Auta są ładowane poprzez znajdujące się w asfalcie zatopione elementy, które tworzą pole elektromagnetyczne, co pozwala na ładowanie baterii bez konieczności zatrzymywania pojazdu.

Włochy. Ładowanie samochodu podczas jazdy. Główna zaleta: oszczędność czasu

Ładowanie samochodu podczas jazdy niesie za sobą szereg zalet i udogodnień. Przykładowo nie będzie już konieczna budowa infrastruktury mającej zapewnić dostęp do ładowarki. Największym plusem jest jednak oszczędność czasu, bowiem użytkownicy aut elektrycznych nie będą musieli czekać aż bateria się naładuje.

Włochy. Ładowanie samochodu podczas jazdy: rozwiązanie, któremu nie brakuje wad

Na ten rewolucyjny pomysł trzeba jednak spojrzeć też z innej perspektywy, ponieważ zastosowany we Włoszech pomysł nie jest wcale pozbawiony mankamentów. Przede wszystkim niezbędny jest montaż ogromnej ilości specjalnych paneli zatopionych w asfalcie, co jest zdecydowanie droższą inwestycją niż w przypadku tradycyjnych stacji ładowania. Inną kwestią jest przebudowa wszystkich dróg w kraju, co generuje dodatkowe koszty, nie do udźwignięcia przez niektóre państwa. W Polsce z kolei taka opcja nie ma obecnie racji bytu uwzględniając niezbyt dużą ilość aut z napędem elektrycznym.

Źródło: Wrc.net.pl

Archiwum: grudzień 2021