Filtr oleju chroni silnik przed rozmaitymi zanieczyszczeniami. Teoretycznie jest to rola filtra powietrza. Prawda jest jednak taka, że jest on znacznie mniej szczelny, dlatego wymagana jest podwójna ochrona. Wymiana filtra oleju jest niezbędna, aby do jednostki napędowej nie dostały się tworzywa sztuczne, piasek lub włókna. Jeśli chcesz dbać o trwałość swojego silnika, powinieneś wykonywać tę czynność regularnie. Nie wiesz, jak wymienić filtr oleju? Zaraz uzyskasz tę wiedzę! Sprawdzisz też, jak określić, czy konieczna jest wymiana filtra oleju.

Wymiana filtra oleju w aucie – o czym musisz wiedzieć?

Warto pamiętać o pewnych zasadach, które pomogą ci poprawnie zająć się tym zadaniem. Przede wszystkim, wymiana filtra oleju w aucie powinna zawsze iść w parze z wymianą samego płynu. Oczywiście, zużyta ciecz może zostać ponownie wlana do zbiornika, jednak czy ma to jakikolwiek sens? 

Część osób decyduje się wymienić olej oraz pozostawić stary filtr. Efektem tego jest przedostanie się zanieczyszczeń z filtra do płynu i rozprowadzenie ich po jednostce napędowej. Z tego powody wymiana samego oleju albo samego filtra jest zwykle nieefektywna.

Wymiana filtra oleju – kiedy ją wykonać?

Zanim dowiesz się, jak wymienić filtr oleju, sprawdź, kiedy warto to zrobić. Sam płyn, a co za tym idzie, i opisywany element, powinno się zastąpić nowym raz w roku lub po przejechaniu od 15 000 do 30 000 kilometrów. Nie ma tutaj odgórnej zasady, dlatego warto stosować się do zaleceń producenta. Wymiana filtra oleju to czynność, która została opisane w instrukcji pojazdu. Jeśli nie wiesz, kiedy trzeba się nią zająć, zajrzyj właśnie tam. 

Jak wymienić filtr oleju samodzielnie? Niezbędne narzędzia

Zastanawiasz się, jak wymienić filtr oleju samodzielnie? Najpierw zaopatrz się w odpowiednie narzędzia! Jakie? Cały proces musi zostać przeprowadzony wedle zaleceń producenta. W związku z tym, na początku powinieneś zająć się kupnem konkretnego płynu. Prócz tego potrzebne są też:

 • korek miski olejowej, który pozwoli ci spuścić olej;
 • filtr z uszczelką;
 • klucz pasujący do wybranego filtra;
 • duża miska.

Przekonaj się jak wymienić filtr oleju!

Jak wymienić filtr oleju krok po kroku?

Wbrew pozorom wymiana filtra oleju rozpoczyna się nie od demontażu tego elementu, a od spuszczenia samego płynu. Zanim się tym zajmiesz, uruchom silnik na kilka chwil. Dzięki temu olej będzie cieplejszy, a co za tym idzie, rzadszy – ułatwi ci to pracę. 

Zobacz, jak wymienić filtr oleju krok po kroku.

 1. Podnieś samochód.
 2. Wejdź pod podwozie i zlokalizuj miskę olejową. Znajdziesz w niej śrubę, która zatyka otwór.
 3. Podstaw miskę pod śrubę.
 4. Dociśnij korek do końca, a następnie szybkim ruchem wyciągnij go z dziury.

W ten sposób wymiana filtra oleju z pewnością się uda. Jednak polecaną metodą jest odessanie cieczy. Do tego celu będziesz potrzebował specjalnego urządzenia, które warte jest nawet kilkaset złotych. Odsysa ono ciecz przez korek wlewu.

Jeszcze nie wiesz, jak wymienić filtr oleju, jednak ostatnie kroki są naprawdę proste!

Wymiana filtra oleju – jak to zrobić?

 1. Odkręć filtr za pomocą klucza.
 2. Posmaruj uszczelkę świeżym olejem.
 3. Nakręć filtr.
 4. Wlej olej do silnika.

Wymiana filtra oleju u mechanika – koszt

Choć wymiana filtra oleju jest naprawdę łatwa, to część osób decyduje się na zlecenie jej mechanikowi. Jeśli i ty należysz do tego grona, z pewnością chciałbyś wiedzieć, ile trwa wymiana filtra oleju, a także, jaka jest jej cena. Wymiana filtra oleju u mechanika nie potrwa dłużej niż 30-60 minut, a jej koszt wynosi od 50 do 100 zł. 

Wymiana filtra oleju to bardzo ważna czynność konserwacyjna, której odwlekanie może prowadzić do zniszczenia jednostki napędowej. Teraz już wiesz, jak to zrobić. Gdy zadanie to cię przerasta, zleć je mechanikowi!