrukcję, jak myć auto, warto wspomnieć też o technice tego procesu. Gdy oblewasz samochód wodą, koniecznie rób to z odległości ok. 50 cm. Jeśli twój pojazd jest pokryty folią lub innymi elementami ochronnymi, zwiększ odstęp, by ich nie uszkodzić. Uważaj też, aby nie zalać np. klocków hamulcowych. Podczas mycia samochodu nie powinieneś go dotykać. Powstrzymaj się przed tym, aby naprawdę dokładnie i bezpiecznie umyć pojazd. Inaczej możesz go niechcący porysować.

W większości myjni wymagane jest korzystanie z dostępnych na miejscu detergentów. Jeśli jednak nie odpowiadają Ci one, dowiedz się, czy właściciel pozwala na stosowanie własnych.

Mycie samochodu – na to też zwróć uwagę

Przy konserwacji samochodu warto pamiętać o mniej oczywistych miejscach, które potrzebują czyszczenia. Jedną z takich rzeczy jest mycie podwozia. Do tego celu nigdy nie używaj gorącej wody. Jej temperatura nie powinna przekroczyć 30°C. Na tę czynność zwróć szczególną uwagę w trakcie i zaraz po zimie, gdy na ulicach wysypywana jest sól. Umyte podwozie ułatwia też przeprowadzenie prac serwisowych.

Jeśli jesteś niedoświadczonym kierowcą, prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, czym odtłuścić szybę. Takie zabrudzenia mogą pojawić się np. w czasie woskowania pojazdu. Do usunięcia zanieczyszczeń możesz wykorzystać delikatną ściereczkę oraz ocet spirytusowy, który doskonale rozpuści wosk. Nim zaczniesz pracę, upewnij się, że na materiale nie ma żadnych drobnych ziarenek, które mogłyby uszkodzić szkło.

Mycie samochodu – zrób to dobrze!

Mycie samochodu to zabieg, który każdy właściciel pojazdu powinien wykonywać co najmniej kilka razy do roku. Nie musisz robić tego częściej, pod warunkiem, że na co dzień dobrze dbasz o swoje auto. Poświęć mu nieco więcej czasu i wyczyść je naprawdę dokładnie. W efekcie będziesz mógł długo cieszyć się korzystaniem ze schludnego i zadbanego samochodu.

Archiwum: maj 2021