Dystrybutory do tankowania LPG na stacjach paliw są już normą. Masz samochód zasilany tym nośnikiem energii? Musisz wiedzieć, jak wygląda poprawne tankowanie gazu. Zawsze stosuj się do ogólnie przyjętych procedur podczas uzupełniania zbiornika. Zapewnisz sobie i innym bezpieczeństwo. Boisz się samodzielnie zatankować gaz? Poproś o pomoc obsługę stacji. Pamiętaj, że zawsze masz taką możliwość. Miejsce dystrybucji paliw najczęściej stosuje bezpieczne układy tankowania. Mimo to, samodzielne uzupełnianie propanu wymaga skupienia.

Propan do samochodu – czy samodzielne tankowanie jest ryzykowne?

Na stacjach możliwość napełniania LPG pojawiła się już dawno. Jako kierowca chcesz samodzielnie uzupełnić paliwo w swoim samochodzie. Dowiedz się, jakie zagrożenia wiążą się z nieprawidłowym odłożeniem pistoletu na miejsce i nie tylko. Samodzielne uzupełnianie zbiornika LPG jest jak najbardziej ryzykowną czynnością.

Nie wiesz, jak zatankować gaz LPG? Zastanawiasz się, gdzie jest wlew? Jeśli to twoje pierwsze napełnianie gazu, lepiej poproś o pomoc pracownika stacji. Posiadanie instalacji gazowej w aucie zobowiązuje do zapoznania się z metodą napełniania butli. Nie masz doświadczenia? Poznaj w pierwszej kolejności instrukcję obsługi i zasady bezpieczeństwa.

Jak tankować LPG na stacjach paliw. Krok po kroku

Samoobsługa na stacjach to dobre rozwiązanie. Kiedy chcesz uzupełnić zbiornik instalacji LPG, wykonaj poniższe czynności:

  1. Wyłącz silnik samochodu z instalacją gazową;
  2. Zaciągnij hamulec ręczny;
  3. Zlokalizuj wlew;
  4. Jeśli to koniecznie, wkręć przejściówkę;
  5. Włóż pistolet do tankowania i zapnij go w odpowiedniej pozycji;
  6. Naciśnij i przytrzymaj przycisk do tankowania na dystrybutorze;
  7. Po uzupełnieniu zwolnij blokadę pistoletu i odłóż go na miejsce.

Procedura samodzielnego tankowania gazu płynnego jest prosta. Przestrzegaj jednak wszystkich powyższych kroków. Tylko w ten sposób nie narazisz siebie ani osób trzecich na niebezpieczeństwo. Kiedy nastąpi zablokowanie tankowania, natychmiast puść przycisk na dystrybutorze. Sprawna instalacja LPG w samochodzie nie pozwoli ci uzupełnić więcej niż 80% napełnienia butli.

Tankowanie gazu – samodzielnie czy przez pracownika stacji?

Nie masz pewności, czy zabezpieczyłeś wlew gazu? Zastanawiasz się, jak przerwać tankowanie? Jeśli tak, lepiej poproś o pomoc pracownika stacji. Pamiętaj też, że tankowanie LPG za granicą najczęściej wymaga stosowania przejściówek. To nieco komplikuje całą procedurę napełniania baku. Kiedy nie czujesz się pewnie, dla własnego bezpieczeństwa nie tankuj gazu samodzielnie.

Tankowanie autogazu – zasady bezpieczeństwa

Jako kierowca samochodu z LPG zawsze zachowaj ostrożność. Samoobsługowe tankowanie gazu płynnego jest bezpieczne. Stosuj się jednak do wytycznych w punkcie dystrybucji oleju napędowego i LPG. Podczas tankowania gazu:

  • nie śpiesz się;
  • wyłącz silnik samochodu;
  • nie używaj telefonu komórkowego;
  • nie pal papierosów;
  • dopilnuj, że pistolet jest zabezpieczony;
  • kontroluj informacje na dystrybutorze.

Rozpocznij napełnianie butli dopiero wtedy, kiedy masz pewność, że jest to bezpieczne. W przeciwnym razie bezwzględnie przerwij napełnianie butli lub poproś o pomoc obsługę dystrybutorów LPG.

Wlew gazu a przejściówki LPG – na co zwracać uwagę?

Masz pojazd z autogazem? Wlew gazu możesz ukryć tuż obok otworu do napełniania benzyny. W tym przypadku to napełniania butli potrzebujesz odpowiedniej przejściówki. Pamiętaj, że w niektórych miejscach stosowanie takich rozwiązań jest zabronione. Zawsze zadbaj o to, aby przejściówka nie była uszkodzona. Kiedy wkręcisz ją w miejsce zaworu, sprawdź dwa razy szczelność połączenia. Po umieszczeniu pistoletu w odpowiednim miejscu zatankuj odpowiednią ilość gazu. Kontroluj co jakiś czas szczelność połączenia między przejściówką a pistoletem.

Czy warto tankować gaz do samochodu?

Czy posiadanie instalacji LPG w samochodzie to dobry pomysł? Zdecydowanie tak. Pamiętaj jednak, że tankowanie gazu wygląda nieco inaczej, niż przypadku benzyny. Na rozlewniach LPG zrobisz to samodzielnie lub z pomocą obsługi punktu napełniania gazu. Korzystasz z tej formy zasilania auta? Napełnianie zbiornika gazem to spore oszczędności. Według opinii konsumentów ograniczysz w ten sposób wydatki na benzynę nawet o połowę.

Archiwum: marzec 2022