Prekursorem w produkcji aut tego typu jest zdecydowanie Toyota Mirai. Mimo wielu wątpliwości specjalistów samochód odniósł spory sukces. Przekłada się to na szybsze wdrażanie nowoczesnej technologii do obecnej motoryzacji. Dowiedz się odpowiednio wcześnie, jak działają pojazdy wodorowe i jak przebiega tankowanie wodoru. Zasada uzupełniania baku wygląda w tym przypadku nieco inaczej niż zwykłe tankowanie auta.

Wodór w samochodach – co to takiego?

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób działa silnik wodorowy? Silnik wodorowy najczęściej współpracuje z wydajnym systemem hybrydowym. Dobrym przykładem jest Toyota Mirai. Samochody tego typu to współpraca silnika elektrycznego z ogniwami paliwowymi na wodór. Zasada działania silników wodorowych jest prosta, a zbiornik uzupełnisz na wybranej stacji. Wodór ze zbiornika trafia do ogniw paliwowych, gdzie zachodzi reakcja łączenia jonów. W wyniku reakcji powstaje woda, a przepływ elektronów wytwarza energię elektryczną.

Tankowanie wodoru – jak powstaje gaz wodorowy?

Do produkcji wodoru wykorzystuje się metodę reformingu parowego gazu ziemnego. Koncerny zajmujące się produkcją paliwa wodorowego decydują się też na wykorzystanie elektrolizy wody. Proces produkcji gazu wodorowego jest dość czasochłonny. Mimo to paliwo tego typu jest wysokoenergetyczne.

Jak działa stacja tankowania wodoru?

Uzupełnianie wodoru w samochodzie wymaga pewnego doświadczenia. Pamiętaj, że uzupełnianie baku wodorowego jest proste i bezpieczne. W nowoczesnych pojazdach zatankujesz paliwo w czasie krótszym niż 5 minut. Pierwsza stacja w Polsce powstała w Warszawie. Infrastruktura dystrybutora jest podobna, jak w przypadku stacji LPG. Gaz pod ciśnieniem 700 bar przedostaje się do baku samochodu. Obecnie samochody wodorowe pomieszczą do 5 kg wodoru. Jeśli chodzi o uzupełnianie tego ogniwa, nie obawiaj się. Gdy kupisz pojazd na wodór, bez problemu zatankujesz go samodzielnie na stacji. Aby napełnić bak wodorem, nie potrzebujesz specjalnego przygotowania. Po prostu podjeżdżasz na stację i uruchamiasz dystrybutor.

Czy stacje uzupełniania wodoru to przyszłość motoryzacji?

Według statystyk i prognoz koncern Orlen otrzymał 2 mln euro dofinansowania na budowę infrastruktury tego typu. Do 2023 roku pojazdy zasilane wodorem – zarówno w Polsce jak i na świecie – będą standardem. Koncern Orlen w najbliższych latach planuje budowę ponad 50 stacji uzupełniania baku z wodorem na terenie Polski. Mobilny punkt tankowania to innowacja. Mimo pewnych problemów wodór ma spore szanse na wybicie się w branży motoryzacyjnej.

Jeśli kwestia ekologii jest dla ciebie ważna, zainwestuj w samochód na wodór. W ciągu kilkunastu lat powstaną stacje napełniania wodoru w Poznaniu i wielu innych miastach. Myśl jednak przyszłościowo. Nowoczesne stacje z wodorem w całej Polsce pozwolą na napełnianie łącznie ponad 40 autobusów. Wykorzystanie wodoru jako ogniwa napędowego to cel unijnego programu CEF Transport Blending.

Archiwum: marzec 2022