Stale powiększająca się liczba samochodów elektrycznych w Polsce sprawia, że planowane są zmiany w przypadku znaków drogowych. Znaki mają głównie informować kierowców o punktach ładowania pojazdów, aczkolwiek to nie jedyne nowości, które mogą się znaleźć na naszych drogach. Pomysłodawcą zmian jest Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

Pojazdy z napędem elektrycznym są coraz bardziej popularne w naszym kraju. W okresie styczeń-kwiecień br. liczba e-samochodów wzrosła o 137% w porównaniu z pierwszym kwartałem poprzedniego roku. Z tego też powodu zaszła potrzeba pojawienia się nowych znaków drogowych, które informowałyby kierowców o punktach ładowania aut elektrycznych.

Nowe znaki drogowe w Polsce – oznaczenia

W zgłoszonym już projekcie zmian dotyczącym znaków i sygnałów drogowych mowa o znakach D-23b, D-23c. Co one oznaczają? Pierwszy komunikuje o stacji paliwowej z punktem ładowania pojazdów elektrycznych, natomiast drugi to punkt ładowania dla maszyn zasilanych prądem. W zmianach ujęto też znak D-34b, który będzie wyznaczał kierunek oraz oznajmiać jaki dystans pozostał do ładowarki. Inaczej będą oznaczone też same auta elektryczne. Dotychczasowy znak „EE” zostanie zastąpiony symbolem „EV”.

Dodatkowo pod znakami D-18 (parking), D-18a (parking – miejsce zastrzeżone) lub D-18b (parking zadaszony) mogą pojawiać się tabliczki z napisem „EV” oraz „EV ładowanie”, które będą wyznaczać miejsce postoju oraz ładowania samochodów elektrycznych. Symbol „EV” będzie się znajdować także wewnątrz znaku P-18 (stanowisko postojowe) lub P-20 (stanowisko postojowe zastrzeżone – koperta).

Archiwum: czerwiec 2021