Propozycja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Tablic Rejestracyjnych wpłynęła do biura poselskiego Sławomira Skwarka. Sprawie nadano dalszy obieg, gdyż pismo znalazło się już w Ministerstwie Infrastruktury.

Tablice rejestracyjne w Polsce: zmiana czcionki ma ułatwić rozpoznawanie tablic

Modyfikacje miałyby dotyczyć czcionki. Litery i cyfry umieszczone na tablicach miałyby otrzymać nowy krój. Taki zabieg miałby na celu utrudnić sfałszowanie tablic przez kierowców, którzy popełnili wykroczenie czy przestępstwo drogowe. Przykładowo osoby w takiej sytuacji zakrywają część tablicy poprzez przerobienie cyfry osiem na trzy. Ponadto nowy wzór miałby być też łatwiejszy do odczytania przez systemy automatycznie rozpoznające tablice rejestracyjne. Takie rozwiązania stosuje się w przypadku fotoradarów czy systemu e-TOLL.

Ponadto znaki według pomysłodawców miałyby być grubsze. Oto co możemy przeczytać w interpelacji:

„Pogrubienie kreski obecnych czcionek pozwoliłoby zwiększyć powierzchnię dla przyczepności folii termotransferowej, którą pokrywane są przetłoczenia, a tym samym zwiększyć trwałość i czytelność tablic rejestracyjnych”.

Tablice rejestracyjne w Polsce: pomarańczowe tło zarezerwowane dla maszyn rolniczych

Zmiany dotyczą także maszyn rolniczych. Tablice rejestracyjne znajdujące się w tych pojazdach miałyby mieć pomarańczowe tło o czym wspomina organizacja:

„Pojazdy te poruszają się znacznie wolniej w stosunku do innych pojazdów, tym samym nieoznakowane w indywidualny sposób mogą stwarzać zagrożenie na drogach”.

Argumentacja jednak jest nieco chybiona, bowiem charakterystyczny kształt ciągnika można łatwo zauważyć i wcale niepotrzebna jest do tego zmiana tablic.

Tablice rejestracyjne w Polsce: nowe przepisy przynoszą straty dla branży

Można stwierdzić, że sprawa ma drugie dno, ponieważ 31 stycznia 2022 r. w życie wchodzą nowe przepisy tak zwanego pakietu deregulacyjnego dla kierowców. To oznacza, że nabywcy używanych pojazdów, które już wcześniej były zarejestrowane w Polsce, zyskają możliwość pozostawienia dotychczasowych „blach” niezależnie od tego, w jakim rejonie kraju kupią auto. To oznacza spore straty dla branży. Jest jednak pewien warunek. Dotychczasowe tablice rejestracyjne w używanym aucie mogą pozostać jedynie gdy litery i cyfry są czytelne oraz są zgodne z obowiązującymi kryteriami.

Archiwum: sierpień 2021