Nie każdy kierowca ma możliwość parkować auto w garażu lub przynajmniej nie bezpośrednio pod drzewami. A te w pewnym okresie intensywnie puszczają soki. Żywica jest niesamowicie lepka i przykleja się do lakieru samochodowego. Dlatego usuwanie żywicy z lakieru nie jest takie proste. Zanim zniszczysz element przeczytaj, jak skutecznie i bezinwazyjnie usunąć nalot.

Jak usunąć żywicę z auta – dokładne mycie

To pierwszy i podstawowy krok, który musisz wykonać. Usuwanie żywicy z lakieru nie trwa krótko. To proces czasochłonny. Powinien być wykonywany z dużą dozą cierpliwości. 

Skuteczne mycie auta nie polega jedynie na spłukaniu go wodą. Musisz zmiękczyć brud, dobrze go ściągnąć szamponem i gąbką oraz zmyć wszystkie pozostałości. Dopiero wtedy możesz być pewny tego, że plamy widoczne na karoserii to rzeczywiście żywica. A jak usunąć żywicę z auta, gdy jest ono już umyte?

Jak zmyć żywicę z samochodu – metody

Jest kilka wersji takiego zabiegu, ale wiele z nich nie daje odpowiednich efektów. W pierwszej kolejności możesz oddać swoje auto do warsztatu zajmującego się auto-detailingiem. Ludzie tam pracujący wiedzą, jak zmyć żywicę z samochodu skutecznie. Metoda ta zwykle gwarantuje bardzo dobre rezultaty, ale zapłacisz za nią zapewne więcej niż przy samodzielnej pracy.

Usuwanie żywicy z lakieru możesz również przeprowadzić w domowych warunkach. Wystarczy użyć specjalnych preparatów do jej rozpuszczania.

Usuwanie żywicy z lakieru samochodowego – jak tego nie robić

W domowych warunkach różne rzeczy mogą przyjść do głowy. Usuwanie żywicy z lakieru musi być przeprowadzane właściwym środkiem i delikatną ściereczką, np. z mikrofibry. Niestety, niektórzy, zamiast zaopatrzyć się w środek do usuwania żywicy za kilkanaście złotych, wolą wziąć do ręki zmywak kuchenny i jego szorstką stroną szorować po lakierze. Usuwanie żywicy z lakieru samochodowego nie polega na tarciu. W ten sposób możesz jedynie zarysować element. 

Nie podgrzewaj też opalarką miejsca, w którym jest żywica. Pod wpływem ciepła zabrudzenie zapewne się rozpuści, ale też wejdzie w głębszą reakcję z lakierem.

Czym zmyć żywicę z auta?

Na rynku znajdziesz wiele środków potrzebnych do pozbywania się takich nalotów. Chcesz wiedzieć, czym zmyć żywicę z auta i ile kosztuje taki preparat? Przeznaczone do tego celu produkty w sprayu zwykle nie są droższe niż kilkanaście złotych. Szukaj po prostu środka do czyszczenia lakieru z zabrudzeń takich jak żywica. Pomocny może być też rozpuszczalnik do gumy i smoły w płynie. Pamiętaj tylko, by nie przesadzić z jego ilością. 

Dobrym produktem jest w tym przypadku też terpentyna balsamiczna. To typowy rozpuszczalnik żywiczny. Dodatkowo, nie reaguje z lakierem samochodowym. Usuwanie żywicy z lakieru przy pomocy tych środków będzie skuteczne tylko wtedy, gdy użyjesz odpowiednich akcesoriów.

Czym zmyć żywicę z samochodu – jaka ściereczka?

Do usuwania żywicy z lakieru warto użyć płatków kosmetycznych. Są na tyle delikatne, że nawet przecieranie nim karoserii nie sprawi jej krzywdy. A czym zmyć żywicę z samochodu, jeśli takich płatków nie masz pod ręką? Wykorzystaj delikatną ściereczkę z mikrofibry. Raczej nie sięgaj po inne materiały, by nie uszkodzić powłoki lakierniczej. A jak wygląda sam proces?

Usuwanie żywicy z lakieru rozpocznij od naniesienia na miejsce zabrudzenia niewielkiej ilości preparatu. Stosuj się przy tym do zaleceń producenta i instrukcji obsługi. Po aplikacji środka odczekaj kilka lub kilkanaście minut i zmyj miejsce wodą z szamponem. Sprawdź, w jakim stopniu żywica została usunięta, i w razie konieczności powtórz operację.

Czym usunąć żywicę z samochodu – domowe sposoby

Nie masz ochoty na wyjazd do sklepu i zastanawiasz się, czym usunąć żywicę z samochodu? Domowe sposoby raczej nie będą tu skuteczne. Możesz, co prawda, wykorzystać gorącą wodę z płynem do naczyń lub szamponem i ściereczkę. Sposób ten zadziała tylko wtedy, gdy żywica jest świeża i nie zdążyła zastygnąć. Prawdopodobnie jednak pozostanie po niej ślad na lakierze, który dostrzeżesz w świetle latarki.

Nie zawsze musisz oddawać auto ze śladami żywicy do warsztatu. Jednak to dobry pomysł szczególnie wtedy, gdy lakier jest już zniszczony. Usuwanie zanieczyszczeń możesz połączyć z korektą powłoki lakierniczej i efekt będzie dzięki temu zdecydowanie lepszy. Samo usuwanie żywicy z lakieru zwykle pociąga za sobą dodatkową potrzebę korekty wyglądu powłoki. Miejsca po żywicy są wybarwione i wymagają wypolerowania.

Archiwum: październik 2021