Kupując samochody do 1000 zł, musisz nastawić się na niewielki i wysłużony samochód, który prawdopodobnie już na starcie będzie wymagał dodatkowych napraw. Dlatego twój faktyczny budżet powinien być nieco wyższy. To jednak nie oznacza, że w tak niskiej kwocie nie będziesz w stanie kupić dobrego pojazdu, którym będziesz mógł wygodnie poruszać się po drogach. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że takie auto raczej sprawdzi się do jazdy po mieście, a nie na dłuższą trasę. Podczas długiej wyprawy tego typu stary samochód może się po prostu zepsuć.

Dla kogo są dobre samochody do 1000 zł?

Samochody do 1000 zł to dobry wybór dla osób młodych, które nie mają zbyt dużego budżetu. Młodzi kierowcy zwykle muszą dopiero wprawić się w jeździe na drodze, dlatego pojazd, który w razie stłuczki będzie można oddać na złom, to często dobry pomysł. Na tanie samochody do 1000 złotych mogą postawić też te osoby, które na co dzień preferują jazdę komunikacją miejską, ale chcą mieć pod ręką pojazd, aby np. czasem wybrać się na zakupy. Choć nie można od nich wymagać dużej mocy ani wyjątkowego wyglądu, bez wątpienia sprawdzą się w zwyczajnych, codziennych sytuacjach.

Samochody – 1000 zł wystarczy do jazdy po mieście?

Zwykle wśród modeli oferowanych w tak niskich kwotach znajdziesz popularne auta, które często można spotkać na polskich drogach. Nie spodziewaj się więc unikalnych marek albo starszych, klasycznych modeli. Te zwykle są droższe niż tysiąc. Tanie samochody do 1000 zł, które możesz znaleźć, to np.:

To zwykle dobre wybory, ponieważ części do tych aut również są tanie i łatwo dostępne. Gdy zależy ci na budżecie, unikaj mniej znanych modeli. Nawet jeśli uda ci się tanio kupić takie auto, koszty naprawy mogą przewyższyć twój budżet.

Kupię samochód do 1000 zł! Dobrze, ale… w okolicy!

Szukając tanich samochodów do 1000 złotych, zwróć uwagę na to, w jakim regionie kraju się znajdują. Jeśli paliwo na drogę to koszt 400-600 zł, wtedy zakup po prostu może ci się nie opłacać. Znacznie lepiej zrobisz, podwyższając swoje widełki cenowe. To pozwoli ci znaleźć lepiej zachowany pojazd w twojej okolicy. Jeśli więc szukasz tak tanich pojazdów, twoim priorytetem musi być bliska lokalizacja. Uzbrój się też w cierpliwość. Czasem po prostu musi minąć trochę czasu, by na rynku pojawił się upatrzony przez ciebie pojazd.

Samochody używane do 1000 zł. Kupuj te, które są zarejestrowane w Polsce

Gdy chcesz oszczędzić na zakupie pojazdu, koniecznie wybieraj takie samochody osobowe do 1000 zł, które są już zarejestrowane w Polsce. Dzięki temu znacznie zmniejszysz dodatkowe wydatki związane z rejestracją. Unikaj więc aut, które dopiero co trafiły do kraju. Stawiaj na te, które już wcześniej dobrze sprawdziły się na polskich drogach. Jakie są koszty? Oto szczegóły rejestracji:

  •  80 zł za rejestrację pojazdu w tym samym powiecie, co poprzednio;
  • 180 zł za rejestrację auta z innego powiatu;
  • 250 zł za rejestrację samochodu sprowadzonego.

Zauważ, że rejestracja pojazdu przywiezionego do Polski to koszt od 250 zł w górę, co przy aucie wartym 1000 zł stanowi już ¼ jego wartości.

O co pytać sprzedawcę taniego samochodu?

Szukając taniego samochodu do 1000 zł, warto zadawać właścicielowi konkretne pytania, jednak bez szczególnego wchodzenia w historię auta. Zapytaj o działanie skrzyni biegów, OC pojazdu albo o to, czy nie wycieka z niego olej. Sprawdź, czy silnik uruchamia się bez problemu i chodzi sprawnie. Sprawdzaj raczej ogólną sprawność auta, a nie liczbę przejechanych przez niego kilometrów. Weź też pod uwagę to, że im starszy jest pojazd, tym wyższą kwotę ubezpieczenia będziesz musiał zapłacić. Wybierając swój model, zerkaj zatem także na rocznik swojego potencjalnego auta.

Auto poniżej 1000 zł – urząd skarbowy wtedy cię nie dotyczy

Jeśli kupujesz auto, zazwyczaj musisz zapłacić podatek od umowy cywilnoprawnej. Podlegają mu też m.in. nieruchomości czy prawa autorskie. Nie musisz go płacić, gdy kupujesz auto od osoby prywatnej lub też wtedy, gdy kosztuje… mniej niż 1000 zł. Dlatego też jeśli sprzedający oferuje nieco wyższą kwotę, spróbuj wynegocjować niższą. Szukaj tanich samochodów do 1000 zł, by nie przekroczyć tej kwoty. Wtedy zyskasz pewność, że obniżasz kosztu zakupu auta do absolutnego minimum. Jeśli pojazd kupisz w komisie i zapłacisz ponad tysiąc, będziesz miał 14 dni na uregulowanie wpłaty w swoim urzędzie skarbowym.

Samochody osobowe do 1000 złotych mogą być ciekawym wyborem dla młodych kierowców, którzy chcą nabrać wprawy. Auto za tak niewielką kwotę ma też swoje plusy, bo nie trzeba płacić podatku po jego zakupie. Oczywiście, tanie samochody do 1000 złotych zazwyczaj mają swoje lata i są wysłużone, ale trudno spodziewać się nowego i zadbanego auta za tak śmieszne pieniądze.

Archiwum: czerwiec 2021